Постанова від 23.09.2024 по справі 200/2329/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2024 року справа №200/2329/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Компанієць І.Д., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Сакуна Віталія Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2024 року у справі № 200/2329/24 (головуючий І інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому, з урахуванням позовної заяви виправленої, просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з ненарахування пенсії з 01.01.2023 року в розмірі меншому, аніж передбачено ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати ГУПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити пенсію з 01.01.2023 року в розмірі у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як передбачено ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Ухвалою суду від 1 липня 2024 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо визнання його неналежним відповідачем - відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2024 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Представник позивача не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким задовольнити позов.

Апелянт зазначив, що в обґрунтування рішення суду вказано: «позивачем не надано доказів того, що ним вчинялися будь-які дії щодо проведення цього перерахунку, після отримання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та відповідно протоколу розрахунку його пільгового стажу за списком №1, з якої він й дізнався про наявність у нього цього права, а саме доказів безпосереднього звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з відповідною заявою».

Між тим, суд помилково вважає, що позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії. Така заява була подана 28.03.2024 року. Однак, суд невірно оцінив цю заяву та зазначив у рішення суду: «що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою встановленого зразка про перерахунок його пенсії з урахуванням додаткового стажу набутого ним під час роботи після вже призначеної раніше йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Як раніше вже було зазначено, що також не заперечується сторонами по справі, позивач 28.03.2024 року надіслав засобами веб-порталу Пенсійного фонду України заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив в графі «прошу пенсію» - призначити, в графі «вид пенсії» - перехід на інший вид пенсії, в графі «паспорт», «ким виданий» зазначив - зарахувати стаж підземний за списком №1 2007-2021 та призначити пенсію у розмірі ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1, далі - Порядок).

За п.1.1. Розділу І Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). Додаток 1 передбачає графу «Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)» та «Вид пенсії», «Інші відомості, необхідні для призначення, (перерахунку, поновлення) пенсії, переведення з одного виду на інший».

За абз.2 п.1.1. Розділу І Порядку Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший,може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал). Як вірно встановив суд така заява була дійсно подана через вебпортал.

При формуванні вкладка «Заява про перерахунок пенсії», графу «Прошу пенсію» неможливо відредагувати та там вже встановлено «призначити», одна вказано, що «вид пенсії» - «перехід на інший вид пенсії», що відповідає меті подання заяви. Та підтверджує волевиявлення позивача, яка повинно бути вірно зрозумілим для відповідача.

Між тим, в електронній заяві відсутня графа «Інші відомості, необхідні для призначення, (перерахунку, поновлення) пенсії, переведення з одного виду на інший» та технічна можливість внести більш детальні відомості, які необхідно відповідачу для того, щоб вірно зрозуміти позивача - зарахувати стаж підземний за Списком №1 2007-2021 та призначити пенсію у розмірі ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Тому позивач вимушений був зазначити ці відомості у графі «ким виданий», оскільки це єдина графа, яка підлягала редагуванню. Та це ніяк не впливає на ідентифікацію позивача, так як до заяву додавалось копію паспорта, та заява підписана електронним цифровим підписом.

Тому суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що позивач не подавав заву про проведення перерахунку пенсії, та просив зарахувати стаж підземний за Списком №1 2007-2021 та призначити пенсію у розмірі ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

При прийнятті спірного рішення відповідачем застосовувався розрахунок стажу станом на 31.12.2022 року. Згідно розрахунку відповідача, стаж позивач складає 28 років страхового стажу та 15 років підземного за Списком №1.

Згідно розрахунку позивача його стаж складає 15 років 11 місяців 7 днів підземного за Списком №1 станом на 31.12.2022 року. Згідно протоколу про перерахунок пенсії від 25.02.2024 10:53 розмір пенсії позивача з надбавками 4182.57 грн, що значно менше, ніж передбачено ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Так як третя особа (ГУПФУ в Тернопільській області) встановила в рішенні, що позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Список №1, тобто розуміється що має стажу 15 років та більше підземного стажу. То наявна саме бездіяльність відповідача (ГУПФУ в Донецькій області) щодо ненарахування та невиплати пенсії у розмірі ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Рішенням від 05.04.2024 року ГУПФУ в Тернопільській області відмовлено у переведенні на інший від пенсії. Тобто з цієї дати розпочинається строк звернення до суду. А необхідність нарахування стажу саме з 01.01.2023 року виникає з розрахунку стажу, який використовували відповідач та третя особа, так як стаж враховано по 31.12.2022 року, іншого розрахунку стажу у матеріалах справи станом на 05.04.2024 року немає. То відповідач повинен був нараховувати стаж при наявності 15 років підземного стажу з дня встановлення наявності такого стажу, тобто з 01.01.2023 року.

