23 вересня 2024 року Справа № 280/6662/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області повернути ОСОБА_1 надміру сплачені та/або зараховані кошти у розмірі 12768,02 грн, безпідставно стягнуті (отримані) платежі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) за вимогою ГУ ДПС у Запорізькій області № Ф-64039-59-у від 17.05.2019, яка визнана протиправною та скасована на рахунок отримувача ОСОБА_1 IBAN НОМЕР_1 РНОКПП НОМЕР_2 .
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що стягнені у виконавчому провадженні суми єдиного внеску за вимогою безпідставно, оскільки сама вимога про сплату боргу скасована за рішенням суду. В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 23 липня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Головне управління ДПС у Запорізькій області 12 серпня 2024 року надало відзив на позовну заяву, у якому позов не визнає в повному обсязі з наступного. Загальна сума нарахованого позивачу єдиного внеску з 01.01.2018 по 12.04.2021 згідно інтегрованої картки складає 39658,74 грн. В межах виконавчого впровадження на підставі постанови Запорізького районного ВДВС Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 24.12.2019 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) 17.05.2019 № Ф-64039-59У з позивача стягнуто кошти в загальній сумі 12768,02 грн. Станом на дату надання відзиву на позовну заяву в інтегрованій платника податків по коду класифікації доходів бюджету 71040000 (для фізичних осіб-підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб які провадять незалежну професійну діяльність) відсутня заборгованість та переплата. На підставі судових рішень, в інтегрованій картці ОСОБА_1 зменшено нарахування на загальну суму 26890,72 грн (5859,82 грн + 21030,90 грн). З урахуванням висновків викладених у зазначених вище судових рішеннях, є правомірними та не скасованими у судовому порядку нарахування за 2019-2020 роки у сумі 12768,02 (39658,74 грн - 26890,72 грн). Стягнуті в межах виконавчого провадження кошти у загальні сумі 12768,02 грн автоматично зараховані в погашення боргу по ЄСВ, який виник протягом 2019-2020 років. Відповідач просить суд у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі.
16 серпня 2024 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач не погоджується з доводами відповідача та його розрахунками, з огляду на те, що 12768,02 грн стягнуто на підставі вимоги, яка визнана судом незаконною, протиправною та скасована від 07.10.2021 у справі № 280/2192/21 та від 26.01.2023 по справі № 280/6257/22 позивач має законні підстави на їх повернення.
Відповідач подав до суду заперечення 26 серпня 2024 року, у яких зазначає, що відсутні жодні правові підстави для повернення Головним управлінням ДПС у Запорізькій області ОСОБА_1 надміру сплачених та/або зараховані кошти у розмірі 12768,02 грн. Просить у задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
17.05.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області, сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-64039-59, відповідно до якої позивач станом на 30.04.2019 має заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 21030,90 грн, на підставі якої відкрито виконавче провадження та за постановою Запорізького РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області від 24.12.2019 ВП №60609778 стягнуто з позивача 12768,02 грн.
Не погоджуючись з вимогою про сплату боргу, позивач оскаржила її до суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду 07 жовтня 2021 року у справі № 280/2192/21, судом визнано протиправною та скасовано вимогу ГУ ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 17.05.2019 №Ф-64039-59 У, якою визначено заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску у сумі 21030,90 грн.
Зважаючи на скасування вимоги від 17.05.2019 №Ф-64039-59 У, позивач зверталась до відповідача із заявами про повернення стягнутих коштів, на яку відповідачем надані відповіді про відмову у поверненні коштів зважаючи на те, що рішення суду не містить вимог щодо повернення сплачених коштів.
Не погодившись з такими діями, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI) в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з ч. 13 ст. 9 Закону № 2464-VI суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 9, 11 розділу III Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п. 22 Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 321 розроблено Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, який затверджено наказом Міністерства фінансів України 23.07.2021 № 417 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.09.2021 за № 1185/36807 (далі - Порядок № 417).
Порядок № 417 визначає процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - Платник), надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску, в тому числі тих, які сплачені через єдиний рахунок (п. 2).
Відповідно до п. 3 Порядку № 417 у цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
надміру сплачені кошти - суми єдиного внеску, які на певну дату зараховані на належний рахунок 3556 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону);
помилково сплачені кошти - суми єдиного внеску, які на певну дату зараховані не на належний рахунок 3556 та/або сплачені з рахунку неналежного Платника;
рахунок 3556 - відповідний небюджетний рахунок за субрахунком 3556 «Рахунки для зарахування єдиного соціального внеску», відкритий в Державній казначейській службі України.
Згідно з п. 5 Порядку № 417 повернення коштів здійснюється у випадках:
1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на належний рахунок 3556;
2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій не на належний рахунок 3556;
3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на бюджетний рахунок за надходженнями;
4) помилкової сплати податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Кодексом та іншими законами, на рахунок 3556;
5) виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку.
Пунктом 6 Порядку №417 визначено, що повернення здійснюється на підставі заяви Платника про повернення коштів.
У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Заява) подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.
Повернення єдиного внеску у випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, здійснюється відповідно до вимог статті 43 Кодексу.
