Постанова від 23.09.2024 по справі 560/3530/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/3530/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Козачок І.С.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

23 вересня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. 12.03.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" / надалі - Товариство, апелянт/ звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №1034/2201-0701 від 16.01.2024.

2. В обґрунтування позову Товариство посилалось на безпідставність доводів податкового органу про заниження підприємством інших доходів на загальну суму 713700 грн. в результаті не віднесення до їх складу безоплатно отриманого активу, а також про завищення інших витрат на загальну суму 1397694 грн. за рахунок віднесення до їх складу витрат на ремонт орендованого приміщення в сумі 1397694 грн. Зазначає, що облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань здійснювався на підставі первинних документів, у яких містилась інформація саме про конкретні господарські операції. Вказує на те, що господарські операції були відображені у обліку належним чином.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

3. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 3 червня 2024 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

4 . Апелянт , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

5. В обгрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що підприємством не було занижено доходів на загальну суму 713700 грн. , а також не було завищено інших витрат на загальну суму 1397694 грн. за рахунок віднесення до їх складу витрат на ремонт орендованого приміщення в сумі 1397694 грн.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

6. Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області було проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 12.05.2020 по 30.09.2023 року.

7. За наслідками перевірки складений акт № 15071/22-01-07-01/43617647 від 27.12.2023, яким встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" збільшило суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства" в порушення вимог пп. 44.1 ст.44, пп.134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового Кодексу України, зокрема:

- занижено інші доходи за три квартали 2023 року на загальну суму 713700 грн. в результаті невіднесення до їх складу безоплатно отриманого активу (бруківка на суму 713700 грн);

- завищено собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) за 2022 рік на загальну суму 673152 грн. за рахунок віднесення до її складу вартості витрат, не підтверджених первинними документами, оформленими відповідно до вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні";

- завищено інші операційні витрати на загальну суму 1397694 грн., у тому числі за 2022 в сумі 699307 грн., за три квартали 2023 в сумі 698387 грн. в результаті віднесення до їх складу капітальних інвестицій в модернізацію (поліпшення) об'єктів орендованих основних засобів, що амортизуються.

8. За результатами перевірки ГУ ДПС у Хмельницькій області прийняті податкові повідомлення-рішення, серед яких спірне рішення від 16.01.2024 №1034/2201-0701, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства" на суму 501218 грн. за основним зобов'язанням та 50121,8 грн. штрафних санкцій.

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

9. Апелянт зазначив, що є безпідставними доводи податкового органу про заниження підприємством інших доходів на загальну суму 713700 грн. в результаті не віднесення до їх складу безоплатно отриманого активу, а також про завищення інших витрат на загальну суму 1397694 грн. за рахунок віднесення до їх складу витрат на ремонт орендованого приміщення в сумі 1397694 грн. Зазначає, що облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань здійснювався на підставі первинних документів, у яких містилась інформація саме про конкретні господарські операції. Вказує на те, що господарські операції були відображені у обліку належним чином.

10. Відповідач вказав, що у спірних правовідносинах податковий орган діяв згідно з вимогами чинного законодавства, спірне рішення є правомірним, а позовні вимоги безпідставними.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

11. За приписами п. 44.6 ст. 44 ПК України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абз. 2 п. 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документів (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документи або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

12. Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

13. Відповідно до п.44.2 ст.44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Відповідно до пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

14. Згідно із п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996-ХIV) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

15. Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону №996-ХIV інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

16. Порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку визначено Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України №291 від 30.11.1999 (далі - Інструкція №291). Згідно з Інструкцією №291 рахунки класу 90 «Собівартість реалізації» призначено для узагальнення інформації про собівартість реалізованої готової продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг. За дебетом рахунку 90 «Собівартість реалізації» відображається виробнича собівартість реалізованої готової продукції, робіт, послуг; фактична собівартість реалізованих товарів (без торгових націнок), страхові виплати відповідно до договорів страхування, за кредитом - списання в порядку закриття дебетових оборотів на рахунок 79 «Фінансові результати». Субрахунок 902 «Собівартість реалізованих товарів» призначений для обліку собівартості реалізованих товарів, яка визначається Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси». Відповідно до п. 5 П(С)БО 9 запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

