Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/7460/23
Провадження № 3/332/198/24
23.09.2024 м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює на посаді прокурора Дніпровської окружної прокуратури м.Запоріжжя, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
встановила:
06 грудня 2023 року о 22-31 години, в м.Запоріжжі, вул.Демократична, біля буд.127, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом JEEP COMPASS державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря-нарколога та підтверджується висновком медичного закладу № 11199 від 06.11.2023. Від керування відсторонений шляхом паркування транспортного засобу без порушення ПДР України. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заявив, що свої права та інтереси буде захищати самостійно, про що надав відповідну заяву. Вину не визнав. Пояснив, що 06.12.2023 повернувся з роботи, алкоголь не вживав. Його мамі стало зле, та приблизно о 22.31 він поїхав в аптеку, їхав без ввімкнених фар ближнього світла, був зупинений співробітниками поліції. Поліцейські сказали, що в нього червоні очі. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки відмовився, був доставлений до медичного закладу, де продув «Драгер», але він не згодний з його результатами, оскільки йому дали не нову трубку, а вже розпаковану. Після чого він здав біологічні зразки (сечу), однак аналіз був зроблений за його відсутності, тому з ним він також не згодний.
Просить закрити провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла таких висновків.
Так, відповідно до положень ст.251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Під час розгляду справ про адміністративне правопорушення надається оцінка саме обставинам, які були викладені в протоколі.
За змістом ст.ст.251,280 КУпАП доказуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення належними та допустимими доказами підлягає подія щодо вчинення адміністративного правопорушення, вина особи у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктами 1.3 та 1.9 Правил дорожнього руху України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п.2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність особи настає у разі керування особою транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст.266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Натомість обов'язком водіїв є дотримання вимог законодавства у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема, Правил дорожнього руху України, а у випадку їх недотримання настає, зокрема, адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст.266 КУпАП, п.2 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 3 розділу 1 Інструкції визначено ознаки алкогольного сп'яніння, якими є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Інструкції).
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, матеріали яких обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
На виконання вищевказаних вимог КУпАП до матеріалів справи додані відеозаписи з нагрудних камер поліцейських щодо обставин складання адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 646621 від 06.12.2023, складеного у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП вбачається, що 06 грудня 2023 року о 22-31 години, в м.Запоріжжі, вул.Демократична, біля буд.127, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом JEEP COMPASS державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря-нарколога та підтверджується висновком медичного закладу № 11199 від 06.11.2023. Від керування відсторонений шляхом паркування транспортного засобу без порушення ПДР України. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
У протоколі у графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності зазначено, що він не згоден, з обставинами, викладеними в протоколі, не згоден.
Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, повідомлено місце та час розгляду справи, про що мається підпис ОСОБА_1 у відповідній графі.
Протокол про адміністративне правопорушення підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та поліцейським, який його складав.
При цьому суддя враховує, що водій транспортного засобу зобов'язаний знати ПДР України, що є обов'язковою умовою для видачі посвідчення водія, а незнання цих Правил не звільняє його від відповідальності, встановленої законом за їх порушення.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан, зокрема алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Ознаки алкогольного сп'яніння, які стали підставою для вимоги про проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння, поліцейськими викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та в доданих до нього матеріалах.
Суддя зважає на те, що підставою для висунення вимоги про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння є суб'єктивне припущення поліцейського про перебування особи у стані сп'яніння, яке ґрунтується на наявності у особи передбачених п.3 розділу І Інструкції ознак алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п.2.5 ПДР проходження огляду на стан сп'яніння на вимогу поліцейського є обов'язком водія.
При цьому всупереч протилежним аргументам сторони захисту, суд зауважує, що жоден із нормативних документів не дає водієві права оспорювати таку вимогу поліцейського. З відеозапису зловживання поліцейських в цій частині не вбачається.
Оцінюючи докази у сукупності, суддя вважає що з долучених до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 646621 від 06.12.2023 відеозаписів беззаперечно можливо чітко встановити послідовність перебігу подій.
Порушення принципу безперервності відеозапису не впливає на належність і допустимість відеозапису як доказу в цілому, оскільки сторона захисту не заперечувала достовірність обставин, зафіксованих на відео, не повідомила суду інших важливих для справи фактів, які залишись поза межами відеозйомки.
Тобто, наявні в матеріалах справи фрагменти відеозаписів та інші матеріали справи, які узгоджується між собою є достатньою доказовою базою для належної фіксації порушення ПДР України, а тому є допустимими і належними доказами.