Про ці обставини стало відомо та зрозуміло з рішення 05.04.2024 року, що є обґрунтованою підставою для поновлення строку звернення до суду.

Тому похідну вимогу в повній заяві в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.01.2023 року в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ст. 8 Закону № 345, потрібно розглянути та задовольнити, оскільки відповідно до протоколу призначення пенсії та розрахунку стажу, позивач має стажу 15 років за Списком №1, чого достатньо для призначення пенсії з 01.01.2023 року в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону № 1058.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач є отримувачем пенсії за віком (робота за Списком №1), призначеної відповідно до п.2 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України №1788 ст.13 п. а) (робота за Списком №1) з 20.10.2019 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями перерахунку пенсії 01.03.2024 року, довідкою форми РС-право та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Позивач 28.03.2024 року надіслав засобами веб-порталу Пенсійного фонду України заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив в графі «прошу пенсію» - призначити, в графі «вид пенсії» - перехід на інший вид пенсії, в графі «паспорт», «ким виданий» зазначив - зарахувати стаж підземний за списком №1 2007-2021 та призначити пенсію у розмірі ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За принципом екстериторіальності заяву позивача про перехід на інший вид пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №056650002847 від 05.04.2024 року відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії згідно з заявою № 1437 від 28.03.2024 року. Розглянувши матеріали електронної пенсійної справи та опрацювавши перерахунок, з'ясовано, що заявник отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Список №1. Згідно долучених до заяви документів не вбачається право на інший вид пенсії.

Позивач посилається, що згідно розрахунку його підземний стаж за Списком №1 складає 15 років 11 місяців 7 днів станом на 31.12.2022 року. Згідно протоколу про перерахунок пенсії від 25.02.2024 розмір пенсії позивача з надбавками складає 4182.57 грн., що значно менше, аніж передбачено ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Враховуючи, що третьою особою - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області було встановлено у рішенні, що він отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Список №1, та має стажу 15 років та більше підземного стажу, то наявна саме бездіяльність відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати пенсії у розмірі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідач зазначив, що реалізація позивачем права на призначення (перерахунок) та виплату пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.

Таким чином, Порядком № 22- 1 визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії. Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії.

Також, відповідач зазначив, що 28.03.2024 року позивач звернувся із заявою про перехід на інший вид пенсії, яку, відповідно до екстериторіальності, розглянуто ГУПФУ в Тернопільській області, рішенням якого від 05.04.2024 року № 056650002847, позивачу відмовлено в переведенні на інший вид пенсії. Позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії.

Згідно ч. 1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Отже, за ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника.

Згідно п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Додатком 1 до Порядку №22-1 передбачена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.

За п. 2.23 Порядку №22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Згідно п. 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

За п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно п.п. 4.3 і 4.7 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Суд враховує, що реалізація позивачем права на призначення пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.

Порядком № 22-1 визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.

Позивачу призначено пенсію за віком (робота за Списком №1) відповідно до п.2 ч.1 Закону № 1058, Закону України №1788 ст.13 п. а) (робота за Списком №1) з 20.10.2019 року та позивач продовжував працювати за посадами, які відносяться до пільгового стажу за Списком №1, що підтверджується трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_1 дата заповнення 06.04.1992 року, довідкою форми РС-право, розрахунком страхового та пільгового стажу.

