Справа №766/15578/24
н/п 1-кс/766/7575/24
20 вересня 2024 року
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Херсонській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні № 42024232240000029 від 20.08.2024 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України -
встановила:
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації, яка становить банківську таємницю, які у володінні яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Обґрунтування клопотання:
Слідчим відділенням Відділення поліції №1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024232240000029 від 20.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, а саме: до Олешківського окружної прокуратури надійшло повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_2 про вчинення кримінального правопорушення №152105-17/1144-2024 від 14.08.2024, яке надійшло у відповідь на лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.02.2024 №53-673вих-24 про включення ІНФОРМАЦІЯ_4 до плану проведення заходів на ІІ квартал 2024 року та запланування проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановлено, що відповідно до п.3.2.7.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю ІНФОРМАЦІЯ_5 на II квартал 2024 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.01.2022 по 31.03.2024, якою встановлено ряд порушень, що відображено в акті ревізії від 31.07.2024 №152120-24/13.
Зокрема, ревізією штатної дисципліни, видатків на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату встановлено фінансових порушень, що призвели до втрат на загальну суму 194,72 тис. грн.
Так, прийняття начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 розпоряджень від 25.05.2023 №71 та від 12.08.2023 №309 «Про застосування постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 №391» в частині врахування до місячної тарифної ставки робітника обслуговуючого персоналу «Водія легкового автомобіля» підвищуючих коефіцієнтів на порушення підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 №391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану», пункту 1 наказу. ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.03.2021 №609 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» призвело до проведення безпідставних виплат та нанесення матеріальної шкоди бюджету ІНФОРМАЦІЯ_4 на загальну суму 59,79 тис. грн. та як наслідок сплати ЄСВ у завищеному розмірі на загальну суму 13,15 тис. грн.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам надбавок, премій, матеріальної допомоги, інших заохочувальних та компенсаційних виплат встановлено проведення відповідних виплат на порушення вимог статей 13, 27 Закону України «Про оплату праці», підпункту 2 пункту 2, абзац 2 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 №268, пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100, що призвело до безпідставних виплат та нанесенню матеріальної шкоди бюджету ІНФОРМАЦІЯ_4 на загальну суму 62,19 тис. грн., як наслідок сплати ЄСВ у завищеному розмірі на суму 13,68 тис. грн.
Ревізією питання оплати часу простою встановлено безпідставне завищення встановленого розміру виплат та включення при обчисленні часу простою не передбачених виплат, як то встановлені надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та доплати до мінімального розміру заробітної плати на порушення вимог статті 12, 13, 27 Закону України «Про оплату праці», статті 113 Кодексу законів про працю України, пункту 1 постанови Кабінет Міністрів України від 07.03.2022 №221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану», пунктів 2, 3, 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100, підпункту "в" підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 №268, розпоряджень в.о. селищного голови ІНФОРМАЦІЯ_8 №135-к, 136-к від 14.02.2023 та розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.02.2023 №13, від 28.03.2023 №22-ос та від 27.04.2023 №32-ос, що призвели до нанесенню матеріальної шкоди бюджету ІНФОРМАЦІЯ_4 на загальну суму 39,34 тис. грн, як наслідок сплати ЄСВ у завищеному розмірі на суму 6,56 тис. грн.
Таким чином, в матеріалах повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_2 про вчинення кримінального правопорушення встановлені підстави для внесення відомостей до ЄРДР за ч. 1 ст. 367 КК України, а саме службова недбалість, вчинена посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6
Для підтвердження факту службова недбалість, вчинена посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 , в рамках вказаного кримінального провадження призначено судову економічну експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_9 .
