Справа № 420/12335/23
23 вересня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року у справі №420/12335/23 адміністративний позов задоволено, а саме:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000 гривень, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили 27.10.2023 року.
Від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі №420/12335/23, в якій просить:
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі №420/12335/23 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду;
у разі невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі №420/12335/23 або ненадання звіту про його виконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину на користь ОСОБА_1 .
Заява обґрунтована тим, що всупереч рішенню від 26 вересня 2023 року у справі №420/12335/23, яке набрало законної сили, відповідач не нараховує з 01.02.2023 року та не виплачує з 01.06.2024 року щомісячну доплату до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", а тому рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі №420/12335/23 відповідачем не виконується. Право позивача на обчислення його пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" вже захищене судовим рішенням, а тому з аналогічних підстав не може бути припинено.
Розглянувши заяву позивача, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Так, 10 листопада 2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/12335/23 щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000 гривень, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 15.12.2023 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2021 року розмір якої склав 21926,65 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн, в т.ч. щомісячна доплата відповідно до Постанови КМУ №713 - 2000,00 грн.
Тобто, рішення суду від 26.09.2023 року у справі №420/12335/23 в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2021 року в межах обставин та підстав досліджених в даній адміністративній справі - відповідачем виконано.
В подальшому рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2024 року у справі №420/5114/24 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 , яким:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні з 01.02.2023 року перерахунку та виплати пенсії, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення № ЮО105624 від 18.10.2023 року, станом на 01.01.2023 року, з урахуванням проведених виплат;
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити з 01.01.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році";
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення № ЮО105624 від 18.10.2023 року, станом на 01.01.2023 року, з урахуванням проведених виплат;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.
Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії позивача від 21.05.2024 року, здійсненому на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2024 року у справі №420/5114/24, розмір пенсії складає 31905,12 грн. проте без доплати, передбаченої Постановою КМУ №713.
Таким чином, правовідносини які виникли між позивачем та відповідачем з 01.01.2023 становлять окремий публічно-правовий спір, не пов'язаний зі спором, що був на розгляді суду в межах цієї справи, оскільки перерахунок пенсії здійснено за іншого правового регулювання та з інших підстав.
Суд зазначає, що норми ст. 382 КАС України має на меті забезпечити належне виконання ухваленого у конкретній адміністративній справі судового рішення. Підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, винесеного на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в такій справі.
Оскільки рішення суду в справі № 420/12335/23 в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2021 року виконано відповідачем, а позивач не погоджується із обставинами, які не були предметом дослідження при розгляді справи по суті і щодо яких судовим рішенням при зобов'язанні суб'єкта владних повноважень до вчинення дій не наводились відповідні висновки, суд вважає, що вирішення порушених питань можливе шляхом пред'явлення окремого позову на захист прав позивача.
Тому, ураховуючи вказані вище обставини, суд не вбачає фактичних та правових підстав для реалізації свого диспозитивного права покладення в порядку частини першої статті 382 КАС України на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку із чим у задоволенні заяви позивача належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 382 КАС України, суд,
У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням ухвали суду у справі №420/12335/23 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.
Суддя П.П.Марин