23 вересня 2024 рокусправа № 380/23426/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
установив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком;
- зобов'язати відповідача обчислити позивачу пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 28.04.2023.
В обґрунтування позову зазначив те, що йому призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи захворювання по профзахворюванню. Повідомив, що за час своєї трудової діяльності працював на наступних підприємствах з 26.05.1992 року по 13.01.1994 року проходив дійсну військову службу (1 рік 7 місяців 17 днів); з 08.04.2002 року по 01.12.2002 року працював на різних посадах з повним робочим днем під землею на ДВАТ Шахта "Зарічна" (7 місяців 23 дні); з 08.06.2004 року по 07.11.2020 року працював на різних посадах з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» (16 років 5 місяців, в тому числі 11 місяців проходження військової служби). Зазначив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового стажу (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи у ВП "Шахта "Відродження" ДП "Львіввугілля" з 01.01.2020 по 07.11.2022 року. Таким чином вважає, що страховий стаж станом на 07.11.2020 року становив 18 років 08 місяців 10 днів, з них 17 років 0 місяців 23 дня пільгового стажу за Списком № 1. Вказав, що 01.02.2021 року позивачу призначено пенсію по третій групі інвалідності внаслідок професійного захворювання, відповідно до положень Закону України України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також стверджує, що відповідно до положень ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Таким чином, на думку позивача, станом на 01.02.2023 року, його страховий стаж збільшився на 2 роки (період перебування на інвалідності) та становив 20 років 08 місяців 10 днів, з них 17 років 0 місяців 23 дня пільгового стажу за Списком № 1. Вказав, що статтею 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що непрацюючі особи інвалідністю ІІІ-ї групи мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу. Також повідомив, що статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Враховуючи зазначені норми позивач вказав, що у зв'язку із наявністю у нього 37 років страхового стажу (20 років + 17 років за Списком № 1), він 28.04.2023 року звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по віку (призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії по віку). Однак на таку заяву отримав відмову, тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 10.10.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 82800 від 31.10.2023), в якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що ОСОБА_1 призначено пенсію по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 01.02.2021 по 31.01.2024 відповідно до положень Закону № 1058. Повідомив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 у справі № 380/4469/22, Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області, рішенням від 04.10.2022 зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.01.2020 по 07.11.2020 у Відокремленому підрозділі “Шахта “Відродження» Державного підприємства “Львіввугілля» та проведено перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 30.12.2021 відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Страховий стаж позивача, обчислений по 07.11.2020, становить 19 років 02 місяці 19 днів, з них 15 років 06 місяців 03 дні пільгового (підземного) стажу за списком № 1, 05 місяців 04 дні - навчання за фахом та 11 місяців - військова служба в особливий період (періоди враховано для визначення права розрахунку пенсії згідно із статтею 8 Закону № 345). Розмір пенсії по інвалідності, призначений відповідно до частини 1 ст. 33 Закону № 1058 розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої з урахуванням положень абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345. Розмір пенсії по інвалідності з 01.03.2023 становить 9796,85 грн (22121,50 грн - середньомісячний заробіток * 80 % * 50 % + 150,00 грн - надбавка на одного утриманця + 523,25 грн - підвищення учасникам бойових дій 1 категорії + 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій). Страховий стаж позивача, що дає право на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком становить 34 роки 02 місяці 19 днів, а саме 19 років 02 місяці 19 днів страхового стажу та 15 років додатково зараховані роки пільгового (підземного) стажу за списком № 1 на підставі положень абзацу 10 частини 3 ст. 24 Закону № 1058, тому у позивача було відсутнє право на призначенні пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Також повідомив, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою довільного зразка від 28.04.2023, у якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію по віку. За результатами розгляду вказаної заяви Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано відповідь від 09.05.2023 № 12173-12180/0-52/8-1300/23. У вказаній відповіді заявника було повідомлено про те, що відсутні підстави для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону №1058. Також, надано роз'яснення про порядок зарахування до стажу роботи періоду проходження військової служби в особливий період. Крім того вказав, що період проходження військова служба в особливий період з 01.05.2015 по 31.03.2016 враховано для визначення права розрахунку пенсії згідно із статтею 8 Закону № 345. Тому вважає, що нормами Закону № 1058, як і нормами Закону № 2011 не передбачено зарахування в пільговому обчисленні, в тому числі і в подвійному розмірі, часу проходження військової служби. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 призначено пенсію по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 01.02.2021 по 31.01.2024 відповідно до положень Закону № 1058.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 у справі № 380/4469/22, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01.01.2020 року по 07.11.2020 року у Відокремленому підрозділі “Шахта “Відродження» Державного підприємства “Львіввугілля».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2020 року по 07.11.2020 року у Відокремленому підрозділі “Шахта “Відродження» Державного підприємства “Львіввугілля» та провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 30.12.2021 року відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
На виконання вказаного судового рішення Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області, рішенням від 04.10.2022 зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.01.2020 по 07.11.2020 у Відокремленому підрозділі “Шахта “Відродження» Державного підприємства “Львіввугілля» та проведено перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 30.12.2021 відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Страховий стаж позивача, обчислений по 07.11.2020, становить 19 років 02 місяці 19 днів, з них:
- 15 років 06 місяців 03 дні пільгового (підземного) стажу за списком № 1,
- 05 місяців 04 дні - навчання за фахом;
- 11 місяців - військова служба в особливий період (періоди враховано для визначення права розрахунку пенсії згідно із статтею 8 Закону № 345).