У відповідь на вказану постанову отримано клопотання експерта від 11.09.2024 про надання додаткових матеріалів, необхідних для виконання експертизи № 24-4906, відповідно до якого, за ст. 69 КПК України, ст. 13 Закону України «Про судову експертизу», п. 2.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень для проведення судово-економічної експертизи, необхідно надати документи від ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.01.2022 по 31.03.2024, за який проводилася ревізія та встановлені порушення, а саме: свідоцтво (виписку, витяг) щодо державної реєстрації юридичної особи; Статут (положення) ІНФОРМАЦІЯ_1 ; Положення про заробітну плату, положення про преміювання, тощо, які були чинними у періоді з 01.01.2022 по 31.03.2024; Колективний договір із змінами, що був чинний у періоді з 01.01.2022 по 31.03.2024; штатні розписи зі змінами за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; табеля обліку використання робочого часу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; накази (розпорядження, рішення тощо) по особовому складу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024: на встановлення коефіцієнтів 1,5 та 2, на призначення всіх видів надбавок та доплат, виплату премій та матеріальної допомоги, доплат до мінімальної заробітної плати тощо; накази (розпорядження, рішення тощо) по особовому складу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024 щодо надання всіх видів відпусток із розрахунками відпускних сум, матеріальної допомоги на оздоровлення тощо; накази (розпорядження, рішення тощо) по особовому складу щодо оголошення простою, з яких вбачалось би види виплат для розрахунку оплати часу простою, та накази про припинення простою протягом періоду з 01.01.2022 по 31.03.2024; розрахунково-платіжні відомості (інші документи щодо нарахування заробітної плати) за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; реєстри перерахувань на особисті вклади (інші документи), що підтверджують перерахування/виплату заробітної плати за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; банківські виписки та платіжні доручення/інструкції із відмітками банківської установи (казначейської служби), що засвідчують виплату/перерахування заробітної плати та Єдиного соціального внеску за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; регістри аналітичного та синтетичного бухгалтерського обліку (меморіальні ордери, оборотно-сальдові відомості, журнали-ордери, тощо) по рахункам, на яких установа веде облік розрахунків з працівниками по заробітній платі за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; пояснення, яке саме кодування (скорочення) використовувалося у розрахунково-платіжних відомостях для відображення видів нарахувань та видатків (у разі такого кодування при використанні програмного забезпечення) за період з 01.01.2022 по 31.03.2024; інформація щодо застосованої ставки Єдиного соціального внеску на доходи працівників за період з 01.01.2022 по 31.03.2024. (інформація щодо працівників з інвалідністю, на доходи яких застосовується інша ставка ЄСВ).
Вказані документи мають важливе значення для встановлення обставин та оцінки фактів, які досліджуються в рамках вказаного провадження, так як в ході слідства, також надається оцінкам діям службових осіб вказаної державної установи.
Відповідно до п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, у разі незадоволення клопотання протягом 45 календарних днів з дня його направлення, буде складено повідомлення про неможливість надання висновку. У строк проведення експертизи, встановлений п. 1.13 вказаної вище Інструкції, не включається строк виконання клопотання експерта.
Вказані документи мають важливе значення для встановлення обставин та оцінки фактів, які досліджуються в рамках даного провадження та для проведення всебічно, повно і неупереджено досудового розслідування даного провадження.
Необхідність виїмки оригіналів вищевказаних документів обґрунтовується призначенням судової економічної експертизи, в ході якої будуть дослідженні їх оригінали та надана оцінка щодо службової недбалості, вчиненої посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 . Для проведення дослідження експертам, згідно наказу ІНФОРМАЦІЯ_10 № 53/5 від 08.10.1998 року, необхідно надати оригінали документів. Іншим способом ніж вилучити зазначенні документи не можливо забезпечити їх дослідження під час проведення експертизи.
Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити конфіденційну інформую. Можливість отримання їх за запитом обмежена законом та потребує проведення заходу забезпечення кримінального провадження - тимчасового доступу до речей і документів.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Доводи учасників процесу у справі.
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_6 в судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст. 163 КПК України.
