Справа № 761/33465/24
Провадження № 1-кс/761/22135/2024
19 вересня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внеленого до ЄРДР за № 72023000320000005 від 23.02.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.204, ч.2 ст.204, ч.3 ст.212 КК України,
Старший детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 ,звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з 01.01.2019 здійснюють незаконне зберігання з метою збуту, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовленого спирту етилового, спиртових дистилятів, інших підакцизних товарів, що підтверджено аналітичним продуктом № 9.3/3.3.3/744-23 від 10.02.2023.
Окрім того, встановлено, що службові особи ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з 01.01.2019 здійснюють незаконне виготовлення спирту етилового, спиртових дистилятів, інших підакцизних товарів, що підтверджено аналітичним продуктом № 9.3/3.3.3/744-23 від 10.02.2023.
Також встановлено, що службові особи ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період з 01.01.2019 по 30.04.2020 шляхом внесення до офіційних документів підприємства завідомо неправдивих відомостей щодо здійснення господарських операцій з реалізації спирту етилового денатурованого під виглядом «Етанолу як складника бензину», умисно ухилились від сплати акцизного податку на загальну суму 993 722 193 грн., що в особливо великих розмірах та підтверджено аналітичним продуктом № 9.3/3.3.3/744-23 від 10.02.2023.
Так, на виконання вимог ст. 91 КПК України, встановлення обставин кримінального правопорушення (часу, місця, способу та іншого), форми вини, мотиву і мети, виду та розміру шкоди, завданої Державному бюджету кримінальними правопорушеннями, 18.04.2023 на підставі ухвали слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено тимчасовий доступ до речей і документів у ІНФОРМАЦІЯ_4 , в ході якого здійснено ознайомлення з наступними документами (з подальшим їх копіюванням): акт про результати фактичної перевірки від 10.02.2020 № 45/10-36-32-00-10/00372536; винесені контролюючим органом податкові повідомлення-рішення за актом; матеріали юридичного супроводження в результаті оскарження винесених ППР, у т. ч. у першій, апеляційній та касаційній інстанціях.
Так, у ході дослідження наданих ІНФОРМАЦІЯ_5 матеріалів юридичного супроводження за вказаним актом перевірки та винесеними ППР, встановлено два судові процеси, які відбувалися за наслідками подання службовими особами ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » адміністративних позовів, а саме: справа № 320/3824/20 та справа № 320/8042/21.
Відповідно до висновків акту про результати фактичної перевірки ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 45/10-36-32-00-10/00372536 від 10.02.2020, висновків аналітичного продукту № 9.3/3.3.3/744-23 від 10.02.2023, встановлено наступне: ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не зареєстровано платником акцизного податку з реалізації спирту етилового, чим порушено вимоги п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України; за адресою провадження діяльності з виробництва підакцизних товарів ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. чим порушено вимоги п.п. 230.1.1. п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України; не обладнання та відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, витратомірів лічильників обсягу виробленої продукції а саме: місце відпуску спирту етилового денатурованого з виробництва у склад готової продукції; місце відпуску спирту етилового денатурованого зі складу готової продукції на виробництво етанолу як складника бензину; місце відпуску етанолу як складника бензину з виробництва у склад готової продукції; місце відпуску етанолу як складника бензину зі складу готової продукції в автомобільну цистерну, чим порушено вимоги п.п. 229.1.8. п.229.1 ст.229 та п.п. 230.1.1 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України; оптова торгівля спиртом етиловим денатурованим за відсутності діючої ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, чим порушено ст.14 ЗУ №481/95/BP; виробництво продукції хімічного і технічного призначення, для виробництва якої використовується спирт етиловий денатурований без внесення такого суб'єкта господарювання до Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, чим порушено вимоги ст. 71 3У №481/95-BP; здійснення виробництва спирту етилового денатурованого за відсутності діючої ліцензії на виробництво спирту етилового, чим порушено вимоги ст. 2 Закону України №481/95-BP, що вказує на ймовірне незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів (спирт етиловий денатурований) в кількості 8 027 990 літрів; внесення службовими особами ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до офіційних документів ймовірно завідомо неправдивих відомостей щодо здійснених господарських операцій з реалізації спирту етилового денатурованого під виглядом «Етанолу як складника бензину» в кількості 6422,392 т на загальну суму 119 240 378 гривень; порушення п.п.213.1.1 п. 213.1 ст. 213, п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 213, п. 216.1 ст. 216 Податкового кодексу України в наслідок чого вбачається ймовірне ухилення від сплати акцизного податку на суму 993 722 193 гривень.