При цьому, суд враховує, що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою встановленого зразка про перерахунок його пенсії з урахуванням додаткового стажу набутого ним під час роботи після вже призначеної раніше йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Як раніше вже було зазначено, що також не заперечується сторонами по справі, позивач 28.03.2024 року надіслав засобами веб-порталу Пенсійного фонду України заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив в графі «прошу пенсію» - призначити, в графі «вид пенсії» - перехід на інший вид пенсії, в графі «паспорт», «ким виданий» зазначив - зарахувати стаж підземний за списком №1 2007-2021 та призначити пенсію у розмірі ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За принципом екстериторіальності заяву позивача про перехід на інший вид пенсії було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області та відповідно до рішення про відмову в перерахунку пенсії №056650002847 від 05.04.2024 року прийнятим саме цим Головним управлінням, підставою відмови слугувало те, що заявник отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за Списком №1. Згідно долучених до заяви документів не вбачається право на інший вид пенсії. Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення відмовити позивачу у проведенні перерахунку пенсії згідно з заявою №1437 від 28.03.2024 року.

Звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, позивач не оскаржує дії та рішення прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, а пов'язує це рішення, як момент з якого він дізнався про порушення його прав в частині нарахування у відповідній сумі пенсії, а саме вважає протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області допущену відносно нього щодо нарахування йому пенсії з 01.01.2023 року в розмірі меншому аніж передбачено ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно ч.ч. 1-3 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

За ч 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Суд враховує, що спосіб захисту, застосований судом у судовому рішенні, має призводити до поновлення права особи.

Здійснюючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Крім того, щоб позивачу був наданий судовий захист, суд має встановити наявність порушеного права. При цьому, обов'язок щодо доказування факту наявності порушеного права покладається саме на позивача.

Право на звернення до адміністративного суду з позовом не завжди співпадає з правом на судовий захист, яке закріплено у статті 5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду ще не означає, що суд зобов'язаний надати такий захист. Адже для того, щоб було надано судовий захист суд повинен встановити, що позивач дійсно має право, свободу та інтерес, про захист яких він просить і це право, свобода чи інтерес порушені у сфері публічно-правових відносин.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

При цьому, суд зазначає, що оскаржуване рішення, дія або бездіяльність суб'єкта владних повноважень повинні бути такими, що породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача.

Тобто, що кожна особа (позивач) має право звернутися за захистом свого порушеного права, порушення якого допущено особою, до якої заявлено позов. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Однак, гіпотетичний інтерес не охоплюється судовим захистом. Наведені вище положення не дозволяють скаржитися щодо певних обставин абстрактно.

Захисту у порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізовує владні управлінські функції стосовно заявника.

Крім того, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що в зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.

Позивач вказує на обов'язок відповідача зобов'язати нарахувати та виплатити йому пенсію з 01.01.2023 року в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Однак, як зазначалося вище, чинним законодавством чітко визначено, що перерахунку пенсії передує звернення особи із відповідною заявою та документами.

На момент виникнення спірних у цій справі правовідносин, абзацом третім ч. 1 ст. 44 Закону України № 1058-IV передбачено, що порядок подання та «оформлення документів» для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Таким чином, законодавець передбачив, що правління Пенсійного фонду (за відповідним погодженням) визначає не тільки порядок подання документів для призначення пенсії, а й порядок оформлення документів.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин, для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку №22-1, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду в постанові від 23 березня 2023 року у справі № 640/28815/21.

Крім того, позивачем не надано доказів того, що ним вчинялися будь-які дії щодо проведення цього перерахунку, після отримання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та відповідно протоколу розрахунку його пільгового стажу за Списком №1, з якої він й дізнався про наявність у нього цього права, а саме доказів безпосереднього звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з відповідною заявою.

Така пасивна поведінка не може свідчити про порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області його прав та інтересів.

Згідно ч. 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази надані учасниками справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нарахування пенсії позивачу з 01.01.2023 року в розмірі меншому аніж передбачено ст. 8 Закону № 345 та відмову у задоволені похідних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.01.2023 року в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В той же час, суд першої інстанції роз'яснив позивачу, що вищенаведене не перешкоджає йому реалізувати право на пенсійне забезпечення шляхом звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у встановленому порядку із поданням належним чином оформлених документів.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволені позову.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сакуна Віталія Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2024 року у справі № 200/2329/24 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 23 вересня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

І.Д. Компанієць