Оглядом долучених до протоколу відеозаписів встановлено, що ОСОБА_1 06.12.2023 року керував автомобілем JEEP COMPASS державний номерний знак НОМЕР_3 . В ході розмови з працівником поліції було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння та повідомлено водія, роз'яснені його права. В ході подальшої розмови ОСОБА_1 оспорював твердження поліцейських про наявність в нього ознак алкогольного сп'яніння, проходити на місці огляд на стан сп'яніння відмовився та виявив бажання пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі.
У акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів зазначено, що огляд не проводився у зв'язку з відмовою ОСОБА_1 .
Крім того, факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 крім протоколу, також підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи, а саме рапортом співробітника поліції від 06.12.2023.
Поліцейськими протягом двох годин з моменту виявлення ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 забезпечено його доставку до медичного закладу для проходження огляду. Обстеження проведено лікарем КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР, де лікарем було проведено медичний огляд, в результаті чого встановлено перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння.
Пунктами 3, 9 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Пунктом 10 розділу ІІІ Інструкції визначено, що зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.
Що стосується доводів сторони захисту щодо порушення проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, то такі суддя вважає безпідставними, виходячи з наступного.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 2 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008р., огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначається Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1452/735 від 09.11.2015 р.
Згідно з п. 6, п. 7 Розділу І цієї Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Відповідно до п. 9 розділу ІІІ Інструкції використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Отже, відповідно до вимог зазначеної Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення вмісту алкоголю під час огляду на стан алкогольного сп'яніння не є обов'язковим.
Проведення такого огляду лікарем можливе за допомогою вимірювальної техніки та приладів, зокрема, приладу Драгер, який дозволений МОЗ України.
В даному випадку, вирішення питання про методи огляду на стан алкогольного сп'яніння належать лікарю, який проводить такий огляд.
Відповідно до наданого відеозапису, на ньому відображено огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.
Посилання сторони захисту на невручення ОСОБА_1 направлення до медичного є безпідставними, оскільки виписане працівником поліції направлення на місці зупинки транспортного засобу направлення на огляд водія для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції щодо ОСОБА_1 після проходження медичного огляду особи залишається в медичному закладі. Копія такого направлення долучена до справи про адміністративне правопорушення. Видача особі, яка проходить огляд, копії вищезазначеного направлення діючими нормативно-правовими актами не передбачена.
Сторона захисту зазначає, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння із застосуванням приладу Drager Alcotest 6820 з простроченим строком технічного обслуговування (калібрування), що свідчить про недійсність результатів огляду.
ОСОБА_1 на адресу суду направлена відповідь КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР за № 3826-н від 11.07.2024 «Про розгляд звернення», відповідно до якого адміністрація КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР уважно розглянула звернення ОСОБА_1 від 30.06.2024 щодо використання спеціального технічного засобу під час проведення щодо нього 06.12.2023 медичного огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та повідомляє, що для вимірювання рівня етанолу в організмі використовувався газоаналізатору «Alcotest 6820» (Drager) з заводським серійним номером ARNA-0673. Надано копії запитуваних дозвільних документів:
-декларації про відповідність газоаналізатору «Alcotest 6820» (Drager) ARNA - 0673 від 13.08.2020 № СДІ-1198-ЗВТ;
-сертифікату перевірки типу UA.TR.001 101-17 від 05.10.2017;
-свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки «Газоаналізатор парів для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alcotest 6820» (Drager) ARNA - 0673 від 25.01.2023 № n.51.QM.0001.083.23;
Суддя з приводу застосування під час медичного огляду ОСОБА_1 приладу Drager Alcotest 6820 враховує наступне.
Відповідно до п. 9 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Отже, правомірність використання вимірювальної техніки та обладнання в медичних закладах за загальним правилом підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Законом України «Про метрологію, метрологічну діяльність», який набрав чинності 01.01.2016 року визначено, що засоби вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, є законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки. До таких засобів вимірювальної техніки відносяться і вимірювачі вмісту алкоголю в крові в повітрі, що видихається. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).
Згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 року № 1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» для вимірювачів вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихається, до яких належить газоаналізатор «Drager Alcotest 6810», становить 1 рік.