Розмір пенсії по інвалідності, призначений відповідно до частини 1 ст. 33 Закону № 1058 розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої з урахуванням положень абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Розмір пенсії по інвалідності з 01.03.2023 становить 9796,85 грн (22121,50 грн - середньомісячний заробіток * 80 % * 50 % + 150,00 грн - надбавка на одного утриманця + 523,25 грн - підвищення учасникам бойових дій 1 категорії + 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій).
Страховий стаж позивача, що дає право на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком становить 34 роки 02 місяці 19 днів, а саме 19 років 02 місяці 19 днів страхового стажу та 15 років додатково зараховані роки пільгового (підземного) стажу за списком № 1 на підставі положень абзацу 10 частини 3 ст. 24 Закону № 1058.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 28.04.2023, у якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію по віку.
Листом Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 09.05.2023 № 12173-12180/0-52/8-1300/23 повідомлено позивача про те, що відсутні підстави для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону № 1058. Також, надано роз'яснення про порядок зарахування до стажу роботи періоду проходження військової служби в особливий період.
Не погоджуючись із відмовою у обчисленні пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом №1058-IV.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку; роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Абзацом 1, 3 статті 28 Закону №1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум. Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
На підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів спрямований Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року №345-VI (далі Закон №345-VI).
Відповідно до статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17, від 26.05.2020 року у справі №205/8712/16-а.
При цьому сторонами визнається перебування позивача на пенсії по інвалідності з 01.02.2021.
Суд зазначає, що згідно з частиною 5 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).
Законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 05.12.2019 року у справі №185/8991/16-а.
Позивач обґрунтовує поширення на нього гарантії згідно абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV із застосуванням ст. 24 Закону №1058-IV та ст. 56 Закону №1788-ХІІ до його періоду перебування на пенсії по інвалідності, оскільки після такого застосування пільговий стаж позивача відповідатиме умовам застосування відповідних пільг.
Водночас, умовою виплати пенсії у розмірах, встановлених статтею 8 Закону №345 та абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058, є призначення пенсії за віком. У тому числі на пільгових умовах.
Окрім цього, в постанові Верховного Суду від 18.04.2019 по справі №392/17/17 зазначено, що законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону № 1788-ХІІ. Отже, що до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи саме для призначення пенсії, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право саме на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 18.04.2019 року у справі №392/17/17.
Суд звертає увагу, що в цій справі позивач отримує пенсію по інвалідності, а його вимоги стосуються обчислення розміру пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
Отже, для позивача не застосовується пільгове зарахування періоду перебування на інвалідності до пільгового стажу, оскільки таке зарахування застосовується виключно для накопичення права на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, а не для призначення пенсії по інвалідності у певному розмірі.
Крім того, доказів звернення до відповідача із вимогою про обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком позивачем не надано. За таких умов, суд дійшов висновку про те, що оскільки правила донарахування стажу, визначені ст. 24 Закону № 1058 не поширюються на позивача, то наявний у нього страховий стаж - 34 роки 02 місяців 19 днів є недостатнім для застосування механізму обчислення пенсії ОСОБА_1 , визначеного ст. 33 Закону № 1058.
З урахуванням викладеного, всебічно та в повному обсязі дослідивши та оцінивши в сукупності обставини справи та доводи учасників процесу, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
ухвалив:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяГрень Наталія Михайлівна