Постанова від 23.09.2024 по справі 553/2719/24

Справа № 553/2719/24

Провадження № 3/553/1241/2024

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.09.2024м. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від УПП в Полтавській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 183 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Ленінського районного суду м. Полтави 15.08.2024 надійшли адміністративні матеріали після доопрацювання відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що даний адміністративний матеріал слід повернути до Управління Патрульної поліції в Полтавській області ДПП для належного доопрацювання, виходячи із наступного.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ № 211795 від 08.08.2024, 08.08.2024 о 20:00 год. в м. Полтава, вул. Вузька, буд. 2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснила завідома неправдивий виклик поліції, а саме зателефонувала на спецлінію «102» та повідомила про домашнє насильство, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183 КУпАП.

Постановою судді Ленінського районного суду м. Полтави Грошової Н.М. від 19.08.2024 повернуто справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 183 КУпАП повернуто до Управління Патрульної поліції в Полтавській області для належного оформлення, з тих підставі, що у разі вчинення неповнолітньою особою правопорушення, її законних представників повинні повідомити про складання протоколу, час і місце розгляду справи, обставини справи, крім того, їм мають бути роз'яснені їхні процесуальні права. У протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, та приєднаних до нього матеріалах відомості щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відсутні, що позбавляє суд можливості викликати їх у судове засідання для участі у розгляді справи з метою недопущення порушення прав неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Вказаний матеріал надійшов повторно до суду 19.09.2024.

Дослідивши направлені після дооформлення матеріали, суддею встановлено, що недоліки справи про адміністративне правопорушення уповноваженою особою УПП в Полтавській області ДПП не виконано та на виконання вказаної постанови додано лише рапорт від 11.09.2024 поліцейського взводу 1 роти 1 батальйону УПП в Полтавській області ДПП сержанта поліції Алли Веліксар, з якого вбачається, що 08.08.2024 було здійснено виїзд екіпажем «Алтей 103» на виклик «Домашнє насильство» за адресою: м. Полтава, вул. Вузька, 2 на місці було виявлено гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В ході спілкування було з'ясовано, що факт домашнього насильства не підтверджується, та остання здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, а саме: зателефонувала на спецлінію «102» та повідомила про «Домашнє насильство», хоча цього факту насправді не було. Згідно ст. 13 КУпАП передбачено відповідальність неповнолітніх, до яких належать особи віком від 16 до 18 років. Громадянці ОСОБА_1 є повних 17 років. Отже протокол про адміністративне правопорушення складався в присутності представника неповнолітньої особи, а саме: матері, під час складання протоколу велася відеофіксація події на бодікамеру 473429, яка була долучена до справи, та ознайомлена з протоколом гр. ОСОБА_1 в присутності матері.

Згідно ст. 13 КУпАП передбачено відповідальність неповнолітніх, до яких належать особи віком від 16 до 18 років.

Своєрідність неповнолітніх як спеціального суб'єкта адміністративної відповідальності, передусім, полягає у тому хронологічному віці, який обумовлює психічний та фізіологічний розвиток особистості, набуття нею певних знань, навичок та вмінь, що дає змогу усвідомлювати суспільну небезпечність своїх дій та керувати ними.

Істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітнього правопорушника набуває можливість участі його батьків або інших законних представників при першому поясненні та складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст.270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).

Згідно з ч. 3 ст.270 КУпАП законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.

З аналізу вищезазначених положень слідує, що у разі вчинення неповнолітньою особою правопорушення, її законних представників повинні повідомити про складання протоколу, час і місце розгляду справи, обставини справи, крім того, їм мають бути роз'яснені їхні процесуальні права.

Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, та приєднаних до нього матеріалах відомості щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відсутні, що позбавляє суд можливості викликати їх у судове засідання для участі у розгляді справи з метою недопущення порушення прав неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

В силу ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до п. 7 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне справу про адміністративне правопорушення повернути до УПП в Полтавській області ДПП для належного оформлення.

Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.183 КУпАП повернути до Управління Патрульної поліції в Полтавській області для належного оформлення

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Н.М. Грошова