20 вересня 2024 рокусправа № 380/11085/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
встановив :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 у відокремленому підрозділі “Шахта “Лісова» державного підприємства “Львіввугілля» та відмови у перерахунку пенсії відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового (підземного) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 у відокремленому підрозділі “Шахта “Лісова» державного підприємства “Львіввугілля» та зарахувати заробіток за вказаний період;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 02.11.2023 (дата призначення пенсії) перерахунок і виплату призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, згідно абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що йому з 02.11.2023 пенсійним органом призначено пенсію по III групі інвалідності в розмірі пенсії за віком внаслідок професійного захворювання відповідно до положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Відповідно до записів трудової книжки позивача з 01.04.2022 по 26.09.2023 позивач працював на Шахті “Лісова» ДП “Львіввугілля» електрослюсарем підземним, гірником очисного забою, як працівник зайнятий з повним робочим днем під землею, що передбачено Списком №1. З отриманої від відповідача інформації позивач дізнався, що цей період роботи при призначенні пенсії по інвалідності не було зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля». Позивач вказує, що згідно з поданими документами для призначення пенсії загальний/страховий його стаж порахований до 31.03.2022 та становить 35 років 07 місяців 29 днів, з яких 18 років 05 місяців 14 днів пільговий стаж на роботах за Списком №1, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Вказує, що при призначенні пенсії з 02.11.2023 по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання/трудового каліцтва ГУ ПФУ у Львівській області при визначенні розміру пенсії протиправно не застосувало норми 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», що зумовило призначення та виплату йому пенсії у розмірі меншому, за визначений Законом.
Ухвалою суду від 28.05.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.
Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з позовними вимогами не погодилася з огляду на таке. Позивачу призначено пенсію по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 02.11.2023 відповідно до положень Закону №1058. При призначенні пенсії період роботи позивача за Списком №1 з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» не зараховано до страхового та до пільгового (підземного) стажу за Списком №1, оскільки згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форми ОК-5) позивача за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля». Страховий стаж позивача при призначенні пенсії, обчислений до 31.03.2022 та становить 17 років 02 місяці 03 дні, з яких 16 років 11 місяців 18 днів пільговий стаж на роботах за Списком №1. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначає, що оскільки, страховий стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії згідно з положень абзацу 8 ч.2 ст. 33 Закону №1058 на момент призначення пенсії становив менше 35 років, у позивача було відсутнє право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 02.11.2023 у розмірі пенсії за віком. Враховуючи наведене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувач пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.11.2023.
Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 17 років 02 місяці 03 дні, з яких 16 років 11 місяців 18 днів пільговий стаж на роботах за Списком №1.
Відповідно до форми РС-право, позивачу при призначенні пенсії по інвалідності був урахований страховий та пільговий стаж за Списком №1 до 31.03.2022.
При призначенні пенсії період роботи позивача з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» не зараховано як до страхового стажу, так і до стажу роботи за Списком №1 з повним робочим днем під землею, оскільки за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля».
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком та зарахував до страхового стажу та стажу на підземних роботах за Списком №1 період роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля».
Листом ГУ ПФУ у Львівській області надало інформацію, зі змісту якої за даними електронної пенсійної справи позивача призначена пенсія по інвалідності як особі з інвалідністю III групи внаслідок професійного захворювання, та повідомлено що загальний страховий стаж при призначенні пенсії врахований по 31.03.2022 відповідно до відомостей про сплату страхових внесків та становить 17 років 02 місяці 03 дні. Період роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» не зарахований до загального (страхового) та пільгового стажу та до розрахунку середньої заробітної плати, оскільки за цей період відсутня сплата страхових внесків ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля».
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Абзацом 8 частини 2 статті 33 Закону №1058-IV визначено, що непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.
Частиною 1статті 28 Закону №1058-IV визначено, що:
- мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум (абзац перший);
- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (абзац 3).
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI (далі Закон №345-VI). Дія цього Закону, згідно зі статтею 1 поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Стаття 24 Закону №1058-IV містить такі норми:
-страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац 1 частини 1 статті 24);
- до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону (абзац 2 частини 1 статті 24);
- страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац 9 частини 3 статті 24);
- за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абзац 10 частини 3 статті 24).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV:
- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;
- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
- персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Згідно з нормами статей 14, 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків є страхувальники (роботодавці), які зобов'язані сплачувати страхові внески за застрахованих осіб (працівників) до органів Пенсійного фонду України.
За нормами статті 24 Закону №1058-IV:
-страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1);
-страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2);
- періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4).
