308/12296/24
17.09.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби відносно громадянки Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Молдова, р-н Унгене, с.Гірчість, місце проживання - АДРЕСА_1 від 15.06.2022 виданий MD, за ч. 6 ст. 481 МК України,-
З протоколу про порушення митних правил №0410/30500/24 від 20 червня 2024 року, вбачається що 20.06.2024 року в ході спільного патрулювання працівниками Державної прикордонної служби України спільно з працівниками Національної поліції України в селі Стужиця, Ужгородського району, Закарпатської області був зупинено автомобіль марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , (місце, час учинення, вид та характер порушень митних правил) державний реєстраційний номерний знак Польші НОМЕР_2 , під керуванням гр. України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу відсутнє.
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС України, внаслідок чого встановлено, що 03.04.2017 року через пункт пропуску "Грушів-Будомєж", митного поста "Грушів" Львівської митниці гр. Молдови ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), на митну територію України в митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» було ввезено легковий автомобіль марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 НОМЕР_2 та станом на 20.06.2024 року транспортний засіб не вивезено за межі митної території України.
Згідно мережі Інтернет ресурсу (www.autoplus.) вартість аналогічного/подібного автомобіля складає 620 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 20.06.2024 р. складає 27016 грн. 13 коп. (двадцять сім тисяч шістнадцять гривень 13 коп.).
У протоколі вказано на те, що таким чином, гр. Молдови ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), перевищила строк тимчасового ввезення на митну територію України, а саме: «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 НОМЕР_2 , більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії, кваліфіковано як такі, що мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст.481 ч.6 МКУ.
В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби, просив притягнути громадянку Республіки Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності, оскільки останній допустив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МКУ.
В судове засідання ОСОБА_1 , не з'явилася повторно. Про дату та час розгляду справи повідомлялася належним чином, оголошення та інформація про стадію розгляду справи розміщено на офіційному веб-порталі судової влади України, сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за посиланням https://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam/vukp/. Заяв та клопотань, заперечень на протокол про порушення митних правил від неї до суду не надходило. Про причини неявки суд не повідомляла, заяв не подавала про відкладення розгляду справи.
З огляду на те, що ОСОБА_1 (ELENA), будучи належним чином повідомленою про дату, місце та час розгляду справи, до суду не з'явилася, вважаю за можливе розгляд справи проводити за її відсутності.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходжу до наступного висновку.
Відповідно вимог ст. 245 КУпАП, ст. 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Згідно ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепів до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, у кількості більше однієї одиниці на кожну товарну позицію дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу….
…Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).
Відповідно до статті 192 МК України зазначені заходи, що вживаються у разі аварії чи дії обставин непереборної сили під час перевезення товарів. Зокрема, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Порядок визначення особливостей виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачений Митним кодексом України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі - Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 року № 657, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 року за N 1669/21981 (далі - Порядок).У розділі VIII даного Порядку надано визначення аварії та обставин непереборної сили. Так, аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Пунктом 3 розділу VIII зазначеного Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
Якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили (пункт 5 розділу VIII Порядку).
Судом встановлено, що 20.06.2024 року в ході спільного патрулювання працівниками Державної прикордонної служби України спільно з працівниками Національної поліції України в селі Стужиця, Ужгородського району, Закарпатської області був зупинено автомобіль марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак Польші НОМЕР_2 , під керуванням гр. України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу відсутнє.
Згідно рапорту від 20.06.2024 року ОСОБА_5 та НОМЕР_4 прикордонного загону адресованого начальнику Закарпатської митниці ОСОБА_6 20.06.2024 року півд. час патрулювання в с.Стужиця разом з працівниками Національної поліції було зупинено транспортний засіб марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , (місце, час учинення, вид та характер порушень митних правил)державний реєстраційний номерний знак Польші НОМЕР_2 , водій покинув вищевказане авто та вдався до втечі. В подальшому в ході огляду в салоні автомобіля були виявлені страховий поліс№3317136 та встановлено що автомобіль перебуває на території України з порушенням митних правил, щодо терміну тимчасового ввезення. Автомобіль було доставлено до міжнародного пункту пропуску «Малий Березний».