У Державному реєстрі медичної техніки та виробів медичного призначення, дозволених для застосування на території України міститься інформація щодо особи, відповідальної за введення медичних виробів в обіг, а саме ТОВ "АТЗТ Компанія "Сатурн Дейта Інтернешенл", який є офіційним представником виробника, на медичні вироби "Газоаналізатори Drager Alсotest", зокрема газоаналізатор "Drager "Alcotest 6820". На офіційному сайті ТОВ "АТЗТ Компанія "Сатурн Дейта Інтернешенл", який надає послуги сервісного центру для гарантійного та післягарантійного обслуговування приладів алко- та наркодіагностики Drager зазначено, що для використання приладів у професійній діяльності у підрозділах Департаменту патрульної служби та Управління національної поліції, Міністерства охорони здоров'я та службах охорони праці та безпеки підприємств необхідне своєчасне проведення операцій "Сервісне технічне обслуговування", "Градуювання та "Повірка" принаймні 1 раз на 12 місяців.
Максимальний інтервал між "Сервісним технічним обслуговуванням", "Градуюванням" та міжповірочний інтервал вказаних приладів, у тому числі Drager Alcotest, становить 1 рік. У пам'яті приладу зберігається інформація про дату останнього градуювання (калібрування).
У матеріалах справи міститься роздруківка газоаналізатора приладу "Drager "Alcotest 6820", з якої вбачається, що останнє калібрування було 25.01.2023.
Отже, оскільки останнє калібрування даного приладу "Drager "Alcotest 6820" було проведено 25.01.2023, то станом на дату проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння з його використанням (06.12.2023), інтервал калібрування даного приладу не закінчився.
За таких обставин суддя відхиляє доводи сторони захисту щодо огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння із застосуванням приладу Drager Alcotest 6820 з простроченим строком технічного обслуговування (калібрування).
Щодо твердження сторони захисту про те, що лабораторне дослідження зразків біологічного середовища (сечі) ОСОБА_1 проводилось менш ніж 20 секунд та без присутності особи, яка обстежується, а саме ОСОБА_1 ; крім того, в акті медичного огляду внесено дані після його складення, оскільки дописано результати аналізу сечі на етанол іншою пастою та іншим почерком, що також свідчить про його недійсність, суддя вважає за необхідне зазначити, що жодним з вищенаведених нормативно-правових актів не передбачена присутність особи, у якої відібрали зразки біологічного середовища під час лабораторного дослідження таких зразків.
Крім того, суддя враховує, що для проведення лабораторних досліджень для встановлення остаточного діагнозу потрібен певний час і тільки після отримання лікарем достатніх даних для заповнення та складання висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, такий висновок стосовно ОСОБА_1 був складений.
Суддя також приймає до уваги, те, що в акті медичного огляду з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції за № 11199 від 06.12.2023 вказано, що: поведінка обстеженої особи ( ОСОБА_1 ) - млява, загальмована; стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та у власній особистості: орієнтований; вегето-судинні реакції: почервоніння обличчя; зіниці очей - розширені; ністагм при погляді вбік: горизонтальний; рухова сфера: млява; хода: хитання, не стійкий; точні рухи: виконує з помилками; відомості про останнє вживання алкоголю або наркотичних речовин чи лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції: вживання алкоголю, - «нічого»; запах алкоголю з порожнини рота - наявний; час обстеження спеціального технічного засобу: алкотестер АТ 6820 - 1,1%о; висновок за результатами огляду: алкогольне сп'яніння; результат лабораторних досліджень: сеча на етанол, аналіз сечі № 3769, етанол в сечі 1,47%о; заключний діагноз: гостра інтоксикація (сп'яніння) алкоголем.
Копія вищезазначеного акту медичного огляду з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції за № 11199 від 06.12.2023 була надана суду саме за клопотанням сторони захисту.
Окрім цього, право водія на оскарження висновку за результатами медичного огляду передбачене пунктом 14 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року.
Під час судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 11199 від 06 грудня 2023 року з підстав його неповноти або неправильності не оскаржував, крім того дії працівників медичного закладу у встановленому законом порядку не оскаржував.
Суддя вважає за необхідне зазначити, що лікар медичного закладу самостійно, відповідно до вимог Інструкції проводить медичний огляд обстежуваної особи та застосовує різні методи дослідження з метою виявлення стану алкогольного або наркотичного сп'яніння і на підставі сукупності отриманих даних, оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, як особа яка має спеціальні знання та кваліфікацію і несе правову відповідальність за правильність свого висновку.
Разом з тим, суддя звертає увагу на те, що право водія на оскарження висновку за результатами медичного огляду передбачене пунктом 14 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з підстав його неповноти або неправильності не оскаржував, як і не оскаржував дії працівників медичного закладу.
