Рішення від 20.09.2024 по справі 320/35138/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2024 року м.Київ справа №320/35138/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини НОМЕР_1 в якому просить:

1. Визнати протиправним дії комісії із проведення спеціального розслідування нещасного випадку (аварії), яка створена наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 29.09.2023 року №2423, в частині формулювання обставин, причин нещасного випадку (аварії), а саме: “порушення вимоги п. 2.3 (б), та п. 12.1 “Правил дорожнього руху України» та висновку комісії: “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху» в акті проведення спеціального розслідування нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), №6307 від 03.10.2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 .

2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 внести зміни до:

1) акту проведення спеціального розслідування нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), №6307 від 03.10.2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , шляхом виключення формулювання, зокрема із частини 3. Обставини за яких стався нещасний випадок: “чим порушив вимоги п. 2.3 (б), та п.12.1 “Правил дорожнього руху України», із частини 4. Причини нещасного випадку: “пов'язане з порушенням п. 2.3 (б), та п.12.1 ПДР України», із частини 5. Висновки комісії: “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху»;

2) наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №2758 від 08.10.2023 року, шляхом виключення формулювання, зокрема із абзацу 3: “допустив порушення правил дорожнього руху», “чим порушив вимоги п. 2.3 (б), та п.12.1 “Правил дорожнього руху України», абзацу 5: “пов'язане з порушенням п. 2.3 (б), та п.12.1 ПДР України», абзацу 7: “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху»;

3) наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №3195 від 29.10.2023 року, шляхом виключення формулювання, зокрема із абзацу 2: “чим порушив вимоги п. 2.3 (б), п.11.3, п.12.1, п.12.2 та п.12.3 “Правил дорожнього руху України 2023 року», виключити абзац 4, а також частину 1. - повністю.

3. Визнати протиправною та скасувати Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) солдата призваного по мобілізації ОСОБА_1 №693/126 від 03.01.2024, видану командиром військової частини НОМЕР_1 .

4. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) (Додаток 5 до Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра Оборони України №402 від 14.08.2008), з вказівкою, що травма отримана 24.09.2023 року ОСОБА_1 , безпосередньо під час виконання обов'язків військової служби та пов'язана із захистом Батьківщини.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що згідно зі встановленими обставинами акту службового розслідування нещасного випадку №6307 від 03.10.2023 він виконував бойове завдання та отримав травму внаслідок мінометного обстілу ворога.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши обставини справи судом було встановлено наступне.

Під час проходження військової служби, в період з 19.09.2023 по 24.09.2023 позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Вербове, Оріхів Запорізької області, ще підтверджується довідкою №1708 від 22.04.2024 року.

Згідно з Актои службового розслідування нещасного випадку № 6307 від 03.10.2023 року, 24 вересня 2023 року близько 02 години 40 хвилин травм водієм-санітаром 2 відділення штабних машин взводу штабних машин роти управління батальйону управління військової частини НОМЕР_1 солдатом призваним по мобілізації ОСОБА_1 та навідником 3 відділення охорони взводу охорони роти управління батальйону управління військової частини НОМЕР_1 солдатом призваним по мобілізації ОСОБА_2 під час переміщення автомобілем NISSAN NAVARA (номерний знак НОМЕР_2 ) з району населеного пункту Новоданилівка в населений пункт Оріхів, Пологівського району, Запорізької області з метою виконання завдань за призначенням, а саме заміни транспортного засобу для переміщення вогневої групи. За кермом автомобіля NISSAN NAVARA перебував солдат призваний по мобілізації ОСОБА_1 , який рухаючись населеним пунктом Оріхів під час мінометного обстрілу, по інерції, від точки вибуху прийняв різко вліво що спричинило виїзд на зустрічну смугу руху та зіткнення транспортного засобу NISSAN NAVARA (номерний знак НОМЕР_2 ) з транспортним засобом БМП M2 “Bradley».

Діагноз позивача, встановлений згідно виписки із медичної картки стаціонарного хворого №19162 КНП «ЗОКЛ ЗОР м. Запоріжжя - закритий перелом діафізу лівої стегнової кістки зі зміщенням фрагментів. Перелом нижньої полюсу лівого надколінника зі зміщенням фрагментів.

Відповідно до довідки BЛK №7716 від 29.09.2023 року, виданої КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР травма позивача відноситься до тяжких, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби. Також, відповідно до довідки BЛK №1928 від 24.10.2023 року, виданої ВЛК хірургічного профілю військової частини НОМЕР_3 , та довідки ВЛК №22141 від 23.11.2023 року, виданої НВМКЦ «ГВКГ» постановлено, що травма, так, пов'язана з проходження військової служби (довідка про обставини травми не надана).

В січні 2024 року позивач отримав довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №693/126 від 03.01.2024 року. В зазначеній довідці вказано, що ОСОБА_3 , 24.09.2023 одержав закритий перелом діафізу лів стегнової кістки зі зміщенням фрагментів, за обставин: внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху, поблизу населеного пункту Оріхів, Запорізької області, на території України під час виконання обов'язків військової служби, здійснив виїзд на зустрічну смугу руху, допустивши зіткнення з транспортним засобом. В стані алкогольного та наркотичного сп'яніння не перебував. Підстава: наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 08.10.2023 №2758.

На підставі вказаної довідки про обставини травми, 10.01.2024 року гарнізонна BJIK НВМКЦ «ГВК» провела огляд ОСОБА_4 та постановила: Травма, одержана в результаті нещасного випадку, так, пов'язана з проходженням військової служби (свідоцтво про хворобу №690, затверджене ЦВЛК ЗСУ 31.01.2024).

Ознайомившись з матеріалами проведення спеціального розслідування нещасного випадку, на підставі яких була видана довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №693/126 від 03.01.2024 року - позивач, вважаючи висновки комісії спеціального розслідування нещасного випадку (аварії) в частині формулювання, що травми позивача отримані "внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху" неправомірними та такими, що підлягають скасуванню звернувся до суду.

Правова позиція суду.

Так, відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.

Наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 року №332 "Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року, затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, що додається (далі - Інструкція №332).

Пункт 1 розділу І Інструкції №332 визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися У військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту (далі - військові частини).

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №332 - військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, визначених частиною четвертою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції №332 - ця інструкція поширюється на військові частини та військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил. Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців внаслідок бойових уражень або дій з боку противника є бойовими людськими втратами і обліку як нещасні випадки не підлягають.

Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, але не пов'язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.

Пунктом 1 розділу II Інструкції №332 встановлено, що розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактору чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.

Нещасні випадки зі смертельним наслідком або внаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми, групові нещасні випадки та випадки зникнення або смерті військовослужбовців підлягають спеціальному розслідуванню та розслідуються з урахуванням вимог розділу III цієї Інструкції (п. 7 розділу II Інструкції).

Пунктом 1 розділу III Інструкції встановлено, що спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема: нещасні випадки, унаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми та групові нещасні випадки, що сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від тяжкості шкоди їх здоров'ю.

Спеціальне розслідування зазначених вище випадків проводиться за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби.

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі травми, випадок зникнення військовослужбовця або його смерті за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби командир військової частини зобов'язаний негайно доповісти через засоби зв'язку та протягом трьох годин надати письмове повідомлення за формою НВ-1:

- безпосередньому командиру (начальнику) за підпорядкованістю;

- до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері за місцем, де стався нещасний випадок, зникнення або смерть;

- до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;

- до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо).

Відповідно до п. З розділу 3 Інструкції, командир (начальник) органу військового управління вищого рівня, який отримав від командира підпорядкованої військової частини повідомлення, зобов'язаний призначити своїм наказом комісію для проведення спеціального розслідування.

До складу комісії зі спеціального розслідування включаються:

- один із заступників командира (голова комісії) органу військового управління вищого рівня;

- начальники відповідних служб органу військового управління вищого рівня або їх заступники;

- начальники відповідних служб військової частини, у якій стався нещасний випадок;

- командир підрозділу (крім безпосереднього командира), де стався нещасний випадок;

- представник відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадо*К (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), за узгодженням з начальником цього органу;

- представник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України за узгодженням з її керівником.

Відповідно до п.5 розділу 3 Інструкції, до матеріалів спеціального розслідування включаються, зокрема:

1) копія наказу про утворення комісії зі спеціального розслідування;

2) акт розслідування за формою НВ-2, до якого додаються:

протокол огляду місця події (додаток 10);

ескіз місця події, що сталася (додаток 11), необхідні плани, схеми, фотознімки; висновок експертизи (технічної, медичної тощо), якщо за рішенням комісії зі спеціального розслідування вона проводилася;

копії актів перевірок (довідок за результатами перевірок) та приписів, що стосуються нещасного випадку, виданих командиру військової частини представниками вищого командування або представниками відповідних військових органів нагляду чи контролю (зокрема органу контролю безпеки дорожнього руху) до настання нещасного випадку і під час його розслідування;

3) акти розслідування за формою НВ-3 на кожного потерпілого окремо.

При цьому, в складі комісії не було залучено представника відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (зокрема, органу контролю безпеки дорожнього руху), як передбачено Інструкцією.

Окрім того, до акту розслідування за формою НВ-2, в супереч Інструкції, не долучено: протоколу огляду місця події (додаток 10); ескіз місця події, що сталася (додаток 11), необхідні плани, схеми, фотознімки; висновок автотехнічної експертизи, яка мала бути проведена; копії актів перевірок (довідок за результатами перевірок) та приписів, що стосуються нещасного випадку, виданих представниками вищого командування або представниками відповідних військових органів нагляду чи контролю (зокрема органу контролю безпеки дорожнього руху).

Також, позивачеві не видавався акт розслідування за формою НВ-3, як передбачено Інструкцією.

Також, відповідно до частини 5 статті 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) військовослужбовця спричинена діями противника, відповідне розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва) не проводиться. Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) складається протягом п'яти днів та у такий самий строк направляється до закладу охорони здоров'я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, відпо відач діяв не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України.

З обставин спеціального розслідування судом встановлено, що травму позивач отримав під час виконання завдання за призначенням внаслідок мінометного обстрілу виїхавши на зустрічну смугу по інерції різко повернувши вліво від вибуху.

Таким чином, ключовими обставинами, в даному випадку, для визначення, що травма отримана внаслідок захисту батьківшини є:

1) виконання завдання;

2) отримання травми внаслідок мінометного обстрілу ворога.

Висновок викладений в акті про отримання травм внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожього руху суперечить обставинам обставинам встановленим в акті.

Окрім того, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Зі змісту вищевказаного визначення, суд висновує, отримані травми пов'язані з несенням військової служби є такими, що пов'язані з захистом батьківщини, оскільки "оборона України" є більш ширшим поняттям, ніж "захист батьківшини" (Батьківщина це- країна стосовно до людей, які народилися в ній і є її громадянами; вітчизна. Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. - К.: Наукова думка, 1970- 1980. - Т. 1. - С. 112 - 113.).

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи сукупність вищевикалдених обставин, суд висновує, що відповідач діяв не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та не своєчасно.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва - Додаток 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України, затвердженої наказом МОУ від 14.08.2008, №402 (зі змінами)) - це документ, в якому міститься інформація про обставини, при яких ти отримав травму, поранення чи каліцтво.

ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності та має 70% втрати працездатності Встановлення причинного зв'язку травми (поранення, каліцтва) позивача саме із “Захистом Батьківщини» необхідно йому для реалізації своїх законних прав та інтересів, а також соціальних гарантій.

Відповідно до ст. 5 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; 7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 8) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 8-1) заборону політичної партії та передачу майна, коштів та інших активів політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; 11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання; 12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; 13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 15) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи, що при проведенні розслідування було встановлено обставини отримання травми, а висновок про те, що травми ОСОБА_1 отримані “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху визнано необґрунтованим у відповідача відсутні дискреційні повноваження діяти на власний розсуд.

За таких обставин, ефективний спосіб захисту прав, свобод та інтересів позивача повинно бути здійснено шляхом визання дії військової частини НОМЕР_1 , протиправним, а порушене право позивача підлягає захисту судом шляхом зобов'язання відповідача внести зміни до матеріалів проведення спеціального розслідування нещасного випадку (зокрема виключення формулювання “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху») та зобов'язання видати оновлену довідку про обставини травми, вказавши, що травма позивача “Так, пов'язана із захистом Батьківщини».

Питання розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним дії комісії із проведення спеціального розслідування нещасного випадку (аварії), яка створена наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 29.09.2023 року №2423, в частині формулювання обставин, причин нещасного випадку (аварії), а саме: “порушення вимоги п. 2.3 (б), та п. 12.1 “Правил дорожнього руху України» та висновку комісії: “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху» в акті проведення спеціального розслідування нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), №6307 від 03.10.2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 .

3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 внести зміни до:

1) акту проведення спеціального розслідування нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), №6307 від 03.10.2023 року, виданого військовою частиною НОМЕР_1 , шляхом виключення формулювання, зокрема із частини 3. Обставини за яких стався нещасний випадок: “чим порушив вимоги п. 2.3 (б), та п.12.1 “Правил дорожнього руху України», із частини 4. Причини нещасного випадку: “пов'язане з порушенням п. 2.3 (б), та п.12.1 ПДР України», із частини 5. Висновки комісії: “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху»;

2) наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №2758 від 08.10.2023 року, шляхом виключення формулювання, зокрема із абзацу 3: “допустив порушення правил дорожнього руху», “чим порушив вимоги п. 2.3 (б), та п.12.1 “Правил дорожнього руху України», абзацу 5: “пов'язане з порушенням п. 2.3 (б), та п.12.1 ПДР України», абзацу 7: “внаслідок особистої необережності та в результаті порушення правил дорожнього руху»;

3) наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №3195 від 29.10.2023 року, шляхом виключення формулювання, зокрема із абзацу 2: “чим порушив вимоги п. 2.3 (б), п.11.3, п.12.1, п.12.2 та п.12.3 “Правил дорожнього руху України 2023 року», виключити абзац 4, а також частину 1. - повністю.

4. Визнати протиправною та скасувати Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) солдата призваного по мобілізації ОСОБА_1 №693/126 від 03.01.2024, видану командиром військової частини НОМЕР_1 .

5. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) (Додаток 5 до Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра Оборони України №402 від 14.08.2008), з вказівкою, що травма отримана 24.09.2023 року ОСОБА_1 , безпосередньо під час виконання обов'язків військової служби та пов'язана із захистом Батьківщини.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.