Рішення від 23.09.2024 по справі 420/25454/24

Справа № 420/25454/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, у якому позивач просить суд:

1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №10/1/698 від 12.06.2024 року, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.04.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №10/1/698 від 12.06.2024 року, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку і подальшої виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії, є протиправними, оскільки з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-Х11, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХП та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.

Позивач також зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45 повідомляють орган ПФУ. Тож, з моменту отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області належної оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від спеціально уповноваженого на видачу відповідних довідок органу за встановленою формою, у відповідача виник обов'язок з перерахунку пенсії позивача, що свідчить про протиправність відмови Головного управління та обґрунтованість позовних вимог.

Ухвалою суду від 16.08.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, а також встановлено відповідачу у справі - ГУ ПФУ в Херсонській області п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.

21.08.2024 від ГУ ПФУ в Херсонській області до Одеського окружного адміністративного суду електронною поштою надійшов відзив відповідача на позов.

Ухвалою суду від 26.08.2024, на підставі ст. 167 КАС України, відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на позовну заяву ОСОБА_1 - повернуто заявнику без розгляду.

29.08.2024 від відповідача через Електронний суд до суду надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову, з огляду на безпідставність та необґрунтованість заявлених позовних вимог. Загалом доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву ґрунтуються на неможливості застосування для обрахунку складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.

Відповідач зауважує, що право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення виникає виключно у зв'язку з прийняттям рішенням Кабінетом Міністрів України про перерахунок такої пенсії конкретно визначеній категорії пенсіонерів, що має наслідком застосування відповідної процедури, передбаченої, зокрема, п. 3 Порядку № 45, згідно якої на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Скасування п.6 Постанови №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до Головного управління оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року. Іншого рішення, окрім як Постанови №103, Урядом прийнято не було, а відповідні оновлені довідки на виконання відповідних норм діючого законодавства уже направлялись на адресу Головного управління, на підставі яких позивачу був здійснений перерахунок пенсії. Отже, оскільки у вказаний період Уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, як і не приймав інших рішень щодо перерахунку таких пенсій, тому сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 такою підставою бути не може. Позивачем не надано доказів зміни - збільшення розмірів посадових окладів чи інших складових його грошового забезпечення за посадою, яку він займав на момент звільнення. За відсутності ж факту зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для вище визначених осіб або проведення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, правові підстави як для звернення із відповідною заявою про надання довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії, так і для централізованого перерахунку такої, відсутні.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звертає у своєму відзиві також увагу й на те, що розмір пенсії позивача не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тому обмеження відповідно до статті 2 Закону №3668-VI не застосовується.

Окремо, відповідач посилається і на пропуск позивачем встановленого ст.122 КАС України строку для звернення до суду із цим позовом.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) за вислугу років від 28.04.1998.

12.06.2024 року на підставі заяви пенсіонера ІНФОРМАЦІЯ_2 видано на ім'я позивача довідку №10/1/698 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Згідно даних указаної довідки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19) розмір грошового забезпечення за нормами, чинним станом на 05.03.2019, за посадою начальник групи регламенту і ремонту ТЕЧ 2 бригади армійської авіації, становить:

- посадовий оклад 21 тарифний розряд - 4650,00 грн.,

- оклад за званням капітан (військове звання) - 1270,00 грн.,

- надбавка за вислугу років (45%) - 2664,00 грн.,

- надбавка за особливості проходження служби (78%) - 6695,00 грн.,

- премія (41%) - 1906,50грн.

ВСЬОГО - 17186,02 грн.

Зазначена довідка була направлена до ГУ ПФУ в Херсонській області для перерахунку пенсії позивача.

Крім того, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Херсонській області з заявою від 26.06.2024р. про перерахунок пенсії, у якій зокрема просив здійснити проведення з 01.04.2019 перерахунку та виплати основного розміру пенсії відповідно до вислуги років заявника без обмеження її максимальним розміром та виплатити заборгованість.

На указану заяву позивача, Головне управління ПФУ в Херсонській області листом №6150-5617/Л-03/8-2100/24 від 12.07.2024 повідомило про відсутність підстав для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки №10/1/698, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 12.06.2024.

В обґрунтування своєї відмови, орган ПФУ, посилаючись на висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 19.02.2020 у справі №240/6263/18 зазначив зокрема, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду даної справи, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, передбачений у Постанові КМ України від 13.02.2008 №45 не змінився у зв'язку із прийняттям Постанови №103. Порядок №45 в редакції до внесення змії Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалися у додатку 2 Порядку № 45. На час виникнення спірних правовідносин чинним законодавством були по-різному визначені вимоги для первинного обчислення пенсії особам, які мають право на її отримання відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та вимоги щодо перерахунку раніше призначених пенсій за цим Законом, а тому такі вимоги можуть вважатися виправданою, обґрунтованою та справедливою підставою різниці при вирішенні питання щодо первинного обчислення розміру пенсії та перерахунку раніше призначеної пенсії. Отже, Пенсійний фонд діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку №45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом. Нормативно-правових актів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення - після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося. Як наслідок, не надсилалось повідомлення Пенсійному фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Також, у своєму листі, орган ПФУ звернув увагу на приписи ст.2 Закону №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», якими передбачено, що максимальний розмір пенсії призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, обмеження відповідно до ст.2 Закону №3668-VI по його пенсійній справі відсутні.