Заява може бути подана Платником до територіального органу ДПС в електронній формі через електронний кабінет та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
До Заяви Платник обов'язково додає копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556 (до Заяви в електронній формі - електронну копію зазначеного документа). Копія цього документа завіряється Платником особисто.
У разі надходження Заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати надходження до територіального органу ДПС Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації та формує висновок про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку або приймає рішення про відмову у задоволенні Заяви (пункт 9 Порядку №417).
Відповідно до пункту 10 Порядку №417 заява залишається без задоволення у таких випадках:
невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку;
недостовірність викладеної у Заяві інформації;
подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску;
наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій; ненадання документа, що додається до Заяви згідно з пунктом 6 цього Порядку.
Згідно з пунктом 11 Порядку №417, у разі відмови в задоволенні Заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, надає Платнику повідомлення з відмовою у поверненні коштів за підписом керівника цього підрозділу із зазначенням причин такої відмови.
Пунктом 12 Порядку №417 визначено, що у разі якщо за результатами розгляду Заяви встановлено правомірність повернення коштів самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів, формує та реєструє в Журналі Висновок.
На кожний сформований Висновок накладається кваліфікований електронний підпис керівника структурного підрозділу, що сформував Висновок.
Сформований Висновок з накладеним кваліфікованим електронним підписом самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, засобами інформаційно-телекомунікаційної системи діловодства надсилає до самостійного структурного підрозділу територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку. Усі реквізити Висновку, в тому числі кваліфікований електронний підпис, посада, власне ім'я та прізвище керівника самостійного структурного підрозділу територіального органу ДПС, який підписав Висновок, мають бути візуалізовані.
У разі відсутності технічної можливості сформувати та підписати Висновок засобами інформаційно-телекомунікаційної системи податкових органів, самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, формує такий Висновок у паперовій формі, підписує його та разом із супровідним листом надає структурному підрозділу територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку.
Самостійним структурним підрозділом територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, ведеться облік Висновків та заключень територіальних органів ДПС на повернення коштів, які надійшли з єдиного рахунку на рахунок 3556 внаслідок виявлення технологічної та/або методологічної помилки (підпункт 5 пункту 5 цього Порядку) (далі - Заключення) в розрізі символів звітності в порядку черговості їх отримання цим структурним підрозділом.
На підставі Висновку та за умови наявності поточних надходжень за день на рахунку 3556 за відповідним символом звітності, у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його отримання самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, засобами системи дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства - Казначейство» (далі - система Казначейства) формує у встановленому порядку розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3556, на який їх було сплачено, та подає його до відповідного головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві, Севастополі (далі - головне управління Казначейства). Головне управління Казначейства виконує розрахунковий документ територіального органу ДПС за рахунок поточних надходжень за день на відповідний рахунок 3556 (пункт 13 Порядку №417).
Як встановлено судом, позивач зверталась до ГУ ДПС у Запорізькій області з заявами про повернення коштів, сплачених в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.05.2019 №Ф-64039-59 У, однак відповідачем відмовлено.
При цьому, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду 07 жовтня 2021 року у справі № 280/2192/21 встановлено протиправність нарахування позивачу єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 21030,90 грн за вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 17.05.2019 №Ф-64039-59 У на підставі якої з позивача стягнуто 12768,02 грн, які позивач просить повернути.
Зазначені у вказаному рішенні суду обставини мають преюдиціальне значення при вирішенні даної справи по суті.
Отже, суд дійшов висновку безпідставність стягнутих коштів у розмірі 12768,02 грн з примусового виконання вимоги від 17.05.2019 №Ф-64039-59 У про стягнення боргу.
При цьому, суд не приймає як обґрунтовані, розрахунки відповідача на підтвердження правомірності стягнення суми 12768,02 грн (39658,74 грн нарахованого позивачу єдиного внеску з 01.01.2018 по 12.04.2021 - 26890,72 грн зменшено нарахування на загальну суму згідно рішень суду), оскільки сума 12768,02 грн стягнута саме на виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.05.2019 №Ф-64039-59 У.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо неповернення ОСОБА_1 безпідставно стягнутих коштів у розмірі 12768,02 грн з примусового виконання вимоги № Ф-64039-59-у від 17.05.2019 та зобов'язання Головного управління ДПС у Запорізькій області повернути ОСОБА_1 безпідставно стягнуті кошти у розмірі 12768,02 грн, за вимогою Головного управління ДПС у Запорізькій області № Ф-64039-59-у від 17.05.2019, яка визнана протиправною та скасована.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо неповернення ОСОБА_1 безпідставно стягнутих коштів у розмірі 12768,02 грн з примусового виконання вимоги № Ф-64039-59-у від 17.05.2019.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області повернути ОСОБА_1 безпідставно стягнуті кошти у розмірі 12768,02 грн, за вимогою Головного управління ДПС у Запорізькій області № Ф-64039-59-у від 17.05.2019, яка визнана протиправною та скасована.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ),
Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області (просп. Соборний, 166, м.Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ 44118663).
Повне судове рішення складено 23.09.2024.
Суддя Б.В. Богатинський