17 вересня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/8804/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченка А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Кушнеренка Є.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Куликівської селищної ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Куликівської селищної ради та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Куликівської селищної ради про відмову ОСОБА_1 у призначенні компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 13.05.2024 року.
2. Зобов'язати Куликівську селищну раду призначити ОСОБА_1 компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення Куликівської селищної ради про відмову ОСОБА_1 у призначенні компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 13.05.2024 року, є протиправним не обгрунтованим та порушує його права і соціальні гарантії.
Представник позивача та позивач в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно довідки до акту огляду МСЕК №472829 від 01.02.2024 року батько позивача є особою з інвалідністю І групи підгрупи «Б» безтерміново з 10.01.2024 року по зору.
Згідно цієї ж довідки ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду.
29.04.2024 року позивач звернувся із заявою до Куликівської селищної ради про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі згідно постанови КМУ 859 від 23.09.2020, в якій просив зокрема призначити компенсацію за надання соціальних послуг на непрофесійній основі. Також було подано заяву від батька позивача ОСОБА_2 про згоду отримувати від нього соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
На підставі поданих заяв посадовими особами відповідача було здійснено обстеження.
Актом проведення обстеження сім'ї Куликівської селищної ради від 29.04.2024 року № 213 зазначено, що при обстежені встановлено, що заявник мешкає разом з батьком-особою з інвалідністю, за зареєстрованою у заяві адресою. Також вказано, що послуги надаються щоденно. У графі «висновок-рекомендація» зазначено, що ОСОБА_1 дійсно доглядає постійно за батьком - інвалідом І групи по зору ОСОБА_2 .
Відповідно до Висновку №15 від 29.04.2024 встановлено, що ОСОБА_2 за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб не потребує надання соціальних послуг з догляду, сума балів становить 77,5, III група рухової активності.
Рішенням Куликівської селищної ради від 13.05.2024 ркоу зазначено, що позивач немає права на компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, сума балів індивідуальних потреб від 63 і вище. Позивачу було надіслано повідомлення про відмову у призначенні соціальної допомоги.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України Про соціальні послуги від 17.01.2019 № 2671-VIII (далі Закон №2671-VIII).
За приписами абзаців першого, четвертого, п'ятого, восьмого частини сьомої статті 13 Закону № 2671-VIII фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд. Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується фізичним особам - надавачам соціальних послуг, які не перебувають у трудових відносинах, не є фізичними особами - підприємцями, не провадять незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної, юридичної практики, у тому числі адвокатської, нотаріальної діяльності тощо), не перебувають на обліку як безробітні. Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується відповідно до тристороннього договору про надання соціальних послуг з догляду, що укладається у письмовій формі між фізичною особою - надавачем соціальних послуг з догляду, отримувачем соціальних послуг з догляду або його законним представником та структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міської ради міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад. Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Відповідно до статті 21 Закону № 2671-VIII рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів приймає структурний підрозділ з питань соціального захисту населення уповноважених органів системи надання соціальних послуг, передбачених пунктами 2 і 3 частини першої статті 11 цього Закону. Рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг надавачами соціальних послуг недержавного сектору приймає відповідний надавач.
У разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях для невідкладного надання соціальних послуг структурний підрозділ з питань соціального захисту населення уповноважених органів системи надання соціальних послуг, передбачених пунктами 2 і 3 частини першої статті 11 цього Закону, може надати право надавачам соціальних послуг державної/комунальної власності приймати рішення про надання соціальних послуг екстрено (кризово) (консультування, надання притулку, догляд, підтримане проживання, короткотермінове проживання, натуральна допомога, транспортні послуги тощо) особам/сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах через шкоду, завдану пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією.
Рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг приймається протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг за результатами оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, який встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, серед іншого, громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями (далі Порядок №859).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відповідно до пункту 2 Поряду № 859 компенсація не призначається:
1) фізичним особам, які надають соціальні послуги особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують: соціальні послуги з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду; виплати на догляд відповідно до Законів України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім осіб з інвалідністю з дитинства І групи);
2) фізичним особам, які надають соціальні послуги та отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України Про психіатричну допомогу;
3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.
Згідно з пунктом 6 Поряду № 859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями уповноваженого органу.