Не погодившись із діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку своєї пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, вважаючи наявним у себе право на проведення такого перерахунку та без обмеження при цьому максимальним розміром пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частинами 1, 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII), визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі Закон № 2262-ХІІ).

Виходячи з приписів ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, частинами 1, 2, 4 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), який безпосередньо визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ.

У пункті 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Перерахунок пенсії здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року КМ України прийнято Постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103), пунктом 1 якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Також, указаною Постановою №103 було внесено ряд змін до постанов КМУ, зокрема до Постанови №704, Порядку №45, тощо.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, після змін, внесених Постановою №103, визначалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку №45 (у редакції Постанови №103) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.

Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Як свідчать матеріали справи, та було встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_3 було видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 05.03.2019, яка була надана до Головного управління для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019.

Втім, відповідного перерахунку відповідач не здійснив.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій та відмови в перерахунку пенсії, відповідач посилається на певну послідовність дій уповноважених суб'єктів, визначену п. 2 Порядку №45, яка передує перерахунку пенсії, та яка у спірному випадку дотримана не була.

Однак, оцінюючи такі підстави, суд звертає увагу, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.

Відтак, з моменту отримання відповідної довідки, поданої уповноваженим на те органом або пенсіонером, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманої довідки.

При цьому, подання пенсіонером, до Головного управління ПФУ в Херсонській області заяви про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення - є самостійною підставою для здійснення перерахунку.

Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Суд звертає увагу, що видана на ім'я позивача довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 довідка є чинною, ніким не оскаржена, не визнана недійсною, не скасована, та її видача була обумовлена зміною розміру грошового забезпечення.

Відтак, у суду відсутні підстави не брати її до уваги.

За вказаного, й у відповідача - ГУ ПФУ України в Херсонській області, у зв'язку з отриманням зазначеної нової довідки про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, виник обов'язок перерахувати пенсію позивача.

Проте, зазначений обов'язок органом ПФУ не виконано. Доводи відповідача про відсутність підстав для здійснення спірного перерахунку через відсутність рішення Уряду про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку після скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103, спростовуються викладеним вище.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини не доводять правомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Підсумовуючи зазначене у сукупності, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання оскаржуваних дій відповідача протиправними із зобов'язанням здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки.

Разом з цим, на думку суду не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання здійснити спірний перерахунок пенсії позивача без обмеження його максимальним розміром та виплати відповідної заборгованості у зв'язку із здійсненням перерахунку пенсії на підставі нової довідки, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

У спірному ж випадку, як встановлено судом з матеріалів справи, перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки відповідачем ще не здійснено.

Доказів того, що при проведенні такого перерахунку пенсія буде обмежена максимальним розміром позивачем не надано.

Відтак, наразі, у суду відсутні підстави вважати, що перерахунок пенсії позивача за рішенням суду відбудеться із застосуванням обмеження максимальним розміром.

Окрім того, у спірних правовідносинах станом на день ухвалення цього рішення по суті відповідачем не проведено перерахунок пенсії, відповідно, не визначено і різниці між нарахованою та фактично виплаченою сумою, не здійснено жодних виплат.

Таким чином, наразі, у вказаній частині позову відсутній спір. Отже, такі вимоги позивача є передчасними.

Суд зазначає, що у випадку, якщо позивач за результатом проведеного відповідачем, на підставі рішення суду у вказаній справі, перерахунку буде не згоден з нарахованою до сплати та виплачуваною сумою пенсії, він не позбавлений права звернутися до суду із відповідним позовом.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку, - слід відмовити, як передчасних.

Поряд з цим, суд також зауважує, що формулювання позовних вимог в частині зобов'язати виплачувати пенсію не підлягає задоволенню, оскільки має на меті вчинення дій на майбутнє, а суд вирішує спір щодо правовідносин, які вже виникли. Суд захищає порушене право, а не те, яке можливо може бути порушене у майбутньому.

Підсумовуючи викладене у сукупності, суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №10/1/698 від 12.06.2024 року, виданої станом на 05.03.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.04.2019 року перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №10/1/698 від 12.06.2024 року, виданої станом на 05.03.2019 року, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, адреса: вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА