02 вересня 2024 року Справа №160/23499/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач-2) про зобов'язання вчинити певні дії, -
28.08.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач-2), в якій позивач просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 від 09.11.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 зарахувати:
до його пільгового стажу періоди роботи згідно з дублікатом трудової книжки НОМЕР_1 від 30.06.2009 року: з 03.05.2001 року по 20.08.2007 року на ДЕРЖАВНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ «АРТЕМВУГІЛЛЯ» структурному підрозділі «Шахта ім. А.І. Гайового»; з 29.08.2007 року по 31.01.2008 року на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Горшахтобуд»; з 14.02.2008 року по 26.03.2012 року на Державному підприємстві «Артемвугілля»; з 09.04.2012 року по 16.06.2012 року на Товаристві з додатковою відповідальністю «Орендне підприємство «Шахта «Новодзержинська»; з 07.09.2012 року по 01.12.2014 року на Державному підприємстві «Артемвугілля» структурному підрозділі Шахта ім. М.І.Калініна;
до його страхового стажу період роботи згідно з дублікатом трудової книжки НОМЕР_1 від 30.06.2009 року з 01.12.2014 року по 20.08.2018 року на ДЕРЖАВНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ «АРТЕМВУГІЛЛЯ» структурному підрозділі Шахта ім. М.І.Калініна, та зарахувати до його страхового і пільгового стажу всі інші періоди його роботи згідно дубліката його трудової книжки НОМЕР_1 від 30.06.2009 року.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.08.2024 року зазначена вище справа розподілена головуючому судді Туровій О.М.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.161 КАС України.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Суд також зауважує, що цей обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.
При цьому відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Так, в прохальній частині позовної заяви позивач просить суд зобов'язати відповідача при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 від 09.11.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 зарахувати до його пільгового та страхового стажу певні періоди роботи згідно з дублікатом трудової книжки НОМЕР_1 від 30.06.2009 року, не заявляючи при цьому позовних вимог про визнання протиправними рішень (дій, бездіяльності) відповідача саме стосовно не здійснення (відмови у здійсненні) такого зарахування спірних періодів роботи.
Разом з цим, зокрема, п.4 ч.1 ст. 5 КАС України передбачено, що позивач може просити захистити свої права саме шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання його вчинити певні дії.
Таким чином, позивачеві слід подати уточнену позовну заяву та її копії відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, виклавши в ній позовні вимоги відповідно до ч.1 ст.5 КАС України.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач-2) про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, та її копій відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, виклавши в ній позовні вимоги відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя: О.М. Турова