Форма акта про проведення обстеження сім'ї затверджується Мінсоцполітики.
Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 37 від 29.01.2021 «Про затвердження форм документів, необхідних для призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» затверджено форму акта про проведення обстеження сім'ї.
При цьому основними положеннями такого акту є відомості про те, що особа, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі: проживає / не проживає разом із фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; періодичні надання соціальних послуг та висновок- рекомендація про призначення (не призначення) компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Тобто, питання наявності порушень функцій організму, через які хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, не можуть вирішуватися під час складання акта про проведення обстеження сім'ї.
При цьому акт №213 від 29.04.2024 року не містить взагалі рекомендації щодо призначення компенсації.
Разом з тим, наявна довідка МСЕК, в якій лікарі чітко прописали про потребу у постійному сторонньому догляді.
Саме наявність виданої довідки МСЕК засвідчує неможливість ОСОБА_2 самообслуговуватися, а також його потребу в соціальній послузі.
Разом з тим, підставою для відмови позивачу у призначенні компенсації слугувало те, що позивач немає права на соціальну допомогу, сума балів індивідуальних потреб 63 і вище.
Висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг встановлено сума балів 77,5 III група рухової активності.
Проте, вказаний висновок не містить жодних мотивів, критеріїв та доказів на їх підтвердження, за якими характеристиками визначено для ОСОБА_2 суму балів 77,5.
Також вказаний висновок не містить відомостей з приводу того, з яких причин та підстав уповноваженими фахівцями на комплексне обстеження не ураховано довідки МСЕК, згідно з якої ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Враховуючи наведене, вважаю, що в ході проведення комплексного обстеження уповноважені особи не надали належної оцінки медичним документам та стану здорова ОСОБА_2 , що стало підставою для відмови позивачу у призначенні вказаної компенсації.
ОСОБА_2 повідомляв, що у будь-яких діях потребує допомоги та таку допомогу постійно здійснює позивач, оскільки особа, що потребує догляду є абсолютно незрячою.
Однак відповідальними особами відповідача було вибірково враховано пояснення ОСОБА_2 . Так, він може вчиняти певні дії, однак у супроводі сторонньої особи.
Пункт 2 Поряду № 859 містить вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні компенсації.
Соціальних послуг та виплат, передбачених п. 2 Порядку, позивач та його батько не отримує.
Позивач не надає соціальні послуги та не отримує допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу" та не надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.
Таким чином, вичерпний перелік підстав для відмови в призначенні компенсації за догляд наведений у Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. При цьому підстава відмови позивачу в призначенні компенсації за догляд, зазначена відповідачем в оскаржуваному рішенні, не відповідає вказаному Порядку.
Отже, позивач як родич особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися, має право на соціальний захист шляхом надання соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу в призначенні компенсації за догляд, не дотримався вимог Закону України "Про соціальні послуги" та Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859, таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд дійшов переконання, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Окремо суд зазначає, що ОСОБА_2 абсолютно незрячий, що унеможливлює виконання будь-яких побутових дій без сторонньої допомоги. Наразі догляд над ним не встановлено.
Більш того, з урахуванням постійних небезпек під час військового стану ОСОБА_2 постійно наражається на небезпеку через неможливість самотужки захистити себе хоч якось від обстрілів та вчинити дії для схоронності свого життя, він постійно змушений відчувати страх та стрес, що шкодить здоров'ю.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно приписів ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
При цьому, одним із завдань, покладених на вас законодавством, є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливих груп населення.
Зважаючи на наведене суд дійшов переконання, що рішення Куликівської селищної ради про відмову ОСОБА_1 у призначенні компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 13.05.2024, є протиправним та підлягає скасуванню.
Від так слід зобов'язати Куликівську селищну раду призначити ОСОБА_1 компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куликівської селищної ради (вул. Миру, 67, смт Куликівка,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,16300) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Куликівської селищної ради про відмову ОСОБА_1 у призначенні компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 13.05.2024.
Зобов'язати Куликівську селищну раду призначити ОСОБА_1 компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Куликівської селищної ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 13 211,20 грн. (1211,20 грн - судовий збір + 12000,00 грн- правнича допомога).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 24 вересня 2024 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