Згідно положень ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування розгляду за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Мотивація суду:
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання в частині є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Крім того, слідчий у своєму клопотанні просить суд надати доступ до речей і документів з можливістю вилучення їх оригіналів, посилаючись на необхідність проведення із зазначеними у клопотанні документами судової економічної експертизи, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_9 , висновок якої дасть змогу здійснити оцінку дій службових осіб органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Зважаючи на те, що для проведення експертних досліджень експертам має бути надано доступ до оригіналів речей чи документів, необхідних для дослідження, в цій частині клопотання також підлягає задоволенню.
Враховуючи обставини кримінального правопорушення, викладені у клопотанні, а також те що є можливість використання як доказів відомостей, що містяться у документах, які знаходяться у володінні органу місцевого самоврядування, та не можливо іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених відомостей, то слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, із можливістю вилучити (здійснити виїмку) оригіналів наявних у особи документів.
Досудове розслідування здійснюється визначеною групою слідчих та дізнавачів, до складу якої входить і слідчий, який звернувся із зазначеним клопотанням. Тимчасовий доступ до речей і документів надається виключно слідчим та дізнавачам, які є стороною кримінального провадження.
Ч. 1 ст. 165 КПК України передбачає, що особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. Наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів визначені ст. 166 КПК України.
Враховуючи, що в інший спосіб дані документи (інформацію) отримати неможливо, керуючись положеннями ст.ст. 2, 40, 131, 132, 159, 160, 162 КПК України, слідчий суддя,
постановила:
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим СВ Відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області у кримінальному провадженні ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 тимчасовий доступ до речей і документів, які містять банківську таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення (здійснення виїмки) оригіналів та/або належним чином завірених копій документів, а саме:
- свідоцтво (виписку, витяг) щодо державної реєстрації юридичної особи;
- Статут (положення) ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- Положення про заробітну плату, положення про преміювання, тощо, які були чинними у періоді з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- Колективний договір із змінами, що був чинний у періоді з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- штатні розписи зі змінами за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- табеля обліку використання робочого часу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- накази (розпорядження, рішення тощо) по особовому складу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024: на встановлення коефіцієнтів 1,5 та 2, на призначення всіх видів надбавок та доплат, виплату премій та матеріальної допомоги, доплат до мінімальної заробітної плати тощо; накази (розпорядження, рішення тощо) по особовому складу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024 щодо надання всіх видів відпусток із розрахунками відпускних сум, матеріальної допомоги на оздоровлення тощо;
- накази (розпорядження, рішення тощо) по особовому складу щодо оголошення простою, з яких вбачалось би види виплат для розрахунку оплати часу простою, та накази про припинення простою протягом періоду з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- розрахунково-платіжні відомості (інші документи щодо нарахування заробітної плати) за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- реєстри перерахувань на особисті вклади (інші документи), що підтверджують перерахування/виплату заробітної плати за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- банківські виписки та платіжні доручення/інструкції із відмітками банківської установи (казначейської служби), що засвідчують виплату/перерахування заробітної плати та Єдиного соціального внеску за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- регістри аналітичного та синтетичного бухгалтерського обліку (меморіальні ордери, оборотно-сальдові відомості, журнали-ордери, тощо) по рахункам, на яких установа веде облік розрахунків з працівниками по заробітній платі за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- пояснення, яке саме кодування (скорочення) використовувалося у розрахунково-платіжних відомостях для відображення видів нарахувань та видатків (у разі такого кодування при використанні програмного забезпечення) за період з 01.01.2022 по 31.03.2024;
- інформація щодо застосованої ставки Єдиного соціального внеску на доходи працівників за період з 01.01.2022 по 31.03.2024 (щодо працівників з інвалідністю, на доходи яких застосовується інша ставка ЄСВ).
Ухвала підлягає негайному виконанню особою, яка відповідальна за виконання ухвали.
Ухвала може бути пред'явлена до виконання протягом двох місяців з дня її проголошення.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1