Справа №757/12657/24-п Головуючий в 1-й інстанції - Смик С.І.
Провадження №33/824/3791/2024 Доповідач - Слива Ю.М.
28 серпня 2024 року м. Київ
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Слива Ю.М., за участю особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та її захисника Ткача А.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, за апеляційною скаргою захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Ткача А.Г., на постанову судді Печерського районного суду м. Києва від 12 червня 2024 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Відповідно до постанови, 03 березня 2024 року о 22:54 год. по пл. Слави, 1 у м. Києві, ОСОБА_1 керувала транспортним засобом «AUDI A3», д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння.
Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України, які кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП.
На вказану постанову суду, захисник особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Ткач А.Г., подав апеляційну скаргу з доповненнями, в якій не погоджується з постановою, вважає її незаконною та необґрунтованою, через не з'ясування всіх обставин справи. Зазначає, що наразі відсутні докази, які б свідчили про перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, результат проходження медичного огляду на стан сп'яніння перебуває в межах похибки та не може свідчити про факт перебування особи у стані алкогольного сп'яніння, що може бути наслідком притягнення до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП. Однак суд першої інстанції, вказані обставини залишив поза увагою, не дослідивши зовсім наявне в матеріалах справи направлення на огляд та результати такого огляду, які повністю спростовують обставини викладені у протоколі, якими і керувався суд. Тому, просить постанову скасувати, а провадження по справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення
28 серпня 2024 року у судовому засіданні апеляційного суду захисник особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Ткач А.Г., заявив клопотання про зупинення провадження у справі щодо ОСОБА_1 на період проходження останньою військової служби у складі ЗСУ під час мобілізації на особливий період та закінчення воєнного стану в Україні й звільнення (демобілізації) ОСОБА_1 зі складу ЗСУ.
ОСОБА_1 підтримала позицію свого адвоката та просила задовольнити заявлене клопотання й зупинити провадження у справі.
Заслухавши учасників апеляційного провадження, вивчивши наявні матеріали справи та перевіривши доводи заявленого клопотання, суд приходить до наступного.
У Кодексі України про адміністративні правопорушення, відсутня норма, яка б передбачала підстави для зупинення судового провадження.
Натомість, згідно практики Європейського суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини.
Відповідно до п.3.4 Рішення КСУ №10-рп/2011 від 11.10.2011 року, з аналізу положень міжнародних актів не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення». У цьому ж рішенні КСУ поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності, а тому з метою додержання принципу законності в необхідних випадках слід застосовувати принцип аналогії закону найбільш близького до адміністративно-деліктної галузі права кримінального процесуального законодавства.
Отже, у даному випадку доцільно буде застосувати аналогію закону, як засіб заповнення прогалини у законодавстві, який полягає у застосуванні врегульованих конкретною нормою правовідносин, норми закону, що регламентує подібні відносини у кримінальному процесуальному законодавстві, а саме положення КПК України, які визначають порядок та умови зупинення судового провадження.
Також, законодавець визначив, що у разі коли положення законодавства про адміністративні правопорушення не регулюють або неоднозначно регулюють питання судового провадження, то застосовуються загальні (основні) засади (принципи) судочинства України, передбачені у ст.129 Конституції України, розділі I Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших нормативно-правових актах.
Отже, системний аналіз законів України і усталеної судової практики ЄСПЛ надає можливість при вирішенні питання про зупинення судового провадження у зв'язку з проходженням особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, військової служби, застосувати аналогію закону, тобто застосувати у межах своєї компетенції інші норми закону, зокрема положення КПК України, які регламентують подібні відносини.
Зважаючи, що положення Кодексу України про адміністративні правопорушення не регулюють порядок зупинення провадження у справах про адміністративні правопорушення, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії найбільш близької галузі права кримінального процесуального права та при вирішенні питання про зупинення провадження слід керуватися ст.335 КПК України.
Відповідно до ч.1 ст.335 КПК України, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби.
З матеріалів провадження вбачається, що на теперішній час особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 проходить військову службу у складі Збройних Сил України у військовій частині НОМЕР_2 , що підтверджується довідкою командира вказаної військової частини. При цьому, ОСОБА_1 приймає активну участь у відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, окрім іншого, виконує функції водія, використовуючи службові транспортні засоби для швидкого та мобільного пересування по території України, а також виконання бойових завдань в Донецькій та Луганській областях, і збереження посвідчення водія та відповідного права керування транспортними засобами є необхідним для реалізації вищевказаних завдань.
За таких обставин, вважаю за необхідне задовольнити клопотання захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Ткач А.Г.,та зупинити провадження по справі про адміністративне правопорушення (№757/12657/24-п) відносно ОСОБА_1 , яку притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, до звільнення (демобілізації) її з військової служби у складі ЗСУ.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.335 КПК України, ст.294 КУпАП, апеляційний суд, -
Клопотання захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Ткача А.Г., про зупинення провадження у справі щодо ОСОБА_1 на період проходження останньою військової служби у складі ЗСУ під час мобілізації на особливий період та закінчення воєнного стану в Україні й звільнення (демобілізації) ОСОБА_1 зі складу ЗСУ, задовольнити.
Зупинити провадження у справі про адміністративне правопорушення (№757/12657/24-п) за апеляційною скаргою захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Ткача А.Г., на постанову судді Печерського районного суду м. Києва від 12 червня 2024 року, про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, до звільнення (демобілізації) її з військової служби у складі ЗСУ.
Зобов'язати ОСОБА_1 та її захисника - адвоката Ткача Артема Григоровича, негайно повідомити Київський апеляційний суд, про звільнення (демобілізації) ОСОБА_1 з військової служби у складі ЗСУ.
Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.М. Слива