17 . Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

18. Судом першої інстанції встановлено, що Товариством занижено інші доходи (рядок 2240 Фінансової звітності малого підприємства) у розмірі 713700 грн., у тому числі за три квартали 2023 в сумі 713700 грн. в результаті невіднесення до їх складу безоплатно отриманого активу (бруківка), оскільки у постачальника ФОП ОСОБА_1 для здійснення постачання були відсутні безпосередньо вказані активи, товар, виробничі та трудові ресурси, за реквізитами даного суб'єкта господарювання оформлені лише первинні бухгалтерські документи (накладні) з метою формування витрат для ТОВ «Газ - Лайн 2».

19. Під час перевірки встановлено відображення у бухгалтерському та податковому обліках позивача операцій з придбання бруківки у ФОП ОСОБА_1 у період з 12.05.2020 по 30.09.2023 на загальну суму 713 700 грн. (без ПДВ).

20. Відповідно до умов Договору купівлі-продажу №1/2-03 від 15.02.2023 продавець зобов'язується передати у власність, а покупець прийняти і оплатити належну продавцеві на праві приватної власності бруківку в кількості 2973 кв.м. вартістю 713700,00 грн. (товар). Товар відвантажується Покупцю протягом п'яти днів з моменту 100% передоплати. Відповідно до п. 7 вказаного договору право власності на товар переходить до покупця з моменту підписання договору.

21. До перевірки позивачем надавалась видаткова накладна від 20.02.2023 №348.

22. В бухгалтерському обліку операції з ФОП ОСОБА_1 відображені кореспонденцією рахунків:

- оприбуткування ТМЦ: Д-т 20.1 «Сировина й матеріали» - К-т 63.1 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» на загальну суму 713 700 грн;

- здійснені розрахунки: Д-т 63.1 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» - К-т 30.1 «Готівка в національній валюті» на загальну суму 510 000 грн.

23. Станом на 30.09.2023 кредиторська заборгованість по розрахунках із ФОП ОСОБА_1 відповідно до даних бухгалтерського обліку складала 203 700 грн.

24. Під час проведення перевірки перевіряючими вчинені дії з метою встановлення фактичного місцезнаходження товарних запасів, зокрема бруківки, яка рахується на залишку по рахунку 201 «Сировина й матеріали» станом на 30.09.2023.

25. На підставі наказу «Про проведення позапланової інвентаризації» №04/12//1-23 від 04.12.2023 працівниками податкового органу було здійснено інвентаризацію власних ТМЦ (виробничі запаси, товари) та основних засобів позивача, під час якої на складі не було встановлено фактичну наявність бруківки в кількості 1832 м3 , що рахується на залишку за даними бухгалтерського обліку позивача.

26. З метою отримання у платника усіх наявних документів по проведених операціях з ФОП ОСОБА_1 представниками податкового органу вручено запит про надання документів та пояснень щодо операцій із придбання бруківки від 07.12.2023.

27. У відповідь на запит Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" надало договір купівлі-продажу, прибуткову накладну, видаткові касові ордери, картку рахунку 631 по контрагенту.

28. Як зазначається у акті перевірки та в рішенні суду першої інстанції , документи, що підтверджують факт транспортування бруківки від ФОП ОСОБА_1 на адресу апелянта до перевірки надані не були. З огляду на це, контролюючим органом не був підтверджений факт транспортування товару на адресу покупця (позивача).

29. За приписами п. 44.6 ст. 44 ПК України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абз. 2 п. 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документів (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документи або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

30. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 01.06.2022 у справі №280/597/19 зазначив, що вказана норма вимагає наявність документів на час складання податкової звітності, встановлює правило щодо надання платником податків документів для перевірки, а також юридичний наслідок недотримання цього правила (виключення факту наявності документів на час складення податкової звітності).