Здійснення персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування врегульовано статтею 21 Закону №1058-IV. Як зазначено в частині 2 цієї статті на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Частиною 3 статті 21 Закону №1058-IV визначено перелік відомостей, які повинна містити персональна електронна облікова картка застрахованої особи; та серед іншого, частину персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Постановою правління Пенсійного фонду України №10-1 від 18.06.2014 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі Положення №10-1), яке визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 6 розділу V Положення №10-1 інформація з Реєстру застрахованих осіб формується та надається, зокрема, щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу - згідно з додатками 3 - 5 до цього Положення. Так, додатком 4 до цього Положення затверджено форму довідки ОК-5 “Індивідуальні відомості про застраховану особу» Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Нормами ст.106 Закону №1058-IV передбачена відповідальність страхувальників, серед іншого, за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Як визначено статтею 83 Закону №1788-XII, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
З матеріалів справи видно, що за заявою позивача орган ПФУ призначив йому пенсію по III групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва на підставі Закону №1058-IV з 02.11.2023.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1 встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Для обчислення пенсії за віком в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи на підставі статті 8 Закону №345-VI необхідною умовою є наявність пільгового стажу на підземних роботах для чоловіків не менш як 15 років на посадах, передбачених за Списком №1.
При призначенні пенсії орган ПФУ зарахував до страхового стажу та пільгового/підземного стажу періоди його роботи до 31.03.2022 включно:
- зарахував до страхового та до пільгового/підземного стажу Списком №1 для обчислення розміру пенсії, що дає право на призначення пенсії відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV та статті 8 Закону №345-VI (пільговий стаж для призначення пенсії обрахований в розмірі 17 років 02 місяці 03 дні, з них 16 років 11 місяців 18 днів пільгового (підземного) стажу за списком №1, до якого зараховано 06 місяців 11 днів навчання за спеціальністю);
- не зарахував до страхового та пільгового/підземного стажу за Списком №1, що дає право на обчислення розміру пенсії з 01.04.2022 по 26.09.2023, оскільки підприємство не сплатило страхові внески за цей період.
Внаслідок описаного перерахунку ПФУ визначив розмір пенсії позивача по інвалідності в розмірі 50 % пенсії за віком, обчисленої з урахуванням абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV та статті 8 Закону №345-VI.
Водночас непрацюючі особи з інвалідністю III групи за наявності страхового стажу 35 років мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком (іншими словами 100 % пенсії за віком), обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону - на такий розмір пенсії претендує позивач. ПФУ не вбачає підстав для призначення позивачу пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Так, відповідач визначив, що страховий стаж позивача, що дає право на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі 100 % пенсії за віком, становить 17 років 02 місяці 03 дні, з них 16 років 11 місяців 18 днів додатково зараховані роки пільгового (підземного) стажу за списком №1.
При здійсненні цих обрахунків відповідач не зарахував період роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 до страхового та пільгового/підземного стажу за Списком №1 для обчислення розміру пенсії з 02.11.2023 з тих мотивів, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 позивача за цей період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля».
При прийнятті рішення суд ураховує, що відповідно до Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах за Списком №1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Оцінюючи дії відповідача щодо відмови зарахувати період роботи позивача з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» до страхового та до пільгового/підземного стажу за Списком №1 з мотивів несплати роботодавцем страхових внесків, суд ураховує численну та усталену практику Верховного Суду (постанови від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №480/12392/16-а, від 31.10.2019 у справі № 226/1994/17) при розгляді аналогічних спорів: касаційний суд неодноразово вказував на те, що відповідно до статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним засадам у сфері соціального захисту. Тому особа не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому вона працює.
Ураховуючи наведений правовий висновок Верховного Суду, суд визнає протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови зарахувати період роботи позивача з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» до загального страхового стажу та до пільгового/підземного стажу за Списком №1 для обчислення розміру пенсії позивача, адже несплата страхувальником страхових внесків не повинна порушувати право позивача на соціальний захист.
З огляду на те, що період роботи позивача на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» з 01.04.2022 по 26.09.2023 підлягає зарахуванню до страхового стажу та до пільгового/підземного стажу за Списком №1, загальний стаж страховий стаж роботи позивача складає більше 35 років:
- “чистий» страховий стаж підтверджений органом ПФУ 17 років 02 місяці 03 дні та додатково підлягає зарахуванню період з 01.04.2022 по 26.09.2023;
- пільговий/підземний стаж становить 16 років 11 місяців 18 днів, тому повні 15 років пільгового/підземного стажу підлягають зарахуванню в страховий стаж.
Отже, розмір пенсії позивача повинен бути обчислений з дати її призначення відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону №1058-IV в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28, 40 цього Закону. Тому відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату (доплату) перерахованої на підставі цього рішення суду пенсії по інвалідності, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ у Львівській області прав позивача є спонукання/зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача по інвалідності з 02.11.2023 (дати призначення пенсії) в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону № 1058-IV, обчисленої відповідно до статей 27, 28 та 40 цього Закону та здійснити виплату перерахованої на підставі цього рішення суду пенсії, враховуючи при цьому раніше виплачені суми пенсії.
Тому для забезпечення ефективного відновлення прав позивача та з метою виконання цього рішення суду ГУ ПФУ у Львівській області повинно зарахувати період роботи позивача з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» до страхового стажу та до пільгового/підземного стажу за Списком №1, а також до розрахунку середньої заробітної плати.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового і пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» та відмови у перерахунку пенсії відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового і пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.04.2022 по 26.09.2023 на ВП “Шахта “Лісова» ДП “Львіввугілля» та зарахувати заробіток за вказаний період.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 з 02.11.2023 пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, згідно абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням раніше виплаченої пенсії та статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна