Рішення від 24.09.2024 по справі 200/5889/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2024 року Справа№200/5889/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо не здійснення перерахунку розміру пенсії, щодо не виплати компенсації втрати частини доходу та не виплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок;

- зобов'язання перерахувати розмір пенсії та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою поданою представником відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам;

- зобов'язання виплатити компенсацію втрати частини доходу з 07.10.2009 по 31.03.2024 за невиплачені суми пенсійних виплат, з 31.03.2024 року за невиплату пенсії у встановленому Законом розмірі.

В обґрунтування позову зазначає, що до листопада 1999 року проживала в АДРЕСА_1 , де отримувала пенсію за віком. В подальшому виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю, в зв'язку з чим виплату пенсій припинено.

Неодноразово зверталася до суду з вимогами поновити нарахування та виплату пенсії у зв'язку з чим, суди неодноразово зобов'язували Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок.

Відповідно наданої відповідачем довідки від 18.06.2024 року управління не здійснювало позивачу масовий перерахунок пенсії. В довідці «перерахунок» від 14.06.2023 року в графі особливості зазначено «не підлягає масовому перерахунку», «призначено за рішенням суду в твердому розмірі», тому 23.06.2024 року позивач направив заяву про виплату в АТ "Ощадбанк" з особистого кабінету.

Листом від 16.07.2024 року у виплаті відмовлено. Вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку розміру пенсії, не виплати компенсації та не виплати пенсії на визначений

пенсіонером банківський рахунок.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та звільнено позивача від сплати судового збору.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву від 20.09.2024 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Бахмуті (далі - Головне управління) як отримувач пенсії за віком, поновленої з 05.09.2016 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058) на виконання постанови Артемівського міськрайонного суду від 09.03.2017 по справі №219/54/17 (далі - Постанова №219/54/17), яка набрала законної сили 30.05.2017.

Починаючи з липня 2017 року Бахмутським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області почато виплату пенсії позивачу в поточному розмірі та виплачена сума боргу за період з 05.09.2016 по 31.07.2017 року в розмірі 17099,15 грн. шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсії з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в АТ КБ «Приватбанк».

Після отримання інформації від АТ КБ «Приватбанк» щодо одержувачів пенсії, на рахунки яких було проведено зарахування коштів у період 12 місяців, але не виконувалось одержання цих коштів, або одержання виконувалось за довіреністю, з 01.08.2019 року виплату пенсії Позивача переведено на поштове відділення 84511 м. Бахмута.

З 01.02.2020 нарахування пенсії ОСОБА_1 автоматично припинено відповідно до пункту 4 частини 1 ст.49 Закону №1058 (у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд) (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена).

Постановою Верховного суду України від 31.07.2020 по справі №219/54/17, яка набрала законної сили 31.07.2020, змінено постанову Артемівського міськрайонного суду від 09.03.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017 в частині дати, з якої зобов'язано Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та поновити виплату пенсії за віком із застосуванням всіх підвищень, індексації, надбавок та доплат, як непрацюючим пенсіонерам та діти війни, передбачених чинним пенсійним законодавством України, на визначений пенсіонером банківський рахунок, а саме: замість 05 вересня 2016 року зазначити 07 жовтня 2009 року.

Головним управлінням в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань виконано Постанову Верховного суду та поновлено нарахування пенсії позивачу з 07.10.2009. Водночас зазначаємо, що пенсія ОСОБА_1 до 07.10.2009 року не нараховувалась та не виплачувалась на весь час проживання пенсіонера за кордоном, відповідно до норми Закону №1058, а саме: вимог пункту 2 частини 1 статті 49 Закону №1058, у редакції, яка діяла на час виїзду пенсіонера за кордон.

Виплата пенсії позивача на виконання Постанови Верховного суду не проводилась у зв'язку з відсутністю оновленої заяви позивача щодо банківського рахунку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 по справі №200/10579/21 та постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2022 року зобов'язано Головне управління поновити виплату пенсії позивачу та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок. Головним управлінням в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань виконано рішення суду №200/10579/21 та з 07.10.2009 поновлено виплату пенсії позивачу.

У жовтні 2022 року було проведено нарахування позивачу поточного розміру пенсії шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на наявні за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 реквізити поточного рахунку, відкриті в банківській установі АТ КБ «Приватбанк», однак банком повернуто перераховані пенсійні кошти на рахунок Головного управління по причині закриття рахунку за заявою власника.

Виплату пенсії позивачу переведено на поштове відділення 84511 м. Бахмута. З 01.04.2023 нарахування пенсії ОСОБА_1 автоматично припинено відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058 (у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд) (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена).

