Справа № 595/1586/24
Провадження № 3/595/833/2024
Провадження № 3/595/834/2024
24.09.2024
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Тхорик І.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , студента ІІ-го курсу Бачацького фахового коледжу ЗВО «ПДУ»,
за ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11 вересня 2024 року о 15:06:18 в м. Бучач по вул. Генерала Шухевича, 10, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом із технічною несправністю, а саме не відповідав режим роботи лампи підсвітки номерного знаку, чим порушив вимоги п.31.4.3 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, 11 вересня 2024 року о 15:06:20 год. в м. Бучач по вул. Генерала Шухевича, 10, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, не мав при собі посвідчення водія на парво керування т/з відповідної категорії, чим порушив п.2.1 «а» Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованих йому правопорушеннях визнав. Пояснив, що його дідусеві стало погано і він змушений був поїхати в аптеку по лікарства.
Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку про доведеність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.121 та ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, виходячи з такого.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та інше.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП підтверджується зібраними по справі доказами, а саме даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №127240 від 11 вересня 2024 року, де йому роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, викладено суть правопорушення, з яким ОСОБА_1 був ознайомлений, про що свідчить його підпис.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КУпАП підтверджується зібраними по справі доказами, а саме даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №127242 від 11 вересня 2024 року, де йому роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, викладено суть правопорушення, з яким ОСОБА_1 був ознайомлений, про що свідчить його підпис.
З оглянутих під час розгляду справи відеозаписів, які містяться на DVD-R дисках, долучених до матеріалів справи, встановлено, що під час спілкування працівників поліції із ОСОБА_1 такі повідомили останнього, що його було зупинено, оскільки у його транспортному засобі порушений режим роботи підсвітки номерного знаку. На запитання працівників поліції чи знає він, що йому заборонено керувати т/з, оскільки він є неповнолітнім, ОСОБА_1 відповів, що знає, але йому треба було. Надалі працівник поліції повідомив ОСОБА_1 , що на нього будуть складені адміністративні протоколи за ч.1 ст.121 та ч.2 ст.126 КУпАП, на що останній заперечень не висловив.
Як вбачається з рапорту поліцейського СРПП ВП № 2 (м. Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Дохвата Т.І., адресованого начальнику ВП № 2 (м. Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Ю.Куньці 14 вересня 2024 року, такий доповів про те, 11 вересня 2024 року близько 15.00 год., під час несення служби у добовому наряді, спільно із сержантом ОСОБА_2 , під час патрулювання в м. Бучач по вул. Галицька, до них підійшов невідомий чоловік, який відмовився називати свої анкетні дані, та повідомив, що на автомобілі «Опель Інсігнія», червоного кольору, д.н.з. йому невідомо, неодноразово керує водій, у якого відсутнє посвідчення водія, оскільки такий не досягнув повноліття. Під час патрулювання в м. Бучач по вул. Генерала Шухевича, було виявлено вказаний вище автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , у якого було відсутнє посвідчення водія відповідної категорії, а також у т/з, під керуванням останнього, було виявлено технічну несправність, а саме порушений режим роботи лампи підсвітки номерного знаку. На даного водія було складено адміністративні матеріали за ч.2 ст.126, ч.1 ст.121 КУпАП.
Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2 ст. 126 КУпАП).
Відповідно до п. 2.1 «а» ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частиною 1 статті 121 КУпАП передбачено відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Приписами п.п.31.4 п. 31 ПДР України передбачено, що забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності визначених цим пунктом технічних несправностей і невідповідності визначених цим пунктом вимогам.
Пунктом 31.4.3. передбачено зовнішні світлові прилади:
а) кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи зовнішніх світлових приладів не відповідають вимогам конструкції транспортного засобу.
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_3 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.126, ч.1 ст.121 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом та керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Як вбачається з довідки № 147361/103 від 19.09.2024, виданої ВП № 2 (м. Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , згідно з даними ІП «АДМІНПРАКТИКА» ІТС ІПНП, не отримував посвідчення водія, оскільки не досягнув віку, який дозволяє керувати т/з.
ОСОБА_1 є неповнолітнім, досяг 16-річного віку.
Відповідно до приписів ст.221 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Відповідно до ст.13 Кодексу України про адміністративні правопорушення до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Аналізуючи матеріали справи, зважаючи на вищенаведені обставини, той факт, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, що є небезпечними як для самої особи, яка керує транспортним засобом без відповідного на те права, що є джерелом підвищеної небезпеки, так і для інших учасників дорожнього руху та носило суспільну небезпеку, тому, за таких обставин, суд вважає за доцільне, з метою попередження вчинення ним у майбутньому правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Визначення більш м'якого стягнення не досягне мети, визначеної ст. 23 КУпАП.
З огляду на встановлені обставини справи ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126, ч.1 ст.121 КУпАП і враховуючи вимоги ч.2 ст.36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У відповідності до ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.
На підставі ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121 КУпАП та керуючись ст.ст.9, 33-36, 280, 284 КУпАП,-
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (стаття 308 КУпАП).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І. І. Тхорик