Окрім того, відповідно до висновків іншого аналітичного продукту ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 27.02.2023 за № 9.3/3.3.3/1067-23, встановлено наступне: у ході проведеного аналітичного дослідження фінансово-господарської діяльності Товариства з додатковою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період з 01.03.2022 року по 01.04.2022 року вбачається порушення п.п.213.1.1 п. 213.1 ст.213, п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 213, п. 216.1 ст. 216 Податкового кодексу України в наслідок чого вбачається ймовірне ухилення від сплати акцизного податку на суму 181 628 796 гривень.
Так, викладені в висновках акта перевірки та аналітичних продуктів обставини підтверджуються рішеннями ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме: постанова суддів Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 від 05.07.2021 по справі № 320/3824/20 (адміністративне провадження № К/9901/28436/20); постанова суддів Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 від 03.11.2022 по справі № 320/8042/21 (адміністративне провадження № К/990/18213/22).
Відповідно до фактичних обставин, викладених у вищевказаних судових рішеннях, судді фактично встановили та підтвердили, що ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » виготовляло саме спирт етиловий та мали його віднести до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД, що відповідно до Податкового кодексу України підлягає оподаткуванню.
Враховуючи висновок суду, що етанол як складник бензину відповідає коду 2207 згідно з УКТ ЗЕД, такий товар є підакцизним в розумінні положень ПК України.
Так, 25-26.05.2023 проведено обшуки на території складських, виробничих та адміністративних приміщень ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під час яких виявлено та вилучено документи фінансово-господарської діяльності підприємства по взаємовідносинах з контрагентами у тому числі з нерезидентом, яким здійснювалася реалізація спирту етилового денатурованого під виглядом етанолу як складника бензину та біоетанолу, рідину з характерним запахом спирту, яка зберігалася в резервуарах, що належать суб'єкту господарювання у загальній кількості 169 128,38 дал б.с. орієнтованою вартістю понад 67,5 млн. грн., а також документи щодо руху та обліку продукції. У подальшому, на вилучені речі, предмети та документи накладено арешт.
Водночас, у ході проведення обшуку адміністративного приміщення комбінату, що за адресою: АДРЕСА_1 , службовими особами надано акт пожежі та заяву про втрату первинних документів, відповідно до яких під час начебто пожежі архіву ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » знищено документи фінансово-господарської діяльності (первинні фінансово-господарські документи) щодо реалізації (продажу) готової продукції так званого «етанолу як складника бензину» наступним контрагентам: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_2 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_3 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_4 ); ПП « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код НОМЕР_5 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_6 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_7 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_8 ); ПП « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код НОМЕР_9 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_10 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_11 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код НОМЕР_14 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код НОМЕР_15 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код НОМЕР_16 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_17 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код НОМЕР_18 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код НОМЕР_19 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код НОМЕР_20 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код НОМЕР_21 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код НОМЕР_22 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код НОМЕР_23 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код НОМЕР_24 ).
Так, з метою досягнення дієвості провадження застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів. Так, відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
У зв'язку з вище викладеним, на даний момент необхідно провести комплекс заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на встановлення розміру збитків, завданих державі внаслідок незаконного виготовлення, зберігання та реалізації спирту етилового, спиртових дистилятів службовими особами ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а також умисного ухилення від сплати акцизного та інших податків такими особами, встановлення осіб, які організували здійснення кримінально-караних дій, та осіб, які до них причетні, визначення обсягу вини кожного з них, для правильної та неупередженої кваліфікації діяння, та притягнення винних до відповідальності, що можливе шляхом огляду вказаних документів.