07.10.2022 представником Акерман Наталією Іванівною, яка діяла в інтересах ОСОБА_1 подано до Головного управління заяву-клопотання, яка зареєстрована за №14302/А-0500-22 про надання заяви з реквізитами банківського рахунку Позивача ОСОБА_1 , відкритого в АТ «ОТП Банк».

Заяву-клопотання розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та листом від 10.10.2022 №15078-14305/А-15/8-0500/22 роз'яснено порядок надання означеної заяви відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.03.2024 зобов'язано надати на адресу суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 по адміністративній справі №200/10579/21 протягом 30 днів з дня набрання законної сили цієї ухвали суду.

Водночас, в мотивувальній частині означеної ухвали зазначено, що «Суд звертає увагу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що управління зобов'язано виконати рішення суду шляхом поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок так само як і поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок, відповідно до висновків суду, викладених у даному рішенні, враховуючи також те, що позивачами на адресу відповідача були надані актуальні банківські рахунки позивачів відкритих в АТ «ОТП Банк»».

З метою надання звіту на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 13.03.2024 по справі №200/10579/21 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та постанови від 24.05.2022 Головним управлінням внесено до електронної пенсійної справи позивача реквізити банківського рахунку, відкритого в АТ «ОТП Банк» на підставі заяви, поданої до Головного управління представником ОСОБА_3 , яка діяла в інтересах позивача та поновлена виплата її пенсії.

Нарахована доплата по пенсійній справі ОСОБА_1 за періоди з 07.10.2009 по 30.09.2017 та з 01.08.2019 по 31.03.2024 у сумі 343759,57 грн. виплачена у квітні 2024 року через АТ «ОТП Банк» у повному обсязі.

Таким чином, Головне управління не проводило виплату пенсійних коштів ОСОБА_1 з причин, які не залежать від Головного управління, тобто вина органу, що призначає та виплачує пенсію відсутня.

Щодо вимог зобов'язати перерахувати розмір пенсії та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою поданою представником відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам зазначає, що 04.05.2024 від представника позивача - ОСОБА_4 до відповідача засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України надійшло звернення №ВЕБ-05001-24-Ф-С-079542, яке зареєстровано 06.05.2024 за №11865/А-0500-24, до якого були долучені копія довіреності, заява про виплату пенсії через АТ «Ощадбанк» від 02.05.2024 року.

Звернення було розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян», оскільки воно не відповідало формі заяви, наведеній в Додатку 1 Порядку виплати пенсії та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.09.1999 № 1596.

Дане звернення було кваліфіковано та зареєстровано як звернення громадян та листом від 31.05.2024 №14544-11865/А-02/8-0500/24 надано проміжну відповідь, оскільки питання, викладене у зверненні потребувало додаткового вивчення.

Остаточна відповідь надана листом від 18.06.2024 №16089-11865/А-02/8-0500/24, який направлено на поштову адресу та особистий кабінет на вебпорталі ОСОБА_4 .

До відповіді була долучена довідка щодо нарахованої та фактично виплаченої пенсії позивачу за період з жовтня 2009 року по травень 2024 року. 23.06.2024 до відповідача засобами вебпорталу надійшло звернення позивача ОСОБА_1 № ВЕБ-05001-Ф-С-24-106635, яке зареєстровано 24.06.2024 за №16354/ Б-0500-24, щодо переведення виплати пенсії на банківській рахунок. До заяви позивач долучила заяву про виплату пенсії через АТ «Ощадбанк» від 02.05.2024. Заява опрацьована відповідно до Закону та заявниці надана відповідь листом від 16.07.2024 №18526-16354/Б-02/8-0500/24, який надіслано в особистий кабінет на вебпорталі.

Відповідачем було роз'яснено позивачу, що у випадках коли пенсіонери уповноважують працівників банку передати від їх імені заяви до органів Пенсійного фонду України, а уповноважений працівник банку проводить ідентифікацію клієнта під час відкриття рахунку, про що здійснює відповідний запис у заяві про виплату пенсії або грошової допомоги із зазначенням свого ПІБ та посади, такі заяви передаються установами уповноважених банків до органів Пенсійного фонду України із супровідним листом на опрацювання.

Відповідач повідомив позивача, що її заява має бути направлена установою уповноваженого банку на адресу Головного управління. Проте, означена заява до відповідача від установи уповноваженого банку на опрацювання не надходила, а надання її представниками за довіреністю Порядком 22-1 та Порядком №1596 не передбачено.

