24 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/7401/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Коростенська виправна колонія №71" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Коростенська виправна колонія №71" щодо не нарахування та не виплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, за період з 11.03.2022 до 31.05.2022 у розмірі 30 000 гривень щомісячно;
- зобов'язати Державну установу "Коростенська виправна колонія №71" здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, за період з 11.03.2022 до 31.05.2022, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що в період з 11.03.2022 до 31.05.2022 Державна установа "Коростенська виправна колонія №71" безпідставно не виплатила йому додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн щомісячно. Пояснює, що виплата такої винагороди передбачена особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі Постанова №168, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин). З огляду на викладене, вважає свої права порушеними, а тому звернувся до суду за їх захистом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
21.05.2024 від представника Державної установи "Коростенська виправна колонія №71" (далі - відповідач, Установа) до суду надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на безпідставність та необґрунтованість. Пояснює, що принцип виплати додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної служби, застосовується з 24.02.2022 згідно зі змінами, які внесені постановою Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168" та до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168). Крім того, зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань" №754 від 21.07.2023 з 01.06.2022 змінилася підстава виплати даної додаткової винагороди, така виплачувалася за період несення служби в органах і установах зазначеної служби з 24.02.2022 по 31.05.2022, а з 01.06.2022 нараховується та виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць. На думку представника відповідача, підстави для виплати такої винагороди у оспорюваний період відсутні.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 проходив службу в Державній установі "Коростенська виправна колонія №71".
Відповідно до довідки Державної установи "Коростенська виправна колонія №71" №227 від 25.03.2024 про виплату позивачу додаткової винагороди, відповідно до Постанови №168 за період з 24.02.2022 по 30.04.2022 за 352 фактично відпрацьованої кількості годин несення служби позивач отримав 14 500,86 грн.
Представник позивача - адвокат Мандрик Владислав Володимирович подав до Установи запит, в якому просив надати інформацію стосовно виплати позивачу додаткової винагороди, встановленої Постановою №168 у період з березня 2022 року по квітень 2023 року.
У відповідь на запит, Установа листом №1391 від 2503.2024 № 10/1309/8 повідомила, що нарахування та виплату додаткової винагороди згідно Постанови №168 здійснено відповідно до окремих вказівок установ вищого рівня, встановивши єдиний алгоритм нарахування на основі табелів обліку робочого часу з урахуванням фактичного часу несення служби під час дії воєнного стану з 24.02.2022 по 30.04.2022 (у годинах).
Вважаючи протиправною бездіяльність Установи щодо невиплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн щомісячно, за період з 11.03.2022 до 31.05.2022 його представник звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24.02.2022 згідно з Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 строком на 30 діб, який відповідними Указами Президента продовжений та дії по теперішній час.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми є-Підтримка" затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, на якій може надаватися допомога в рамках Програми є-Підтримка, до яких, в тому числі відносилася і Житомирська область.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №168, пунктом 1 якої (в первинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної Постанови №168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
У подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №217, від 22.03.2022 №350, від 01.04.2022 №400, при цьому вказані зміни застосовувались з 24.02.2022, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним 30 000 гривень щомісячно та 100 000 гривень особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №217 від 07.03.2022 (далі - Постанова №217) внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", виключивши в абзаці першому слова "(крім військовослужбовців строкової служби)". Згідно з п.2 вказаної постанови така набрала чинності з дня її опублікування та підлягала застосуванню з 24.02.2022.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 (далі - Постанова №350) внесено зміни до пункту 1 Постанови №168, зокрема доповнено абзац перший після слів "та поліцейським" словами ",а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка"". Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та підлягала застосуванню з 24.02.2022.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №754 від 01.07.2022 (далі - Постанова №754) внесено зміни до пункту 1 Постанови №168 в абзаці першому слова "які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "є-Підтримка" замінено словами "які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)"; після слова "щомісячно" доповнено словами "(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)". Така постанова набирала чинності з дня її опублікування та підлягала застосуванню з 01.06.2022 (п.2).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 (далі - Постанова №793) внесені наступні зміни до пункту 1 Постанови №168:
"У пункті 1:
1) в абзаці першому слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно" замінити словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць". Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України №793 від 07.07.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Таким чином, лише 01.07.2022 постановою Кабінету Міністрів України №754 (далі - Постанова №754) внесено зміни до п. 1 Постанови №168, а саме в абзаці першому:… після слова "щомісячно" доповнено словами "(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)".
Тобто, Постанова №754 про внесення змін стосовно пропорційної виплати додаткової винагороди особам, що несуть службу в установах кримінально-виконавчої служби застосовується з 01.06.2022.
Аналіз викладеного, дає підстави для висновку, що позивач до 01.06.2022 мав право на отримання щомісячної додаткової виплати в розмірі 30 000 грн передбаченої Постановою №168, вже пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць, тобто з урахуванням Постанови №754.
При цьому, посилання відповідача на лист Міністерства юстиції України суд вважає безпідставним, оскільки роз'яснення Мін'юсту мають рекомендаційний характер.
У той час, як свідчать матеріали справи, спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу виплати додаткової винагороди за період з 11.03.2022 по 31.05.2022, встановленої Постановою №168 особам, що несуть службу в установах кримінально-виконавчої служби.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
З огляду на встановлені обставини справи суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Установи щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за період з 11.03.2022 до 31.05.2022 у розмірі 30 000 грн щомісячно, з урахуванням фактично виплачених сум.
Питання про розподіл судових витрат вирішується судом відповідно до ст.139 КАС України.
Від сплати судового збору за подання до суду даного позову позивач був звільнений, відомості про понесені відповідачем судові витрати в матеріалах справи відсутні, а тому їх розподіл судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6-8, ч.2 ст.9, ст.ст.10, 77, 90, 242-246 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Державної установи "Коростенська виправна колонія №71" (вул.Білокоровицьке шосе, м.Коростень, Житомирська область, ЄДРПОУ: 414266103) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Коростенська виправна колонія (№71)" щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за період з 11.03.2022 по 31.05.2022, із розрахунку 30 000 грн на місяць.
Зобов'язати Державну установу "Коростенська виправна колонія (№71)" здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за період з 11.03.2022 по 31.05.2022, із розрахунку 30 000 грн на місяць, з врахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 24 вересня 2024 р.
24.09.24