Єд. унік. № 243/6511/23
Провадження № 3/243/3510/2024
Іменем України
16 вересня 2024 року м.Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Воронков Д.В. розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №4 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, непрацюючої, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за ч.3 ст. 156 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 218897 від 10.08.2024 року вбачається, що 10.08.2024 року о 12-15 год., ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , здійснила продаж з рук 2 пачок сигарет, без марок акцизного збору, ОСОБА_2 за ціною 30 грн. за пачку, чим порушила п.10 ч.1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», тим самим вчинила правопорушення передбачене ч. 3 ст.156 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, повідомлялася належним чином про час та дату судового розгляду шляхом надіслання електронної SMS - повістки, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просила суд суворо її не карати та врахувати скрутне матеріальне становище та перебуванням на її утриманні малолітньої дитини.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності ОСОБА_1 , що не суперечить вимогам ст. 268 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, адміністративним правопорушенням, відповідно до ч. 3 ст. 156 КУпАП, визнається торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Слід звернути увагу на те, що ч. 3 ст.156 КУпАП є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст.156 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння. А тому під час розгляду протоколу про
адміністративне правопорушення за цією статтею, обов'язковим є посилання на спеціальні норми законодавства.
Як на підставу притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 156 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено порушення нею п.10 ч.1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Разом з тим, ч.1 ст. 15-3 вказаного Закону містить всього два пункти та стосується заборони продажу неповнолітнім особам та неповнолітніми особами.
В свою чергу, п. 7 ч. 2 ст. 15-3 Закону забороняє продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння - з рук, лотків.
Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 218897 від 10.08.2024 року невірно визначено спеціальну норму Закону, яку було порушено ОСОБА_1 .
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді.
Також суд не наділений повноваженнями самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до положень п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що всі сумніви по доведеності вини порушника слід тлумачити на його користь, суд виснує, що оскільки уповноваженою на складання протоколу особою невірно визначено порушену спеціальну норму матеріального права, що є визначальним в бланкетних нормах, то вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП не доведена, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ч. 3 ст. 156, ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Д.В. Воронков