Дата документу 23.09.2024
Справа № 501/3826/24
3/501/1347/24
23 вересня 2024 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Яковця Є.О.,
за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
потерпілої - ОСОБА_2 ,
розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №1 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ятранівка м. Умані Черкаської обл., громадянина України, який працює сушистом в «Суші Зум», проживає: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 169069 від 02.09.2024, 31.07.2024 о 15.30 год ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив словесну сварку зі співмешканкою ОСОБА_2 , під час якої висловлював слова грубої нецензурної лайки на її адресу, чим, ймовірно, завдав шкоди психічному стану здоров'я.
Дії ОСОБА_1 особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковано за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , якому були роз'яснені його права, передбачені ст. ст. 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, свою вину не визнав, та пояснив суду що він у день, що вказаний у протоколі, прийшов миритися зі своєю співмешканкою, яка через сварку тимчасово переїхала до квартири свого брата за адресою: АДРЕСА_2 . Однак двері йому відчинив брат співмешканки ОСОБА_3 , який його не впускав, а тому вони посварилися. Саму ж ОСОБА_2 він в той день так і не побачив, з нею не спілкувався взагалі, а тим більше не висловлювався на її адресу нецензурною лайкою.
В судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 , якій були роз'яснені її права, передбачені ст. ст. 59, 63 Конституції України та ст. 269 КУпАП, пояснила суду що станом на 31.07.2024 вона тимчасово мешкала у свого брата ОСОБА_3 .В цей день до брата прийшов її співмешканець, щоб з нею поспілкуватися. Їй відомо зі слів брата, що вони з її співмешканцем посварилися. Особисто вона ОСОБА_1 в той день не бачила і з ним не спілкувалася, він не лаявся на неї нецензурними словами.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов такого висновку.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім того, згідно з ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
На переконання суду, протокол про адміністративне правопорушення за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б не викликали сумнівів у суду.
До протоколу додані: довідка за результатами розгляду ЖЄО № 10061 від 31.07.2024, яка складена працівником поліції, який також склав протокол, а тому суд не може її взяти до уваги як беззаперечний доказ; рапортом про надходження заяви на службу «102», в якому вказано, що ОСОБА_2 скаржиться на погрози з боку свого співмешканця, однак, не зазначено обставин висловлення погроз (де, коли, у який спосіб) та їх суті; заявою ОСОБА_2 , в якій вона просить вжити заходів щодо співмешканця, який погрожує, що забере дитину та разом з матір'ю погрожує їй фізичною розправою, тож ця заява не містить відомостей про подію, що вказана у протоколі; пояснення ОСОБА_2 , в яких вона вказує, що її співмешканець і його матір негативно налаштовані щодо неї, застосовує фізичну силу, тому просить вжити заходів, тож ця заява не містить відомостей про подію, що вказана у протоколі.
Оцінивши зазначені докази, суд дійшов висновку, що вони у своїй сукупності не підтверджують обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю: за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 247, 251, 252, 268, 283, 284, 285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя
Постанова набрала законної сили «__»___________2024 р.