Рішення від 23.09.2024 по справі 280/6688/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 вересня 2024 року Справа № 280/6688/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м Житомир, вул.Ольжича, буд.7)

Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057)

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.07.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення № 064250005137 від 11.06.2024 року, ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ, яке полягає у відмові здійснення перерахунку пенсії відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням довідок №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ по газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства, ОСОБА_1 ;

зобов'язати ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ здійснити перерахунок пенсії, з 25.06.2024 року, відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням довідок №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ та газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства, ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що звернулась із заявою про перерахунок пенсії. До заяви для перерахунку пенсії позивачка надала довідки №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ по газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства. Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11 червня 2024 року № 064250005137 позивачу відмовлено у врахуванні довідки про заробітну плату №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012, оскільки вони не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки.

Відповідач-1 проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема зазначив, що для обчислення пенсії довідки про заробітну плату без проведення перевірки первинних документів про нараховані суми заробітної плати не враховуються.

Відповідач-2 проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема зазначив, що діяв відповідно до діючого законодавства, оскільки підстав для перерахунку пенсії згідно з довідками № 3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 немає, через відсутність у довідках назви первинних документів, на підставі яких їх видано, їх місцезнаходження та адреси (не підтверджено первинними документами) та відсутній акт перевірки.

Ухвалою суду від 23.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

04.06.2024 позивачка звернулась через вебпортал із заявою №109, щодо перерахунку «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000». До заяви для перерахунку пенсії позивачка надала довідки №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ по газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства.

Розгляд вказаної заяви за принципом екстериторіальності здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11 червня 2024 року № 064250005137 відмовлено у врахуванні довідки про заробітну плату №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012, оскільки вони не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки.

Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача-2, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України передбачає, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

Стаття 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно пп.3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачка 04.06.2024 звернулась через вебпортал із заявою №109, щодо перерахунку «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000». До заяви для перерахунку пенсії позивачка надала довідки №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ по газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства.

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11 червня 2024 року № 064250005137 відмовлено у врахуванні зазначених довідок, оскільки вони не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки.

Відповідач -1 у відзиві на позовну заяву зазначає, що для обчислення пенсії довідки про заробітну плату без проведення перевірки первинних документів про нараховані суми заробітної плати не враховуються.

Проте суд звертає увагу, що неможливість вчинення державним органом тих чи інших дій, у даному випадку проведення перевірки достовірності відомостей, підтверджених в особових рахунках та визначення сум, на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не може бути підставою для обмеження прав пенсіонера, оскільки це не залежить від волі особи.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26 жовтня 2022 року у справі №808/1735/18.

Окрім того, проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; територіальні органи Пенсійного фонду України мають право згідно п.2 ч.1 ст. 64 Закону 1058. Таке право передбачене і в п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1).

Тому, з наведених норм права слідує, що перевірка достовірності виданих підприємством документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні пенсії.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №291/99/17.

Також, Верховний Суд у постанові від 08.02.2021 у справі №2487/68/17, дійшов висновку, що особа, яка звертається за отриманням пенсії, не може нести відповідальність за неналежне оформлення роботодавцем особових справ працівників, відсутність у них певних документів, їх умисне ненадання на запити уповноважених органів, зокрема під час проведення пенсійним органом зустрічних перевірок на предмет достовірності поданих йому на розгляд документів (в тому числі уточнюючих довідок) і обґрунтованості їх видачі, й так само за неналежне, неповне проведення пенсійним органом таких перевірок.

Як вбачається з матеріалів справи, подана позивачем до органу Пенсійного фонду України довідка про заробітну плату позивача містить назви первинних документів, на підставі яких її видано (зазначено, що її видано на підставі особових рахунків вказаний в довідці період). Довідка підписана відповідними посадовими особами та завірена печаткою підприємства, що її видало.

Отже, довідка відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

Отже, враховуючи наведені правові висновки Верховного Суду, відповідач-2 неправомірно не врахував подану позивачем довідку про заробітну плату та відмовив в перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати, що зазначена в такій довідці, чим порушив пенсійні права позивача.

Враховуючи те, що спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії прийнято саме Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, суд приходить до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії позивача з 25.06.2024 року, відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням довідок №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ та газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства, у зв'язку із чим позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м Житомир, вул.Ольжича, буд.7, код ЄДРПОУ 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)-задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 064250005137 від 11.06.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії позивача з 25.06.2024 року, відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням довідок №3951/1-04 та № 3952/1-04 від 26.09.2012 про заробітну плату за 1992-2000 роки, які були видані ПАТ та газопостачанню та газифікації «Житомиргаз» Коростенське управління експлуатації газового господарства, з урахуванням вже виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог-відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 23.09.2024

Суддя О.В. Конишева