Справа № 573/1466/24
Номер провадження 3/585/1019/24
23 вересня 2024 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Шульга В.О. розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби та посада: військова частина НОМЕР_1 , командир танка, старший сержант, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
08 серпня 2024 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що старший сержант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду - воєнного стану затвердженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 діючи з прямим умислом, усвідомлюючи протиправність своїх дій 12 липня 2024 р. о 15 год. 00 хв. під час виконання обов'язків військової служби на території тимчасового базування підрозділу військової частини НОМЕР_1 у складі підрозділу ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у АДРЕСА_2 був виявлений командуванням танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 з підозрою на перебування в стані алкогольного чи іншого сп'яніння, а саме: неясна мова, запах з порожнини рота, хитка хода, порушення координації рухів. 12.07.2024 старшого сержанта ОСОБА_1 було доставлено військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 до КНП "Обласний клінічна спеціалізована лікарня "Сумської обласної ради м. Ромни, для проходження медичного огляду з метою виявлення факту вживання алкогольних напоїв. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 12.07.2024 № 118. Висновок огляду - ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння. 12.07.2024 старшого сержанта ОСОБА_1 було доставлено до тимчасового командного пункту танкового батальйону, де складено протокол про військове адміністративне правопорушення. Дане правопорушення військовослужбовець вчинив внаслідок своєї недисциплінованості чим грубо порушив вимоги статей 11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст.172-2 КУпАП:
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, в поясненнях зазначив, що свою провину визнає повністю, щиро розкаюється.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, визначено склад наступного адміністративного правопорушення: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Ч. 2 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів. В. ч. 3 ст.172-20 КУпАП зазначено - дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Викладений у протоколі про адміністративне правопорушення серії А0536 №10 від 12.07.2024 року склад адміністративного правопорушення не відповідає диспозиції ч.3 ст. 172-20 КУпАП, так як не розкрита об'єктивна сторона правопорушення, в протоколі зазначено, що старший сержант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду - воєнного стану знаходився на території військової частини НОМЕР_1 з підозрою на перебування в стані алкогольного чи іншого сп'яніння, проте адміністративним правопорушенням, передбаченим ч.3 ст. 172-20 КУпАП, є розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені в умовах особливого періоду. В протоколі не конкретизовано який сама склад адміністративного правопорушення міститься в діях ОСОБА_1 .
Отже, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , посадова особа не виклала об'єктивну сторону адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а у справах про адміністративні правопорушення суд не вправі самостійно кваліфікувати дії особи, додавати кваліфікуючі ознаки, які не вказані в протоколі, в зв'язку з чим склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в діях ОСОБА_1 , відсутній.
Відповідно п. 1) ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст. 172-20, ст.ст. 247 КУпАП, -
Справу про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 , закрити.
Постанова може бути оскаржена в Сумському апеляційному суді через Роменський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.О.Шульга