З ПИТАНЬ ВИЗНАННЯ ДІЙ ПРОТИПРАВНИМИ ВЧИНЕНИХ СУБ'ЄКТОМ ВЛАДНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ
25 вересня 2024 року Справа № 280/7397/23 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року по справі №280/7397/23 позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним та скасовано Акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку - смерті військовослужбовця від 30.11.2022. Визнано протиправним та скасовано Наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №168 «Про результати спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця». Визнано протиправним та скасовано Наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про внесення змін до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №168 «Про результати спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця» від 21.01.2023 №5. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно провести розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині цього рішення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року по справі №280/7397/23 набрало законної сили 27 лютого 2024 року.
29 березня 2024 року позивачу видано виконавчий лист.
13 вересня 2024 року від позивача до суду надійшла заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду по справі 280/7397/23, в якій заявник просить суд:
визнати неправомірною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо непроведення повторного спеціального розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині рішення суду, у строки передбачені чинним законодавством що призводить до неправомірного невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі 280/7397/23;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати матеріали службового розслідування (акт спеціального службового розслідування, наказ про результати проведення спеціального службового розслідування) за результатами проведення повторного спеціального розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі 280/7397/23;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом п'ятнадцяти календарних днів з дня набрання ухвалою законної сили повідомити Запорізький окружний адміністративний суд про вжиті на виконання ухвали заходи щодо виконання рішення суду по справі 280/7397/23.
Ухвалою суду від 16 вересня 2024 року заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Суд розглянувши заяву позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Таким чином, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за Кодексом адміністративного судочинства України.
Водночас відповідно до приписів ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
В обґрунтування поданої заяви представник позивача повідомляє, що у зв'язку з тим, що рішення не було виконано добровільно позивачем був отриманий виконавчий лист від 29.03.2024 по справі № 280/7397/23, який разом з заявою про примусове виконання, був направлений до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). По даній заяві 26.07.2024 було відкрито виконавче провадження № 75635080 з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу. 14.08.2024 до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла заява ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2024 №7197 з додатками про те що на даний час повторне спеціальне розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині цього рішення, не завершено, триває, але з огляду на те що спеціальне розслідування повторно розпочато до складання постанови про відкриття виконавчого провадження відповідач вважає рішення суду у справі 280/7397/23 виконаним. Державний виконавець погодився з обґрунтуванням викладеним у заяві відповідача та 16.08.2024 виніс постанову про закінчення виконавчого провадження №75635080 з огляду на те що на думку виконавця рішення суду в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині цього рішення, виконано в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження.
09.09.2024 позивач ознайомився з результатами виконавчого провадження з моменту надходження засобами поштового зв'язку листа Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 04.09.2024 №110028/10 з доданими до нього копією постанови про відкриття виконавчого провадження №75635080 із ідентифікатором доступу до матеріалів виконавчого провадження та копією постанови про закінчення виконавчого провадження, у зв'язку з чим позивач в установлений строк, передбачений ч. 4. Ст. 383 КАСУ, звертається з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Відповідно до пункту 3 витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.04.2024 №73 наказано провести повторно спеціальне розслідування стосовно нещасного випадку, а саме смерті заступника командира роти з морально - психологічного забезпечення третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 старшого лейтенанта ОСОБА_2 Пунктом 6 даного наказу встановлено період проведення спеціального службового розслідування, а саме з 02 квітня 2024 року по 11 квітня 2024 року.
Надалі наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.04.2024 №78 продовжено строк проведення досудового розслідування до отримання висновків судово-медичної експертизи та інших документів.
З огляду на те що в матеріалах службового розслідування наявний висновок експерта №4950 за результатами проведення судово-медичної експертизи, який на теперішній час не скасований, позивач вважає продовження спеціального розслідування недоцільним та таким що безпідставно затягує строки проведення спеціального розслідування.
Звертає увагу на те, що на теперішній час спеціальне службове розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині цього рішення, не завершено, безпідставно триває, що вказує на порушення строків проведення спеціального службового розслідування передбаченого пунктом 4 розділу III Інструкції № 332. Тим паче що відповідач не надав докази того що ним очікуються висновки відповідних експертиз, необхідних для встановлення обставин по матеріалам спеціального розслідування.
Неправомірність бездіяльності відповідача, на думку позивача, полягає в тому, що він всупереч резолютивної частини рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2023 року у справі 280/7397/23 безпідставно не завершує повторне проведення спеціального службового розслідування по факту смерті заступника командира роти з морально психологічного забезпечення роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині цього рішення, у строки що передбачені чинним законодавством що призводить до наслідків неправомірного невиконання рішення суду у справі 280/7397/23.
23 вересня 2024 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що на виконання рішення суду наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №73 від 02.04.2024 скасовано Акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку смерті військовослужбовця від 30.11.2022, скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №168 «Про результати спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця», скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про внесення змін до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №168 «Про результати спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця» від 21.01.2023 №5 та призначено повторне розслідування нещасного випадку, а саме смерті заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 старшого лейтенанта ОСОБА_2 . На даний час спеціальне розслідування не завершено з поважних причин, так як розслідування проводиться з урахуванням висновків викладених у мотивувальній частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.11.2024 №280/7397/23. Вживаються всі необхідні заходи для забезпечення повного та всебічного отримання результатів розслідування, проведено опитування свідків та проводяться дії, спрямовані на встановлення інших осіб, які не були допитані, як свідки події, зроблено необхідні запити та отримано витяги з наказів та збираються докази для встановлення об?єктивної істини у справі, а головне не отримано висновків експертизи, які не було проведено під час досудового розслідування та не отримано до теперішнього часу, що унеможливлює прийняття відповідного рішення та завершення спеціального розслідування.