Наголошує, що дії управління не суперечать чинному законодавству, тому просив відмовити ОСОБА_1 в позові в повному обсязі.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянкою України, про що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданого 28.09.2018 року.

Позивач до листопада 1999 року проживала в АДРЕСА_1 , де отримувала пенсію за віком. В подальшому виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю, в зв'язку з чим виплату пенсій їй було припинено.

05.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок та поновлення виплати пенсії за віком.

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 09.03.2017 року у справі № 219/54/17 зобов'язано Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 05 вересня 2016 року із застосуванням всіх підвищень, індексації, надбавок та доплат, як непрацюючому пенсіонеру та дитині війни, передбачених чинним пенсійним законодавством України на визначений пенсіонером банківський рахунок.

Постановою Верховного Суду від 31 липня 2020 року постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 9 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року змінено в частині дати, з якої зобов'язано Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати та поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням всіх підвищень, індексації, надбавок та доплат, як непрацюючим пенсіонерам та дитині війни, передбачених чинним пенсійним законодавством України, на визначений пенсіонером банківський рахунок, а саме замість 5 вересня 2016 року зазначено як 7 жовтня 2009 року.

Сторони погоджуються, що пенсія зараховувалась на поточний рахунок позивача, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк».

Однак, у зв'язку з надходженням від банку відомостей про отримання пенсії за довіреністю більше, як один рік, виплата пенсії з серпня 2019 року переведена на поштове відділення НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , проте в подальшому виплату пенсії припинено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії від 21.12.2020 з урахуванням висновків суду.

Постановою першого апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2022 року по справі № 200/10579/21 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/10579/21 змінено.

Зокрема, абзац п'ятий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/10579/21 викладено в наступній редакції: «Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок».

На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням поновлено виплату пенсії за віком з 01.08.2019 року.

Нараховані доплати по пенсійній справі ОСОБА_1 (за період з 07.10.2009 по 30.09.2017 та з 01.08.2019 по 31.03.2024 у сумі 343759,57 грн.) виплачені у квітні 2024 року на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «ОТП Банк», що також не спростовується сторонами та підтверджується довідкою від 18.06.2024 про розмір нарахованої та виплаченої пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 31.05.2024 року.

Разом з тим, зобов'язання до Головного управління здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 в зазначених рішенні суду та постанові відсутні.

04.05.2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, в якій просив:

1. Повідомити підстави не здійснення перерахунку розміру пенсії з червня 2019 року.

2. Перерахувати розмір пенсії відповідно до вимог чинного законодавства. Документ сформований в системі «Електронний суд» 25.08.2024 року.

3. Надіслати довідку про розмір нарахованої та виплаченої пенсії ОСОБА_1 з 07 жовтня 2009 року по травень 2024 року.

4. Виплатити компенсацію втрати частини доходу за невиплачені суми пенсійних виплат з 07.10.2009 року по дату фактичної виплати квітень 2024 року.

5. Пенсійні виплати ОСОБА_1 здійснювати в АТ «Ощадбанк» відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.06.2024 року представника позивача повідомлено про те, що 24.07.2019 року по пенсійній справі ОСОБА_1 змінено спосіб виплати на поштове відділення № НОМЕР_2 . З 01.08.2019 пенсію ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку не отримувала, у зв'язку з чим з 01.02.2020 виплату пенсії припинено тривалою неоплатою.

Стосовно вимог стосовно здійснення перерахунку пенсії та виплати її позивачу на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

01.01.2004 року набув чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).

Пунктом 15 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV в редакції на дату прийняття цього Закону було встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV в редакції на дату його прийняття було передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 27 Закону №1058-ІV, розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Водночас, статтею 43 Закону №1058-ІV урегульовані питання щодо перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частинами 1-2 ст. 43 Закону №1058-ІV, перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до приписів частин 2-3 ст. 42 Закону №1058-IV, яка регулює питання індексації та перерахунку пенсій, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

З наведених приписів Закону № 1058-IV вбачається, що з дня поновлення виплати пенсії за судовим рішенням позивач має право на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону №1058-IV та будь-яких обмежень прав, як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду, наведеним Законом не встановлено.

Разом з тим, перерахунок пенсій здійснюється автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідач погодився, що не здійснював перерахунок розміру пенсії позивача після її поновлення на підставі рішення суду, про що зазначив у листі від 23.05.2024 року.

Як зазначив пенсійний орган в довідках в графі «Особливості» - «Пенсія в твердому розмірі», не підлягає перерахунку, пенсії призначені за рішенням суду.