31. Як вбачається з відомостей баз даних ДПС України АІС «Податковий блок», ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в ГУ ДПС у Хмельницькій обл. (м. Хмельницький), основний вид діяльності 46.74 оптова торгівля залізними виробами, водопровідним i опалювальним устаткуванням i приладдям до нього, обсяг доходів за три квартали 2023 року 510 тис. грн. , кількість найманих працівників - 0 чол., податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1- ДФ) протягом 2023 року не подано, платник єдиного податку 2 групи, об'єкти оподаткування відсутні, не є платником ПДВ, що підтверджується податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця.

32. Відтак, перевіркою не було підтверджено реальність господарських операцій з постачання (продажу) ФОП ОСОБА_1 на адресу ТОВ «Газ-Лайн 2» бруківки загальною вартістю 713 700,00 грн. у зв'язку із відсутністю активу на дату постачання, джерела його законного введення в обіг та/або реального задекларованого виробництва. Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 проводив документальне оформлення господарських операцій з реалізації бруківки без фактичного її постачання, тобто господарська операція не мала реального характеру, з чим погодився суд першої інстанції.

33. Колегія суддів погоджується з такими висновками податкового органу та суду першої інстанції, враховуючи те, що у даному випадку документи щодо перевезення товару від продавця покупцю мали ключове значення для визнання господарської операції реально здійсненою. Водночас, враховуючи відсутність таких документів (неотримання їх від продавця), відсутність у продавця відповідних активів як згідно з відомостями Баз даних податкового органу, так і згідно з актом інвентаризації товарних залишків/запасів у покупця, суд не може вважати доведеним факт дійсної реалізації вказаного товару саме від ФОП ОСОБА_1 на адресу апелянта.

34. Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291, операції з безоплатно отриманих ТМЦ підлягають відображенню в бухгалтерському обліку кореспонденцією рахунків:

- Д-т 20.1 «Сировина й матеріали» - К-т 71.8 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів» на суму 713 700 гривень;

- Д-т 71.8 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів» - К-т 79.3 «Результат іншої діяльності» на суму 713 700 гривень.

35. Згідно з п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства) за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Оскільки фактичне отримання активу на суму 713 700 грн. призвело до збільшення активів в цілому та до зростання власного капіталу ТОВ «Газ-Лайн 2», такий актив (бруківка) є доходом у розумінні п.5 П(С)БО 15 «Дохід».

36. Зважаючи на це, висновок відповідача в цій частині не спростовується апелянтом і є правомірним.

37. Що стосується завищення собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) за 2022 рік, колегія суддів виходить з наступного.

38. Актом перевірки встановлено, що ТОВ «Газ-Лайн 2» було завищено показники, задекларовані у рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Фінансової звітності малого підприємства на загальну суму 673 152 грн. за 2022 рік, в результаті відображення у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності собівартості без її підтвердження первинними документами, оформленими відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

39. Зазначається, що ТОВ «Газ-Лайн 2» віднесло до складу собівартості реалізованих робіт і послуг Звіту про фінансові результати (форма №20мс) за 2022 рік витрати в сумі 67 183 900 грн. Водночас відповідно до наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, зокрема, аналізу рахунку 902 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» по ТОВ «Газ-Лайн 2» (копія завірена відповідальною особою ТОВ «Газ-Лайн 2») податковим органом підтверджено правомірність формування витрат по собівартості реалізованої продукції за 2022 рік на суму 66 510 747,74 грн.

40. Таким чином, виявлене завищення собівартості реалізованої продукції за 2022 рік на суму 673 152 грн. Разом з цим, не надані докази того, що до перевірки були надані первинні та бухгалтерські документи, які підтверджують правомірність відображення за даними бухгалтерського обліку та у рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» у 2022 році витрат в сумі 673 152 грн. Апелянт також не спростовував суті встановленого перевіркою та судом першої інстанції порушення в цій частині.

41. Що стосується завищення інших операційних витрат в результаті віднесення до їх складу капітальних інвестицій в модернізацію (поліпшення) об'єктів орендованих основних засобів, що амортизуються, колегія суддів враховує наступне.