Тому суддя вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП адміністративного правопорушення відповідає фактичним обставинам справи та підтверджується також висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції за №11199 від 06.12.2023, складеному о 23.24 годині, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Слід також зазначити, що за клопотанням сторони захисту постановою судді від 21.03.2024 по даній справі була призначена судово-медична токсилогічна експертиза біологічного матеріалу (сечі) ОСОБА_1 , що був відібраний 06.12.2023, проведення якої було доручено експертам Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Дніпропетровської обласної ради.
Однак, у зв'язку з ненадходженням біологічного матеріалу до Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Дніпропетровської обласної ради та неявки ОСОБА_1 для укладання договору про надання послуг з оплати вищезазначеної експертизи, вищезазначена постанова судді про призначення експертизи була повернута без виконання.
Поряд з цим, з листа начальника КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР за №3163 від 12.06.2024 вбачається, що згідно з п.10 «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, контрольний зразок сечі ОСОБА_1 , відібраної 06.12.2023 та зберігався в КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР у опломбованому та замороженому вигляді при температурі -20 градусів С, у зв'язку із закінченням терміну зберігання 11.03.2024 був утилізований. 25.03.2024 КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР була отримана повторна постанова Заводського районного суду м.Запоріжжя від 21.03.2024 за справою № 332/7460/23 провадження №3/332/198/24 щодо проведення судово-медичної токсикологічної експертизи зразка біологічного матеріалу (сечі) ОСОБА_1 . У зв'язку з закінченням строку зберігання контрольного зразку сечі ОСОБА_1 та його знищенням виконати дану постанову не було можливим, про що листом від 28.03.2024 №1511-н було повідомлено Заводський районний суд м.Запоріжжя.
Разом з цим, на переконання судді, є некоректними посилання сторони захисту на правові позиції КАС Верховного Суду, оскільки ці висновки стосуються правовідносин, що регулюються Кодексом адміністративного судочинства України, а отже є відмінними від правовідносин, які існують у даній справі та які регулюються нормами КУпАП, зокрема, статтею 251 цього Кодексу.
Аналізуючи досліджені докази, оцінюючи їх у сукупності, приходжу до переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, повністю доведена, є встановленою згідно з критерієм її доведеності «поза розумним сумнівом». Так, стандарт доказування «поза розумним сумнівом» активно використовується Європейським судом з прав людини. У справі «Ушаков проти України» (рішення від 18 червня 2015 року, заява № 10705\12) ЄСПЛ визначає: «Суд, при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою». Стандарт доказування «поза розумним сумнівом» не виключає будь-який сумнів взагалі, оскільки завжди можна припустити можливість існування навіть дуже маловірогідних обставин чи їх збігів. Проте, цей стандарт доказування означає, що особу необхідно виправдати не при наявності будь-якої «тіні» сумнівів, а при наявності лише «розумного сумніву». При цьому розумним є сумнів, який має під собою причину та здоровий глузд і випливає зі справедливого та розумного розгляду всіх доказів у справі або з відсутності доказів у справі. Цей сумнів не є ні смутним, ні гіпотетичним чи уявним або надуманим. А саме таким, який ґрунтується на конкретних обставинах або інших вагомих причинах, які б змусили розумну людину вагатися вдатися до певних дій у питаннях, що мають значення для неї.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь - яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Отже ОСОБА_1 , реалізуючи своє право володіти та керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
Відповідно до довідки інспектора УПП в Запорізькій області ДПП Чаусової О., за даними підсистеми «Адмінпрактика», а саме інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», гр. ОСОБА_1 повторності за ст.130 КУпАП не має; отримав посвідчення водія серії НОМЕР_4 від 18.07.2007.
Відповідно до положень ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням викладеного, приходжу до висновку про наявність в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і, враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної небезпеки - дане правопорушення являється грубим порушенням правил дорожнього руху є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, враховуючи безальтернативний характер санкції ч.1 ст.130 КУпАП, вважаю за необхідне призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі санкції ч.1 ст.130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1, 130, 283, 284 КУпАП, суддя,-
постановила:
ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що становить 17 000,00 грн, (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік. (Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення адміністративні штрафи з метою забезпечення безпеки дорожнього руху).
Згідно з ч.2 ст.308 Кодексу України про адміністративні правопорушення в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , судовий збір у розмірі 605,60 гривень на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови, апеляційної скарги.
Суддя: О.М.Погрібна