Рішення від 25.09.2024 по справі 240/8453/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/8453/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нездійснення підготовки надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2023, з визначенням: посадового окладу (14386 гривень 24 коп), розрахованого шляхом множення 2 684 (двох тисяч шістсот вісімдесят чотирьох) гривень розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 5,36; окладу за військовим званням (2 254 гривень 56 коп), розрахованого шляхом множення 2684 (двох тисяч шістсот вісімдесят чотирьох| гривень) розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт військового звання "полковник" 0,84 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення таких, як:

надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 65% суми вищенаведеного розміру посадового окладу, окладу за військовим званням надбавки за вислугу років (16 224 гривень 78 коп);

премії в розмірі - 390 % від посадового окладу (56036 гривень 13 коп);

надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового кладу (2 157 гривень 93 коп)

надбавки за наукове звання професор - 10% від посадового окладу (1438 гривень 62 коп).

надбавки за наукове звання доктора наук 10 % окладу(1438 гривень 62 коп) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 пенсії позивачу.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року, ОСОБА_1 з визначенням: посадового окладу (14386 гривень 24 коп), розрахованого шляхом множення 2 684 (двох тисяч шістсот вісімдесят чотирьох гривень)- розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 5.36; окладу за військовим званням (2 254 гривень 56 коп), розрахованого шляхом множення 2 684 (двох тисяч шістсот вісімдесят чотирьох) гривень розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт військового звання "полковник" 0,84 та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення таких, як: надбавки за вислугу років 50% (в сумі 8320 гривень 40 коп), розрахованої із застосуванням вищенаведеного розміру посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 65% суми вищенаведеного розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (16 224 гривень 78 коп): - премії в розмірі - 390 % від посадового окладу (56036 гривень 13 коп); надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу (2 157 гривень 93 коп) - надбавки за наукове звання професор - 10% від посадового окладу (1438 гривень 62 коп). - надбавки за наукове звання доктора наук - 10 % від посадового окладу (1438 гривень 62 коп). для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 пенсії позивачу.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернувся до відповідача з заявою, у якій позивач просив оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області оновлену довідку станом на 01.03.2023 для перерахунку пенсії. Проте відповідач надав відповідь, у якій вказав, що підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

Відповідач подав до суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що станом на 01.03.2023 відповідачем не складались та не видавались довідки для перерахунку пенсії, оскільки списки осіб, в т.ч. позивача, пенсії яких підлягають перерахунку від ГУ ПФУ в Київській області для перерахунку пенсії не надходили. Тому відповідач не мав підстав для направлення нових довідок для перерахунку пенсії.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області.

На звернення позивача про щодо направлення до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2023 для перерахунку пенсії відповідач листом повідомив про відсутність підстав для видачі нової довідки.

Зазначив, що Кабінетом Міністрів України не змінено порядок обчислення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням. Списки з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для надання довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Міністерства оборони України також не надходили.

Вважаючи дії щодо відмови відповідача у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-XII).

Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 704), яка передбачала з 01 березня 2018 року збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови №704 (у первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103).

Пунктом 6 постанови №103 внесено зміни до постанови № 704, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14". Водночас, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.

Отже, станом на 01 січня 2018 року та 01 січня 2019 року пункт 4 постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року".

Проте постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови №103, яким були внесені зміни до пункту 4 постанови № 704.

Вказаною постановою скасовані зміни, у тому числі до пункту 4 постанови № 704, та відновлено його попередню редакцію, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з 29 січня 2020 року - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 - діє редакція пункту 4 постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.

Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі №400/6214/21.

Враховуючи викладене, оскільки зміни, внесені постановою №103 до пункту 4 постанови №704, визнані у судовому порядку нечинними, з 29 січня 2020 року діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, у якій вказано, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, але з гарантією того, що такий показник прожиткового мінімуму повинен становити не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум встановлювався з 1 січня у розмірі 1 762 грн.

Через подальше зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

З викладеного слідує обґрунтованість доводів позивача щодо права на отримання оновленої довідки для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 із застосуванням пункту 4 постанови № 704 у первинній редакції, а саме множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Верховний Суд у постановах від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 та від 10 січня 2023 року у справі № 120/8682/21-а дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом №1082-IX ("Про Державний бюджет України на 2023 рік"), у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Тому доводи відповідача щодо відсутності підстав для оформлення оновленої довідки станом на 01.01.2023 суперечать нормам чинного законодавства та практиці Верховного Суду.

За приписами ч.2 ст.51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.02.2023, а не з 01.03.2023.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача визначити складові довідки в конкретному розмірі, то суд зазначає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки довідка на момент виникнення спірних правовідносин не була видана, а тому відсутні підстави вважати, що такі розміри будуть визначені невірно. Таким чином, ця вимога задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (м. Бердичів,Бердичівський р-н, Житомирська обл.,13312. РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення з 01.02.2023 перерахунку пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос

25.09.24