42. Зі змісту акту перевірки вбачається, що ТОВ «Газ-Лайн 2» до складу Інших витрат віднесено вартість будівельних матеріалів 1 082 061 грн., які використано платником на проведення ремонтів (поліпшення) орендованого приміщення, та вартість безпосередньо послуг (будівельних робіт) від ФОП ОСОБА_2 в сумі 315 633 грн.

43. Облік основних засобів проводиться відповідно до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 №561 (далі Рекомендації № 561) та П(С)БО 7 Основні засоби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року N92.

44. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 14 "Оренда", затверджене наказом Мінфіну N181 від 28.07.2000, визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про оренду необоротних активів та її розкриття у фінансовій звітності. Відповідно до п. 8 П(С)БО 14 Оренда об'єкт операційної оренди відображається орендарем на позабалансовому рахунку бухгалтерського обліку за вартістю, указаною в угоді про оренду. Затрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо, що приводять до збільшення майбутніх економічних вигод, які первісно очікувалися від його використання, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів.

45. Поліпшення - це роботи з модернізації, модифікації, добудови, дообладнання, реконструкції тощо об'єкта 03, які приводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта (у т. ч. до збільшення строку його корисної експлуатації) (п. 14 П(С)БО 7 Основні засоби).

46. Відповідно п. 21 Методичних рекомендацій 561 затрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди, що визнаються ним капітальними інвестиціями за умовами, зазначеними у пунктах 29-31 цих Методичних рекомендацій, відображаються орендарем за дебетом рахунку капітальних інвестицій. Такі затрати зараховуються до складу основних засобів як первісна вартість нового об'єкта підгрупи 2.7 класифікації основних засобів, наведеної в пункті 7 цих Методичних рекомендацій. Відповідно до пункту 30 Методичних рекомендацій № 561 витрати на капітальний ремонт об'єктів основних засобів можуть бути визнані капітальними інвестиціями, якщо витрати на значний огляд і капітальний ремонт можуть бути ідентифіковані з окремою з амортизованою частиною (компонентом) основних засобів. Згідно з п.31 Методичних рекомендацій вартість робіт, що приводять до збільшення очікуваних майбутніх вигод від об'єкта основних засобів, включається до капітальних інвестицій з майбутнім збільшенням первісної вартості основних засобів. Підставою для визнання капітальними інвестиціями витрат, пов'язаних з поліпшенням основних засобів, є зростання внаслідок цих витрат очікуваного терміну корисного використання об'єкта, кількості та/або якості продукції (робіт, послуг), яка виробляється (надається) цим об'єктом.

47. Прикладами такого поліпшення є:

а) модифікація, модернізація об'єкта основних засобів з метою подовження терміну його корисної експлуатації або збільшення його виробничої потужності;

б) заміна окремих частин устаткування для підвищення якості продукції (робіт, послуг);

в) впровадження ефективнішого технологічного процесу, що дасть змогу зменшити первісно оцінені виробничі витрати;

г) добудова (надбудова) будівлі, що збільшить кількість місць (площу) будівлі, обсяги та/або якість виконуваних робіт (послуг) чи умови їх виконання.

48. Призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов'язань та факти фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб встановлено Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 №291.

49. Рахунок 15 «Капітальні інвестиції» призначений для обліку витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів. Рахунок 15 «Капітальні інвестиції» має такі субрахунки: 151 «Капітальне будівництво», 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів», 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів», 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів», 155 «Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів». За дебетом рахунку 15 «Капітальні інвестиції» відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних та нематеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію придбаних або створених нематеріальних активів тощо). Рахунок 11 «Інші необоротні матеріальні активи» призначено для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух інших необоротних матеріальних активів, які не відображені у складі об'єктів обліку на рахунку 10 «Основні засоби». Рахунок 11 «Інші необоротні матеріальні активи» має субрахунок 117 «Інші необоротні матеріальні активи». За дебетом рахунку 11 «Інші необоротні матеріальні активи» відображається надходження (придбаних, створених, безоплатно отриманих інших необоротних матеріальних активів на підприємство (за первісною вартістю); сума витрат, яка пов'язана з поліпшенням об'єкта (реконструкція, модернізація), що приводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта; сума дооцінки вартості об'єкта необоротних матеріальних активів.

