Справа № 229/3055/24
Провадження № 2/229/1300/2024
(заочне)
23 вересня 2024 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Ергашової Н.Н.., розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Дружківка цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,
Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 7452,19 грн.
В обґрунтування позову вказує, що відповідач з 2017 року перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Механізм призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати, визначений Порядком тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою КМУ від 27 грудня 2017 р. № 1098. Відповідно до п. 2 Порядку тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату. Пунктом 14 Порядку визначено, що розмір тимчасової допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може перевищувати 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. 02.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. До заяви заявником додано довідку про доходи дружини ОСОБА_2 та довідку про не перебування на обліку в управлінні ПФУ. 08.12.2021 року управлінням було прийнято рішення № 2554 про призначення відповідачу тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Допомогу відповідачу призначено з 25.11.2021 р. по 01.05.2022 р. на підставі заяви від 02.12.2021 р. та довідки про наявний страховий стаж. Розмір призначеної допомоги склав: -3 25.11.2021 по 30.11.2021 - 754,00 грн., 3 01.12.2021 по 01.05.2022 - 834,00 грн. Установлений розмір допомоги з 01.12.2021 р. - 834,00 грн. (підвищення рівня прожиткового мінімуму). На період введення воєнного стану строк виплати допомоги відповідачу продовжено автоматично з 01.06.2022 р., а саме: з 01.06.2022 по 30.09.2022 - 834,00 грн. (розпорядження від 23.06.2022); з 01.10.2022 по 31.12.2022 - 834,00 грн. (розпорядження від 23.09.2022); з 01.01.2023 по 31.01.2023 - 834,00 грн. (розпорядження від 23.12.2022). Згідно листа ГУ ПФУ від 27.02.2023 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ПФУ з 03.05.2022 року за віком. Розпорядженням управління від 07.03.2023 року виплату тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію, відповідачу припинено з 01.02.2023 року. Згідно розпорядження начальника управління від № 47 від 07.03.2023 відповідачу розраховано переплату надміру виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію, які підлягають відшкодуванню з 03.05.2022 по 31.01.2023 в сумі 7452,19 грн., у зв'язку перебуванням на обліку в ПФУ з 03.05.2022. 23.03.2023 року на адресу відповідача було надіслано повідомлення про погашення надміру виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію за період з 03.05.2022 р. по 31.01.2023 р. в сумі 7452,19 грн. На даний час, надміру виплачені кошти тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію за період з 03.05.2022 р. по 31.01.2023 р. в сумі 7452,19 грн. відповідачем управлінню не повернуті, що змушує позивача звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача - Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в судове засідання не з'явилася, про дату, час, місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала суду заяву, в якій просила розгляд справи провести без її участі, на позовних вимогах наполягає та просить їх задовольнити.
Повідомлений належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання відповідач не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заяв та клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення судового засідання від нього на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Правилами ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим 13.12.2000 р. Дружківським МВ УМВС України в Донецькій області (а.с.7-8).
Згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 02.12.2021 року, наданої відповідачем при зверненні до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, він зазначив, що є непрацюючою особою, на обліку в Управлінні пенсійного фонду не перебуває, пенсію або іншого доходу не отримує. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначив про дохід родини, а саме - пенсія дружини ОСОБА_2 , що підтверджується також розрахунком середньомісячного сукупного доходу сім'ї (а.с.17-18, звор.а.с.19).
Рішенням Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради № 2554 від 08.12.20219 року ОСОБА_1 на підставі заяви від 02.12.2021 р. та довідки про наявний страховий стаж призначено тимчасову державну соціальну допомогу: з 25.11.2021 р. по 30.11.2021 р. в розмірі 754,00 грн., з 01.12.2021 р. по 01.05.2022 р. в розмірі 834,00 грн. (а.с.19).
Установлений розмір допомоги з 01.12.2021 р. - 834,00 грн.
Відповідно до п.п. 1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» (далі - постанова КМУ № 214) встановлено, що на період введення воєнного стану надання державної соціальної допомоги та пільг здійснюється з урахуванням таких особливостей: строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), та пільг, які було призначено раніше, продовжується особам, які проживають на територіях територіальних громад, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - відповідні території).