Саме тому, з метою виконання вимог ст. 91 КПК України, встановлення обставин кримінального правопорушення (часу, місця, способу та іншого), форми вини, мотиву і мети, виду та розміру шкоди, завданої Державному бюджету кримінальними правопорушеннями, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
1) документи фінансово-господарської діяльності (первинні фінансово-господарські документи) щодо реалізації (продажу) готової продукції так званого «етанолу як складника бензину» наступним контрагентам: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_2 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_3 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_4 ); ПП « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код НОМЕР_5 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_6 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_7 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_8 ); ПП « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код НОМЕР_9 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_10 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_11 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код НОМЕР_14 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код НОМЕР_15 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код НОМЕР_16 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_17 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код НОМЕР_18 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код НОМЕР_19 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код НОМЕР_20 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код НОМЕР_21 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код НОМЕР_22 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код НОМЕР_23 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код НОМЕР_24 ), а саме: договори, додаткові угоди до них, рахунки-фактури та специфікації; звіти, акти виконаних робіт; податкові накладні, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, інші документи, що підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування товарно-матеріальних цінностей, зокрема так званого «етанолу як складника бензину»; сертифікати якості та відповідності, паспорти якості; оборотно-сальдові відомості по рахунках 311, 631, 6852, 281 та картки по рахунках 311, 631, 6852, 281; платіжні доручення, рахунки-фактури, банківські виписки з оплати реалізованого товару, акти взаємозвірок в односторонньому порядку, складські картки; документи листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів); інформацію про осіб (ПІБ, дату народження, адресу проживання, номери робочих та мобільних телефонів, посаду, дату прийняття/звільнення на роботу, тощо), які безпосередньо здійснювали переговори з вказаними контрагентами щодо оформлення відповідних документів, підписували дані документи, а також здійснювали відвантаження товарно-матеріальних цінностей, зокрема так званого «етанолу як складника бензину»; документи на виготовлення та зберігання на складі так званого «етанолу як складника бензину», зокрема обсяги виготовлення та зберігання, технологічний регламент на виробництво «Етанолу як складник бензину» згідно з ДСТУ EN 15376:2015 в умовах ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 », копія якого долучена до акту від 10.02.2020 № 45/10-36-32-00-10/00372536 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва спирту та продукції хімічного і технічного призначення, для виробництва якої використовується спирт етиловий денатурований;
2) документи бухгалтерської, податкової звітності, а саме: податкові декларації зі сплати податків на додану вартість, на прибуток підприємства, акцизного податку та додатки до них; квитанції, які підтверджують подачі таких декларації;
3) документи та відомості щодо відпрацювання контролюючим органом вищевказаних контрагентів, а саме: запити, листи, вимоги про надання документів по взаємовідносинах та відповіді на них; поштові квитанції, чеки та описи, що підтверджують факт листування між контролюючим органом та підприємствами; відомості, що підтверджують «ризиковість» контрагентів;
4) матеріали юридичного супроводження (судово-претензійної роботи) по адміністративних справах № 320/3824/20 та № 320/8042/21.
Вказаний перелік документів необхідно вилучити в копіях та в роздрукованому вигляді, завірені уповноваженою особою належним чином, за період з 01.01.2019 по дату постановлення ухвали слідчим суддею, оскільки дані документи самі по собі та в сукупності з матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин вчинення злочинів, а також містять відомості, за відсутності яких неможливо встановити обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Слідчий в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якому клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, до яких планується отримати доступ в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст.132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п.2 ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання, Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000320000005 від 23.02.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212 КК України.
Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні детектива, слідчий суддя вважає, що отримання органом досудового розслідування копій технологічного регламента на виробництво «Етанолу як складник бензину» згідно з ДСТУ EN 15376:2015 в умовах ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 », копія якого долучена до акта від 10.02.2020 №45/10-36-32-00-10/00372536 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва спирту та продукції хімічного і технічного призначення, для виробництва якої використовується спирт етиловий денатурований; документів ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2019 року по 01.04.2022 року бухгалтерської, податкової звітності, а саме: податкові декларації зі сплати податків на додану вартість, на прибуток підприємства, акцизного податку та додатки до них; квитанції, які підтверджують подачі таких декларації, має значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину.
Разом з тим, детективом не доведено необхідності отримати дозвіл на тимчасовий доступ до решти запитуваних документів, а також перебування відповідних документів у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому слідчий суддя дійшла до висновку, що надання тимчасового доступу до вказаних вище копій документів, з можливістю їх вилучення, буде достатнім для досягнення мети вказаного тимчасового доступу.
Враховуючи вищевикладене, клопотання підлягає задоволенню частково.
Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл детективам групи детективів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України: ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: технологічного регламента на виробництво «Етанолу як складник бензину» згідно з ДСТУ EN 15376:2015 в умовах ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 », копія якого долучена до акта від 10.02.2020 №45/10-36-32-00-10/00372536 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва спирту та продукції хімічного і технічного призначення, для виробництва якої використовується спирт етиловий денатурований; документів ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2019 року по 01.04.2022 року бухгалтерської, податкової звітності, а саме: податкові декларації зі сплати податків на додану вартість, на прибуток підприємства, акцизного податку та додатки до них; квитанції, які підтверджують подачі таких декларації, з можливістю отримання копій документів.
В іншій частині клопотання відмовити.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_21