2-а/754/181/24
Справа № 754/12968/24
Іменем України
25 вересня 2024 року м. Київ, Деснянський районний суд м. Києва, суддя: О. Грегуль
ОСОБА_1 - позивач
ІНФОРМАЦІЯ_1 - відповідач
Позивачем подано позов з проханням скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 783 від 05.09.2024 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Справу головуючому передано 17.09.2024.
Ухвалою суду від 17.09.2024 залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків з наступних підстав.
Згідно ст. 42 КАС України, 1. Учасниками справи є сторони, треті особи. 2. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно абзацу третього п. 3 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 № 154: «Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.».
Згідно ч. 5 ст. 160 КАС України, 5. В позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 26.12.2019 у справі № 724/716/16-а при розгляді справ про адміністративні правопорушення, державні інспектори відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю).
У порушення п. 4 і п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України та зазначеної правової позиції Верховного Суду зміст позовних вимог не містить виклад обставин, що визначений позивачем відповідач є юридичною особою і може бути самостійним учасником.
Рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Практика ЄСПЛ виходить з того, що реалізовуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава - учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух (рішення ЄСПЛ від 16.12.1992 у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції).
У наданий строк позивачем листом від 24.09.2024, який головуючому переданий 25.09.2024, направлено нову редакцію позову, яка є аналогічною попередній редакції позову та в якій недоліки вказані в ухвалі суду від 17.09.2024 проігноровані позивачем повністю і в новій редакції позову позивач лише додатково вказує про дотримання ним п. 6 і п. 11 ч. 5 160КАС України.
По суті недоліки вказані в ухвалі суду від 17.09.2024 позивачем не усунуто і строк виконання ухвали суду від 17.09.2024 не закінчився.
За таких обставин адміністративний позов залишаться без руху з наданням строку вказаного в ухвалі суду від 17.09.2024 для усунення недоліків зазначених в ухвалі суду від 17.09.2024.
Недоліки мають бути усунуті шляхом подання нової редакції позову з обґрунтованим спростуванням недоліків зазначених саме в ухвалі суду від 17.09.2024.
Залишення позову без руху з наданням строку для усунення недоліків не є перешкодою в доступі до правосуддя, а є спонуканням для виконання вимог закону та добросовісного користування належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Керуючись ст. 169 КАС України,
Поданий у справі № 754/12968/24 адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) залишити без руху та надати строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали суду від 17.09.2024 про залишення позову без руху.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів.
Згідно ст. 256 КАС України, 1. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. 2. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).