50. Відповідно до п.5.5 П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» у статті "Інші операційні витрати" наводяться адміністративні витрати, витрати на збут, а також собівартість реалізованих оборотних активів (крім готової продукції, товарів і фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття; відрахування на створення резерву сумнівних боргів і сума списаних безнадійних боргів; втрати від знецінення виробничих запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні санкції; відрахування для забезпечення відшкодування наступних операційних витрат; інші витрати, що пов'язані з операційною діяльністю підприємства. У цій статті також відображається належна до сплати за звітний період відповідно до законодавства сума податків і зборів.

51. Пунктом п.5.5 П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» не передбачено віднесення до складу витрат на збут вартості витрат на капітальні інвестиції в об'єкти основних засобів, що амортизуються.

52. Під час перевірки та судом першої інстанції було встановлено, що приміщення, де проводились ремонтні роботи, є орендованими, тому під час відображення показників у бухгалтерському обліку ТОВ «Газ-Лайн 2» було зобов'язане керуватись вимогами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 14 «Оренда», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2000 №181 (далі - П(С)БО 14), та Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку основних засобів, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 30.09.2003 №561 (далі - Методичні рекомендації №561).

53. У той же час, ТОВ «Газ-Лайн 2» відповідно до актів списання товарів, акту здачі-приймання робіт (надання послуг) та акту приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) віднесло до Інших операційних витрат вартість будівельних матеріалів та будівельних робіт в сумі 1 397 694 грн. та відобразило по бухгалтерському обліку кореспонденцією рахунків:

- Д-т 949 «Інші витрати операційної діяльності» К-т 84 «Інші операційні витрати» в сумі 678 473,48 грн. за 2022 рік;

- Д-т 93 «Витрати на збут» К-т 84 «Інші операційні витрати» в сумі 20 833,33 грн. за 2022 рік;

- Д-т 93 «Витрати на збут» К-т 84 «Інші операційні витрати» в сумі 698 387 грн. за три квартали 2023 року.

54. Аналізом проведених ремонтних робіт встановлено, що вони можуть бути ідентифіковані з окремими частинами об'єктів основних засобів, що підлягають амортизації. Водночас, такі витрати пов'язані з модернізацією (поліпшенням) об'єктів основних засобів та для цілей бухгалтерського обліку визнаються капітальними інвестиціями.

55. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що враховуючи наведений вище порядок формування показників бухгалтерського обліку, ТОВ «Газ-Лайн 2» необхідно було обліковувати капітальні інвестиції в орендовані об'єкти основних засобів, що амортизуються, за дебетом субрахунку 153 "Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів" та відображати їх кореспонденцією рахунків Д-т 153 "Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів" К-т 201 «Сировина та матеріали». Після завершення робіт по модернізації (поліпшенню) об'єктів основних засобів на підставі документів, що підтверджують завершення таких робіт, необхідно на суму витрат, що капіталізуються, створити об'єкт інших необоротних матеріальних активів (ІНМА) і відобразити на дебеті субрахунку 117 «Інші необоротні матеріальні активи», відобразивши їх за даними бухгалтерського обліку кореспонденцією рахунків Д-т 117 «Інші необоротні матеріальні активи» К-т 153 "Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів".

56. Відтак, надані до справи докази не спростовують висновки контролюючого органу у цій частині також, що свідчить про їх правомірність. З огляду на це, правомірність спірного податкового повідомлення-рішення належними доказами не спростована, протилежне суду не доведено, відтак суд першої інстанції вірно відмовив в позові.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

57. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

58. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

59. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

60. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

61. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

62. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн-2" слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Лайн 2" залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.