Судом установлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №73 від 02.04.2024 скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №168 «Про результати спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця», скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про внесення змін до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2022 №168 «Про результати спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця» від 21.01.2023 №5 та наказано провести повторне спеціальне розслідування стосовно нещасного випадку, а саме смерті заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 старшого лейтенанта ОСОБА_2 .
Спеціальне розслідування наказно провести в період з 02.04.2024 по 11.04.2024 та подати Акт спеціального розслідування нещасного випадку - смерті військовослужбовця заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 старшого лейтенанта ОСОБА_2 після встановлення повноти та якості проведення спеціального розслідування встановленим порядком для прийняття рішення.
Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 11.04.2024 №78 продовжено строк проведення спеціального розслідування, призначеного начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.04.2024 №73 до отримання висновків судово-медичної експертизи та інших документів, необхідних для повного та якісного встановлення причин та умов що призвели до нещасного випадку. Відповідальним особам розслідування провести та подати акт спеціального розслідування встановленим порядком для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства після отримання висновку судово-медичної експертизи.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем вживаються необхідні заходи для забезпечення отримання результатів розслідування, проведено опитування свідків та проводяться дії, спрямовані на встановлення інших осіб, які не були допитані, як свідки події, зроблено необхідні запити тощо.
Крім того матеріалами справи підтверджено, що відповідачем направлено запити щодо отримання результатів судово-балістичної експертизи. Результати проведення експертизи не надходили на адресу відповідача.
Суд погоджується з доводами відповідача, що відсутність експертизи унеможливлює завершення спеціального розслідування, так як розслідування буде проведено не в повному обсязі.
У мотивувальній частині судового рішення у справі № 280/7397/23 зазначено: «… постановою про скасування постанови про закриття кримінального провадження від 24.08.2023 процесуальним керівником - прокурором Запорізької спеціалізованої прокуратури було встановлено передчасність та незаконність винесення старшим слідчим СВ ВП №6 РУП ГУНП в Запорізькій області постанови закриття кримінального провадження за номером №12022082230000466 від 01.10.2022, з огляду на те, що слідчим не вжито всіх необхідних заходів для збирання доказів і забезпечення повного та всебічного досудового розслідування.
Так, згідно з постановою про скасування постанови про закриття кримінального провадження від 24.08.2023, прокурор Запорізької спеціалізованої прокуратури дійшов висновків про те, що у кримінальному провадженні не вбачається проведення всіх необхідних слідчих дій, тому висновки слідчого не ґрунтуються на сукупності відомостей, які могли б бути ним отримані внаслідок виконання процесуальних дій в межах досудового розслідування. Так слідчим не вжито усіх необхідних заходів для збирання доказів і забезпечення повного та всебічного досудового розслідування, слідчим СВ ВП 6 Запорізького районного управління поліції ГУ НП в Запорізькій області не було проведено будь-яких інших дій, спрямованих на встановлення осіб, причетних до вчинення злочину та встановлення об'єктивної істини у справі. Зокрема слідчий не призначив судову балістичну експертизу з вилученими в ході проведення огляду місяця події автоматом та гільзою не встановлені та не допитані додаткові свідки та очевидці даного кримінального правпорушення.
Закриття кримінального провадження є одним із способів її остаточного вирішення, а тому провадження має закриватися після всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки слідчим всіх зібраних та перевірених доказів.
Згідно з ч.5 ст.110 КПК України постанова слідчого має бути вмотивована, однак ці вимоги процесуального закону при закритті провадження дотримані не були.
Так, процесуальний керівник - прокурор у кримінальному провадженні, вивчивши матеріали кримінального провадження, прийшов до висновку щодо передчасності винесення вказаної постанови та її незаконності. …».
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем направлено запит щодо результатів проведення досудового розслідування. Досудове слідство на даний час триває та його результати є важливими для завершення спеціального розслідування.
У мотивувальній частині судового рішення у справі № 280/7397/23, суд дійшов наступного в висновку: «… висновки комісії з розслідування, викладені в Акті проведення спеціального розслідування нещасного випадку - смерті військовослужбовця зроблено без урахування визначених Порядком №608, Інструкцією №332 вимог, а кваліфікація нещасного випадку як такого, що не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, якщо нещасний випадок стався у разі самогубства, за відсутності відповідного підтвердження висновками судово-медичної експертизи та органів досудового розслідування є передчасним та суперечить спеціальним нормам Порядку №608 та Інструкції №332. …».
Суд зауважує, що наказом Міністерства оборони України №332 від 27.10.2021 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 за № 1667/37289) затверджена Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України у пункті 4 розділу ІІІ якої зазначено, що спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом 15 робочих днів. За потреби зазначений строк може бути подовжений командиром (начальником), який призначив комісію зі спеціального розслідування, але не більш як на тридцять днів або на строк, необхідний для проведення медичних досліджень закладом охорони здоров'я, технічної та (або) судово-медичної експертиз (досліджень) та отримання їх висновків.
Крім того суд звертає увагу, що 16.08.2024 державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Бурцевою В.В. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №75635080, на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження».
Доказів оскарження зазначеного рішення державного виконавця матеріали адміністративної справи не містять.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що відповідачем проводяться необхідні дії та вживаються заходи для встановлення всебічного та повного проведення спеціального розслідування.
Суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду від 23 листопада 2023 року по справі №280/7397/23.
З огляду на викладе, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі №280/7397/23 не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі №280/7397/23 - залишити без задоволення.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання.
Ухвалу може бути оскаржено, апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано 25.09.2024.
Суддя Ж.М. Чернова