про відмову у встановленні строку для подання звіту
24 вересня 2024 року справа № 580/3521/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду із заявою звернувся ОСОБА_1 , в якій просить згідно статті 382 КАСУ встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у зв'язку з систематичними протиправними порушеннями ГУ ПФУ в Черкаській області при виконання судових рішень.
Заява мотивована тим, що рішенням від 15.05.2024 у справі № 580/3521/24 Черкаський окружний адміністративний суд, зокрема, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром у загальному розмірі 31290,44 грн, проте виплату обмежив на рівні 29308,24 грн.
08.07.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про добровільне виконання рішення суду, однак отримав листа від 05.08.2024 № 10548-9655/В-02/8-2300/24 в якому відповідач повідомив, що пенсію позивача обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи, обмеженню десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб пенсія не підлягає.
Таким чином, як вказує позивач, відповідач не повністю виконав рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі № 580/3521/24, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії і є підставою для встановлення судового контролю.
Представниця відповідача подала до суду заперечення на заяву в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, в якому просить відмовити у її задоволенні та зазначила, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі № 580/3521/24 позивачу з 01 березня 2023 року здійснено виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром. Розмір пенсії з 01.03.2023 становить 29308,24 грн. Пенсію у перерахованому розмірі ОСОБА_1 отримає у серпні 2024 року. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.03.2023 до 31.07.2024 становить 31875,00 грн. Нараховані позивачу згідно з рішенням суду кошти у сумі 31 875,00 грн включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Крім того, просила врахувати введення воєнного стану в Україні.
Зважаючи на те, що статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України не визначено обов'язковість розгляду питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у судовому засіданні, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви позивача у письмовому провадженні.
Під час вирішення поданої заяви по суті суд зазначає таке.
Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.
Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.
Рішенням від 15.05.2024 у справі № 580/3521/24, яке набрало законної сили 15.06.2024, Черкаський окружний адміністративний суд адміністративний позов задовольнив частково:
- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації пенсії з 01 березня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум;
- у задоволенні іншої частини вимог відмовив.
Суд врахував, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 згаданої норми КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу зазначених норм законодавства можна зробити висновок, що стаття 382 КАС України надає право суду, який ухвалив відповідне судове рішення, з метою забезпечення його належного виконання, застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання такого судового рішення у строк, встановлений судом.
Для застосування наведених процесуальних заходів повинні існувати відповідні правові підстави. Зокрема, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у порядку статті 382 КАС України може слугувати наявність у суду об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю судове рішення залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Суд встановив, що 08.07.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про добровільне виконання рішення суду.
Листом від 05.08.2024 № 10548-9655/В-02/8-2300/24 відповідач повідомив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі № 580/3521/24, що набрало законної сили 15.06.2024, позивачу з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. Пенсію у перерахованому розмірі позивач отримує з серпня 2024 року. З 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії позивача згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», розмір пенсії становить 29308,24 грн. Отже, пенсію обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи, обмеженню десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб вона не підлягає.
Відповідно до ч. 4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Отже, у разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України “Про виконавче провадження».
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 18 Закону України “Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (пункт 1 частини третьої, частина четверта статті 18 Закону України “Про виконавче провадження»).
За положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З аналізу зазначених норм законодавства суд доходить висновку, що адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом, зокрема, зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Тобто, для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Суд встановив, що 28.06.2024 позивач за його заявою отримав виконавчий лист, зокрема про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Постановою від 16.08.2024 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрив виконавче провадження № 75828618 з виконання виконавчого листа № 580/3521/24, виданого 28.06.2024, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Разом з тим, доказів вчинення заходів примусового виконання рішення у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і Законом України “Про виконавче провадження» позивач до заяви не додав, а тому об'єктивні підстави, які підтверджені належними та допустимими доказами, задля застосування судом права встановити судовий контроль відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 382, 294, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 580/3521/24 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 24.09.2024.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК