20.09.2024Справа №607/18064/24
20 вересня 2024 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Черніцька Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої по АДРЕСА_1
за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08 серпня 2024 року близько 14 год 25 хв. неповнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи в приміщенні магазину «Єва», що по вул. Текстильна, 28ч у м. Тернопіль, таємно шляхом вільного доступу, викрала товарно-матеріальні цінності, а саме парфум «Moschino Toy2», вартістю 974,87 грн, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 51 КУпАП. ОСОБА_2 не досягла шістнадцятирічного віку, тому протокол про адміністративне правопорушення в силу вимог ч. 3 ст. 184 КУпАП, складений відносно її матері ОСОБА_1 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялась у встановленому законом порядку, що підтверджується її письмовою розпискою, яка знаходиться в матеріалах справи.
Попередньо ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи без її участі та просила суд обмежитись усним зауваженням. До вказаної заяви ОСОБА_1 долучено довідку ТОВ «РУШ» від 23 серпня 2024 року, згідно з якою ТОВ «РУШ» (мережа магазинів ЄВА) претензій до ОСОБА_1 не має, завдана шкода відшкодована у повному обсязі.
ОСОБА_1 та неповнолітня ОСОБА_2 були присутні у судовому засіданні 22 серпня 2024 року. Пояснили, що усвідомлюють протиправність своєї поведінки та відшкодували завдану шкоду у повному обсязі.
З врахуванням вищенаведених обставин та вимог ст. 268 КУпАП, вважаю, що розгляд справи можна провести у відсутності ОСОБА_1 .
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши в сукупності докази, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
В силу вимог ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями частини 2 статті 51 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положеннями ч. 3 ст. 184 ЦПК України передбачено відповідальність батьків за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Встановлено, що неповнолітній ОСОБА_2 на день вчинення правопорушення виповнилось 14 років, а тому протокол за ч. 3 ст. 184 складений відносно його матері ОСОБА_1 .
Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАД №277396 від 15 серпня 2024 року; письмовою заявою представника ТОВ «РУШ» від 09 серпня 2024 року; довідкою про собівартість товару від 09 серпня 2024 року за №1659/09; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 09 серпня 2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 від 15 серпня 2024 року; копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_1 від 22 липня 2010 року.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП - вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 51 КУпАП.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Чинний закон про адміністративну відповідальність не містить у собі визначення поняття малозначності, а також не розкриває основних його ознак.
Відтак, слід дійти висновку, що поняття малозначності має оціночний характер, його зміст визначається, шляхом надання правозастосовним органом (судом) оцінки усім конкретним обставинам справи.
Виходячи із загальної сутності ознак малозначності у справах про адміністративні правопорушення, слід дійти висновку, що малозначними є лише (тільки) ті адміністративні правопорушення, які не становлять великої (значної) суспільної шкоди, а також унаслідок їх заподіяння, не відбувається спричинення збитків державним та/або суспільним інтересам, чи то громадян, в залежності від характеру правовідносин.
Пленум Верховного Суду України в п. 17 постанови від 3 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» роз'яснив, що, вирішуючи питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП, суди повинні враховувати як вартість, так і кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.
Враховуючи обставини вчинення правопорушення, особу порушниці, визнання нею вини та щире каяття, те, що остання відшкодувала шкоду, завдану третім особам, відсутність завданої шкоди державі, усвідомлення неповнолітньою своєї протиправної поведінки, вчинення правопорушення вперше, приходжу до висновку про малозначність вчиненого правопорушення.
Таким чином, вважаю за можливе, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП, і обмежитись усним зауваженням.
Справу відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності - провадженням закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 22, 184, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками ч. 3 ст. 184 КУпАП - провадженням закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Суддя І.М. Черніцька