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС України, внаслідок чого встановлено, що 03.04.2017 року через пункт пропуску "Грушів-Будомєж", митного поста "Грушів" Львівської митниці гр. Молдови ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), на митну територію України в митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» було ввезено легковий автомобіль марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 НОМЕР_2 та станом на 20.06.2024 року транспортний засіб не вивезено за межі митної території України.
Вказане підтверджується даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску, де вказано про мету ввезення - особисте користування та режим ввезення - «тимчасове ввезення до 1 року».
Особа що ввезла транспортний засіб на митну територію України жодних пояснень з приводу обставин викладених у протоколі не надана, у суд для участі у розгляді справи не з'явилася.
Поряд із цим, матеріали справи мітять достатньо доказів того, що фактично громадянка Республіки Молдови ОСОБА_1 ввезла на територію України, вказаний транспортний засіб, однак не вивезла його у передбачений МК України строк.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно ч. 5 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).
З огляду на вказане, приходжу до переконання, що вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях громадянки Республіки Молдови ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України оскільки він, перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України, вказаного транспортного засобу.
Вина громадянки Республіки Молдови ОСОБА_1 у вчиненні ним порушення митних правил підтверджується: ПМП №0410/30500/24 від 20 червня 2024; витягом за даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску; витягом за даними Журналу пункту пропуску.
Аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності суперечностей, суд дійшов висновку, що вина громадянки Республіки Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 , у вчиненні порушення, передбаченого ч. 6 ст. 481МК України доведена повністю.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого порушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, суд вважає за необхідне накласти на громадянку Республіки Молдови ОСОБА_8 адміністративне стягнення у виді конфіскації ввезеного нею на митну територію України транспортного засобу: автомобілю марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак Польши НОМЕР_2 .
Згідно матеріалів справи, за даними що вістяться в мережі Інтернет ресурсу (www.autoplus.) вартість аналогічного/подібного автомобіля складає 620 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 20.06.2024 р. складає 27016 грн. 13 коп. (двадцять сім тисяч шістнадцять гривень 13 коп.).
Адміністративне стягнення згідно ст. 23 КУпАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами
На підставі ч. 2 ст. 541 МК України, у разі неможливості конфіскувати вищевказаний транспортний засіб, стягнути з громадянки Республіки Молдови ОСОБА_9 , на користь держави його вартість, а саме: 620 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 20.06.2024 р. складає 27016 грн. 13 коп. (двадцять сім тисяч шістнадцять гривень 13 коп.).
Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» порушника підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.
На підставі наведеного, та керуючисьст.ст.90, 268, 458, 460, 481, 522, 527, 528 МК України, ст.ст.16, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-
Громадянку Республіки Молдови ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Молдова, р-н Унгене, с.Гірчість, місце проживання - АДРЕСА_1 від 15.06.2022 виданий MD, визнати винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді конфіскації ввезеного нею на митну територію України транспортного засобу: автомобілю марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 НОМЕР_2 , вартість якого, згідно матеріалів справи становить: 620 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 20.06.2024 р. складає 27016 грн. 13 коп. (двадцять сім тисяч шістнадцять гривень 13 коп.).
У разі неможливості конфіскувати автомобіль марки «Volkswagen», моделі «Passat», номер кузова № НОМЕР_1 , державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 НОМЕР_2 , на підставі ч. 2 ст. 541 МК України стягнути з громадянки Республіки Молдови ОСОБА_9 , на користь держави його вартість, а саме: 620 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 20.06.2024 р. складає 27016 грн. 13 коп. (двадцять сім тисяч шістнадцять гривень 13 коп.).
Стягнути з громадянки Республіки Молдови ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з моменту її винесення, якщо інше не встановлено КУпАП та іншими законами України.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В.Фазикош