Державна соціальна допомога та пільги продовжують виплачуватися до місяця, що настає за місяцем завершення на відповідній території бойових дій, припинення можливості бойових дій або завершення тимчасової окупації (включно).
Отже, на період введення воєнного стану строк виплати допомоги ОСОБА_1 продовжено автоматично з 01.06.2022 р. в попередньому розмірі 834,00 грн, а саме: з 01.06.2022 по 30.09.2022 - 834,00 грн. (розпорядження від 23.06.2022); з 01.10.2022 по 31.12.2022 - 834,00 грн. (розпорядження від 23.09.2022); з 01.01.2023 по 31.01.2023 - 834,00 грн. (розпорядження від 23.12.2022) (а.с.16).
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.02.2023 року повідомлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ПФУ з 03.05.2022 року за віком (а.с.14).
Розпорядженням УСЗН Дружківської міської ради від 07.03.2023 року виплату тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію, відповідачу припинено з 01.02.2023 року (а.с.13).
Згідно розпорядження начальника УСЗН Дружківської міської ради від № 47 від 07.03.2023 ОСОБА_1 розраховано переплату надміру виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію, які підлягають відшкодуванню з 03.05.2022 по 31.01.2023 в сумі 7452,19 грн., у зв'язку перебуванням на обліку в ПФУ з 03.05.2022 (а.с.12,13).
Відповідачу 24.11.2020 року надсилалась вимога про погашення надміру виплаченої суми соціальної допомоги за період з 03.05.2022 по 31.01.2023 в сумі 7452,19 грн. (а.с.11).
До теперішнього часу надміру виплачені кошти тимчасової державної соціальної допомоги відповідачем не повернуті.
Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (далі - Порядок № 1098).
Згідно пункту 1 Порядку № 1098 цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.
Згідно пункту 2 Порядку № 1098 призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об'єднаних територіальних громад (далі - органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.
Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
Згідно пункту 3 Порядку № 1098 під час досягнення пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж.
Згідно пункту 5 Порядку № 1098 для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу; інформацію про адресу зареєстрованого місця проживання (адресу місця фактичного проживання); документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті); довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України; декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги; копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).
Інформація про склад сім'ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан.
Згідно пункту 14 Порядку № 1098 розмір тимчасової допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може перевищувати 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Середньомісячний сукупний дохід, визначений особі для призначення тимчасової допомоги, обчислюється згідно з пунктами 3-9 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги.
Згідно пункту 2 Постанови № 264 від 08.04.2020 р. установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів. Якщо за результатами проведеного перерахунку: виявляється, що розмір отриманої допомоги був меншим, орган соціального захисту населення проводить доплату в розмірі різниці між перерахованим і виплаченим розміром допомоги; не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю; встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї; повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Відповідно до п.п. 1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» (далі - постанова КМУ № 214) встановлено, що на період введення воєнного стану надання державної соціальної допомоги та пільг здійснюється з урахуванням таких особливостей: строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), та пільг, які було призначено раніше, продовжується особам, які проживають на територіях територіальних громад, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - відповідні території).
Державна соціальна допомога та пільги продовжують виплачуватися до місяця, що настає за місяцем завершення на відповідній території бойових дій, припинення можливості бойових дій або завершення тимчасової окупації (включно).
Управління соціального захисту населення є бюджетною організацією, фінансується виключно за рахунок бюджетних коштів, нецільове використання яких заборонено законодавством. Сума надміру виплачених особі коштів підлягає обов'язковому поверненню.
Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату державної соціальної допомоги. Суми державної соціальної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги в розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку - тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Отже, відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплат, та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.
Згідно ч.1, 6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
За таких обставин, оцінивши докази, надані представником позивача, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини, встановлені ст. 1215 ЦК України, якими передбачене повернення безпідставно отриманої допомоги за наявності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
На підставі зазначеного, кошти в розмірі 7452,19 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без правової на те підстави.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн. тому відповідно до ст.141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 15, 16, 1212, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 12-13, 81, 89, 141, 247, 258-259, 263-266, 280, 282-284, 289, 354 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) суму надміру виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію, в розмірі 7452 (сім тисяч чотириста п'ятдесят дві) грн. 19 коп., а також судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня вручення повного заочного рішення.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з моменту отримання копії цього рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Р.Є. Дубовик