Так, в листі від 30.01.2023 року Департамент пенсійного забезпечення ПФУ надає вказівку, зокрема ГУ ПФУ в Луганській області не здійснювати перерахунок розміру пенсії ОСОБА_5 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 №360/1193/22.

Таким чином, при поновленні позивачу пенсії відповідачем безпідставно встановлено особливість - «Пенсія в твердому розмірі», не підлягає перерахунку, пенсії призначені за рішенням суду, що призвело до порушення права позивача на належний розрахунок пенсії, оскільки Закон України №1058 не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати та заборону перерахунків пенсій осіб, які постійно проживають за межами України.

Крім того, частиною 1 статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок 22-1), заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (далі- Порядок №1596), яким визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам в уповноважених банках.

Пунктом 10 Порядку №1596 зокрема визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

АТ «Ощадбанк» віднесено до уповноважених банків, яким надано право виплати пенсії пенсіонерам через відкритий в ньому поточний рахунок.

В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_6 від 02.05.2024 року, якою вона уповноважила представника АТ "Ощадбанк" передати цю заяву на здійснення перарахування пенсіїї на вказаний рахунок, відкритий у вказаному банку від її імені до органів ПФУ.

Пунктом 6 Порядку№ 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2016р. № 662) передбачено, що одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Як зазначено вище, 23.06.2024 року позивач направила заяву про виплату в АТ «Ощадбанк» з особистого кабінету, проте листом від 16.07.2024 року позивачу відмовлено у виплаті пенсії.

Верховний Суд в постанові від 20 січня 2022 року у справі № 280/4551/21 зазначив наступне.

«Відсутність чіткого законодавчого механізму щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне проживання за межі України, призвела до ситуації, за якої громадяни України були позбавлені можливості отримувати належні їм пенсійні виплати, або створювалися умови за яких пенсіонерам, які проживають за межами України, для отримання належних їм пенсійних виплат необхідно було докласти значних зусиль, зокрема, звертатись до суду.

Крім того, як вже зазначено вище, наразі відсутній чіткий механізм щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне проживання за межі України, а тому існуючі «загальні» норми не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, зважаючи на те, що не проведення виплати пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів.

Очевидним є те, що необхідність приїзду людей похилого віку, які виїхали на постійне проживання за межі України, виключно з метою особистого звернення до Пенсійного органу задля виправлення помилки, допущеної державою, є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права. Такий підхід суперечить тезам, покладеним Конституційним судом України в основу рішення від 07.10.2009 №25-рп/2009.

Таким чином, Верховний Суд вважає за необхідне сформувати наступний правовий висновок: подання заяви про поновлення виплати пенсії пенсіонеру, який виїхав на постійне проживання за межі України, у період дії Порядку № 22-1 у редакції постанов правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1 та від 16.12.2020 № 25-1 допускається, у тому числі, представником такого пенсіонера за довіреністю і така заява повинна бути розглянута Пенсійним органом з урахуванням інших вимог Порядку №22-1».

Відтак, відповідач протиправно не проводив позивачу перерахунок пенсії і не

виплачував її на визначений пенсіонером банківський рахунок.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача провести виплату поновленої пенсії позивачу з 07.10.2009 року по 31.03.2024 року та з 31.03.2024 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, судом зазначає наступне.

Частиною другою статті 46 Закону №1058-IV передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року №2050-III (далі - Закон №2050-III), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно з частиною першою-другою статті 2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), сума індексації грошових доходів громадян.

Враховуючи зазначені вище норми та обставини даної справи, суд дійшов висновку, що оскільки не проведення виплати пенсії позивачу відбулося з вини держави в особі її компетентних пенсійних органів, що встановлено судовими рішеннями, тому поновлення виплати пенсії має проводитися без обмеження будь-яким строком та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до частини другої статті 46 Закону 1058-IV.

Отже, у вказаній частині позов також підлягає задоволенню, однак шляхом зобов'язання відповідача провести виплату поновленої пенсії позивачу за період з 07.10.2009 року по 31.03.2024 року та з 01.04.2024 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з урахуванням виплачених сум, оскільки позивачем задвоєно дату 31.03.2024 року.

Таким чином, вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ухвалою про відкриття провадження у даній справі суд звільнив позивача від сплати судового збору, тому судові витрати, які підлягають відшкодуванню, відсутні.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку розміру пенсії та щодо не виплати компенсації втрати частини доходу та не виплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» за заявою поданою представником відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу за період з 07.10.2009 по 31.03.2024 та з 01.04.2024 року у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 24 вересня 2024 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова