Справа № 560/1617/24
Головуючий у 1-й інстанції: Козачок І.С.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
23 вересня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Сторчака В. Ю. Граб Л.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області на додаткове рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області № 968080874599 від 17.01.2024 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області перевести з 12.01.2024 року на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" та здійснити нарахування та виплату пенсії у розмірі 60% суми заробітної плати, врахувавши про розрахунку пенсії всі виплати зазначені в довідках від 12.01.2024 №75-Ф та №76-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 позов задоволено.
Позивач звернулась до суду з заявою про ухвалення додаткового рішення, в обґрунтування якої зазначила, що невирішеним залишилось питання зобов'язання відповідачів врахувати при розрахунку пенсії усі виплати, зазначені у довідках від 11.01.2024 №75-Ф, №76-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Додатковим рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року заяву позивача задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії врахувати відомості про розмір заробітку (заробітної плати), вказані у довідках від 11.01.2024 №75-Ф, №76-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просять скасувати додаткове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволені заяви позивача відмовити.
За правилами п.3 ч.1 ст.311 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів встановила наступне.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
12.01.2024 позивачка звернулась з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії (Закон України "Про державну службу"), додавши довідки про складові заробітної плати, видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.01.2024 №75-Ф, №76-Ф.
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, який рішенням від 17.01.2024 №968080874599 відмовив позивачці у перерахунку пенсії за заявою, оскільки призначення пенсії по інвалідності Законом № 889-VIII не передбачено.
Про прийняте рішення позивачку проінформовано листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.01.2024.
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року позов задоволено.
Суд визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.01.2024 №968080874599, прийняте відносно ОСОБА_1 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 № 3723-XII, а Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 № 3723-XII з 12.01.2024 (із урахуванням раніше проведених виплат).
Додатковим рішенням від 01 травня 2024 року Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії врахувати відомості про розмір заробітку (заробітної плати), вказані у довідках від 11.01.2024 №75-Ф, №76-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Не погоджуючись з додатковим рішенням, відповідачі оскаржили його в апеляційному порядку.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційних скарг, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відтак, предметом апеляційного перегляду в межах доводів і вимог апеляційних скарг відповідачів є питання можливості при переведені позивача на пенсію по інвалідності згідно із Законом № 3723-XII врахування довідок від 11.01.2024 №75-Ф, №76-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про складові заробітної.
До 01.01.2016 суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" (далі Закон №3723).
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.
Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 13 лютого 2019 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).
У справі, яка розглядається суд першої інстанції встановив, що позивачу призначено другу групу інвалідності у період перебування на державній службі, вона має стаж державної служби понад 10 років та понад 20 років (станом на дату звільнення), а відтак має право на обчислення пенсії згідно Закону України "Про державну службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі Порядок).
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Даючи оцінку доводам апеляційних скарг відповідачів щодо відсутності підстав для врахування при нарахуванні та виплаті позивачу довідки від 11.01.2024 №76-Ф, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 76-Ф від 11.01.2024, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", видана за посадою провідного спеціаліста станом на січень 2024 року.
При цьому, у довідці зазначено, що на всі види оплати праці, які включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Між тим, судом першої інстанції не взято до уваги, що позивач звільнена з посади провідного спеціаліста 21 грудня 2023 року, а відтак застосування при розрахунку пенсії державного службовця складових заробітної плати станом на січень 2024 року, з яких позивачка не сплачувала страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам ч.1 ст. 37 Закону №3723-XII
З урахуванням наведеного, на переконання колегії суддів, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для врахування відповідачем довідки № 76-Ф від 11.01.2024, виданої ГУ ПФУ в Хмельницькій області, при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу.
Натомість, довідка від 11.01.2024 року №75-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана позивачу про середній розмір надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року обгрунтовано та підставно визнана судом першої інстанції такою, що повинна бути врахована при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії державного службовця.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, ухвалюючи додаткове рішення від 01 травня 2024 року, не повно встановив фактичні обставини справи і відповідно не надав їм належної правової оцінки.
Доводи апеляційних скарг відповідачів частково спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в додатковому рішенні та дають правові підстави для його скасування.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційні скаргі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області задовольнити частково.
Додаткове рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії врахувати відомості про розмір заробітку (заробітної плати), вказані у довідці від 11.01.2024 №75-Ф, виданій Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
В решті вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Сторчак В. Ю. Граб Л.С.