Постанова від 20.09.2024 по справі 603/513/24

Справа № 603/513/24

Провадження № 3/603/320/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2024 р. м. Монастириська:

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Галіяна І. М.

секретаря судового засідання - Сандалюка О.В.

розглянувши адміністративні матеріали Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт серії НОМЕР_1 ), адреса проживання: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , лікар-гінеколог КНП «Монастириська міська лікарня»

- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

з участі:

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

прокурора - ОСОБА_2

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи членом основного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2024 до 01.04.2024), а саме 09.04.2024 о 20:19 год подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прокурор, який приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у судовому засіданні зазначив, що уповноваженим органом зібрано достатньо доказів вини правопорушника, а тому в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та її винуватість у вчиненому повністю доведена матеріалами адміністративної справи та в ході її розгляду в судовому засіданні, а тому просить визнати її винною у вчиненні даного правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечувала щодо складеного відносно неї протоколу, щиро розкаялася у вчиненому та пояснила, що жодного умислу на несвоєчасне подання декларацій у неї не було, а тому просить суворо її не карати.

Вивчивши матеріали адміністративної справи, заслухавши прокурора, який зазначив про обґрунтованість складеного протоколу та необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме ОСОБА_1 , суд вважає, що в діях останньої вбачаються ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пп. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктами відповідальності за корупційні та правопорушення пов'язані з корупцією є голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Судом установлено, що відповідно до наказу № 4 - од від 01.01.2024 КНП «Монастириська міська лікарня» Монастириської міської ради «Про створення Монастириської територіальної позаштатної діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 на 2024 рік» ОСОБА_1 є членом основного складу постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 виконуючи обов'язки члена Монастириської територіальної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 в 2024 році, була ознайомлена із необхідністю дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі про необхідність подання щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується пам'яткою про необхідність подання декларацій в КНП «Монастириська МЛ» ММР з якою ознайомлена 08.02.2024 року.

Крім цього, про необхідність подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.

Таким чином враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи призначеною членом основного складу позаштатно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зобов'язаний з 00 год 00 хв з 01 січня 2024 року, протягом 90 календарних днів, тобто до 01 квітня 2024 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік. Однак така декларація ОСОБА_1 подана несвоєчасно, а саме 09.04.2024.

В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванні https://public.nazk.gov.ua/search) встановлено дату подачі щорічної декларації за 2023 рік ОСОБА_1 , а саме 09.04.2024 року, що підтверджується скриншотом сторінки Інтернету з сайту НАЗК.

Відповідно до пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.

Інші повідомлення, які суб'єкт декларування направляє за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються шляхом накладання на них особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Пунктом 6 розділу II Порядку визначено, що кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей у документі подає виправлений документ (крім повідомлення про відкриття суб'єктом декларування або членом його сім'ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування) відповідно до Закону.

ОСОБА_1 вказаних вимог закону не дотрималася.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» «б»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції», подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку відповідно до «ґ» пункт 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього закону, була зобов'язана з 01.01.2024 року до 01.04.2024 року, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Згідно наданих ОСОБА_1 пояснень поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації судом не встановлено, що також підтверджується результатами перевірки.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи вищевикладені обставини, особу правопорушника, зокрема те, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності вперше, 09.04.2024 року подала декларацію, чим підтвердила факт відсутності наміру приховати свої доходи за певний період 2023 року, характер вчиненого правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним чи суспільним інтересам або безпосередньо громадянам чи підприємству, ступінь її вини, а також обставини, що пом'якшують відповідальність - розкаяння у вчиненому, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в дохід держави у мінімальному його розмірі.

Саме таке стягнення на переконання суду буде співмірним вчиненому діянню, узгоджуватиметься з принципами доцільності, справедливості та невідворотності відповідальності та відповідатиме меті адміністративного стягнення.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 23, 34, 35, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.

Суддя І. М. Галіян