Ухвала від 24.09.2024 по справі 160/18791/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАЛУЧЕННЯ ДО УЧАСТІ У СПРАВІ ТРЕТІХ ОСІБ

24 вересня 2024 року Справа № 160/18791/24 провадження № ЗП/280/115/24

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Державної судової адміністрації України про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (далі - відповідач 1), Державної судової адміністрації України (далі - відповідач 2), в якій позивач просить:

визнати протиправними дії Дніпропетровського окружного адміністративного суду щодо нарахування та виплати їй суддівської винагороди за період з 01.03.2024 року по 30.06.2024 року, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2102 грн.;

зобов'язати Дніпропетровський окружний адміністративний суд здійснити нарахування та виплату належної їй суддівської винагороди за період з 01.03.2024 року по 30.06.2024 року з включенням всіх передбачених законодавством нарахувань, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн., з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо не забезпечення фінансування виплати їй суддівської винагороди за період з 01.03.2024 року по 30.06.2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.;

зобов'язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування виплати належної їй суддівської винагороди за період з 01.03.2024 року по 30.06.2024 року з включенням всіх передбачених законодавством нарахувань, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.07.2024 адміністративну справу № 160/18791/24 передано за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 02.08.2024 прийнято до провадження адміністративну справу №160/18791/24 (провадження №ЗП/280/115/24), відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.08.2024.

Ухвалою суду від 28.08.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 23.09.2024.

Учасники справи у судове засідання не прибули. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання у справі повідомлялись належним чином.

В матеріалах справи міститься клопотання позивача про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Відповідача 1 клопотання про розгляд справи без участі представника. Проти задоволення позову заперечує.

Представник відповідача 2 надіслав до суду відзив, в якому, крім іншого, просить залучити до участі в справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України, що фактично є клопотанням про залучення до участі в справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України.

Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши питання про залучення до участі у справі третіх осіб, встановив наступне.

Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч.4 ст.49 КАС України).

Як зазначено у ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

В обґрунтування клопотання представник ДСА України посилається на процедуру формування державного бюджету й на те, що в бюджетному процесі приймають участь, зокрема Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.

Водночас, спірні правовідносини спірні у цій справі виникли між позивачем та Дніпропетровським окружним адміністративним судом, а також Державною судовою адміністрацією України, на яких законом покладено обов'язок фінансування та виплати позивачу суддівської винагороди. Водночас відносини між відповідачами та Міністерством фінансів України і Кабінетом Міністрів України щодо надання бюджетних асигнувань, затвердження і виконання кошторису тощо за своєю правовою природою є бюджетними правовідносинами, які виникають між учасниками бюджетного процесу стосовно реалізації їхніх бюджетних повноважень (прав та обов'язків з управління бюджетними коштами), та які безпосередньо не стосуються спірних правовідносин і не впливають на виконання рішення суду за результатом розгляду цього спору.

Відтак, в задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про залучення до участі в справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України необхідно відмовити.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість поданого клопотання та відсутність підстав для його задоволення.

Керуючись ст.ст. 49, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника Державної судової адміністрації України про залучення до участі в справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Сіпака