Постанова від 06.09.2024 по справі 392/1024/24

Справа № 392/1024/24

Провадження № 3/392/602/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2024 року м. Мала Виска

Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Бадердінова А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділення поліції №1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст.124, ч. 4 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

до Маловисківського районного суду Кіровоградської області з Відділення поліції №1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області 17.06.2024 року надійшли протоколи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 серії ААД № 539504 від 08.06.2024 року про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП та серії ААД № 539506 від 08.06.2024 року, - за ч.4 ст. 130 КУпАП.

Справи про адміністративне правопорушення за вищевказаними протоколами про адміністративне правопорушення були зареєстровані в автоматизованій системі документообігу суду з присвоєнням відповідних номерів:

- справа №392/1024/24, провадження № 3/392/602/24 (протокол серії ААД № 539504 від 08.06.2024 року);

- справа №392/1025/24, провадження № 3/392/603/24 (протокол серії ААД № 539506 від 08.06.2024 року);

відповідно до автоматизованого розподілу судових справ між суддями, справи розподілено судді Бадердіновій А.В.

З урахуванням вищевикладеного, суд (головуючий суддя Бадердінова А.В.), до компетенції якого належить розгляд вищевказаних справ про адміністративне правопорушення, вирішує питання про доцільність об'єднання вказаних вище справ в одне провадження для їх спільного розгляду, визначивши об'єднаній справі № 392/1024/24, провадження № 3/392/602/24.

08.06.2024 року о 15 год 00 хв., в с. Велика Виска по вул. Набережній, на греблі, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Рено» державний номерний знак « НОМЕР_2 », не врахував дорожньої обстановки та швидкості руху, допустивши з'їзд до кювету. В результаті чого, транспортний засіб зазнав пошкоджень, чим порушив п. 12.1, п.13.1 правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.124 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №539504 від 08.06.2024 року).

Крім того, 08.06.2024 року о 15 год 00 хв., в с. Велика Виска по вул. Набережній, на греблі, ОСОБА_1 став учасником дорожньо - транспортної пригоди з матеріальними збитками, що мало місце 08.06.2024 року о 15:00,вживав алкогольні напої (горілку) до приїзду працівників поліції, пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я та за допомогою алкотестера «Драгер» у встановленому законом порядку відмовився., чим порушив п. 2.10 є Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП. (протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 539506 від 08.06.2024 року).

ОСОБА_1 в судові засідання призначені на 24.07.2024 та 06.09.2024 року не з'явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи у спосіб визначений ст. 277-2 КУпАП, шляхом направлення судових повісток за вказаним в протоколі про адміністративне правопорушення місцем проживання, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Крім того, на офіційному сайті Маловисківського районного суду Кіровоградської області (https://mv.kr.court.gov.ua, в розділі «Громадянам» у вкладці «Список судових справи, призначених до розгляду» з моменту призначення справи до розгляду до моменту розгляду справи були зазначені дата, час та місце її слухання. З огляду на вказане, було вжито передбачених законодавством заходів для повідомлення особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Згідно ст.268 КУпАП справа розглядається у присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Слід також відзначити, що і Європейський Суд з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи, вище викладене особа зобов'язана сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.

При цьому, розгляд справ у розумні строки з одного боку забезпечує можливість своєчасного відновлення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадку необґрунтованості та безпідставності провадження у справі стосовно неї, а з іншого своєчасне вжиття заходів спрямованих на запобігання іншим правопорушенням, у випадку наявності підстав застосування адміністративного стягнення з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття (ст.23 КУпАП). У будь-якому випадку відповідні дії мають бути вчинені своєчасно, з метою недопущення негативних наслідків, пов'язаних із тривалим розглядом справ та не вирішенням її по суті.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки подальше відкладення розгляду справ нівелюватиме завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно й об'єктивно встановивши всі обставини справи, приходжу до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.130 та ст.124 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №539504 від 08.06.2024 року, якими підтверджується та зафіксовано, що саме 08.06.2024 року о 15 год 00 хв., в с. Велика Виска по вул.Набережній, на греблі, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Рено» державний номерний знак « НОМЕР_2 », не врахував дорожньої обстановки та швидкості руху, допустивши з'їзд до кювету. В результаті чого, транспортний засіб зазнав пошкоджень, чим порушив п. 12.1, п.13.1 правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.124 КУпАП;

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 539506 від 08.06.2024 року якими підтверджується та зафіксовано, що саме 08.06.2024 року о 15 год 00 хв., в с. Велика Виска по вул.Набережній, на греблі, ОСОБА_1 став учасником дорожньо- транспортної пригоди з матеріальними збитками, що мало місце 08.06.2024 року о 15:00,вживав алкогольні напої (горілку) до приїзду працівників поліції, пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я та за допомогою алкотестера «Драгер» у встановленому законом порядку відмовився., чим порушив п. 2.10 є Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП;

- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди від 08.06.2024 року, якою підтверджується місце дорожньо-транспортної пригоди із зазначенням прив'язки: транспортного засобу, водойми, будинку, дерева, електроопори А710, крім того, підтверджується, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортний засіб «Рено», державний номерний знак НОМЕР_2 , отримав механічні пошкодження;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які містяться у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, в яких останній зазначив, що близько 15:00 години він рухався на своєму транспортному засобі марки «Рено», державний номерний знак НОМЕР_2 на греблі біля ставка він не впорався з керуванням транспортного засобу та з'їхав в кювет, внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження. Після чого, він пішов з місця дорожньо - транспортної пригоди до свого брата та випив з ним горілки, щоб зняти стрес. Перебував в автомобілі сам.

- відеозаписами на DVD-R диску з відео файлами №№_0001, _0002,_0003,_0018,_0019,_0020,_0033,_0021,_0022 від 08.06.2024 року, що додані до протоколу про адміністративні правопорушення вчинене ОСОБА_1 , які безсумнівно підтверджують обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме те, що ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за його участю вживав алкогольні напої. При цьому, ОСОБА_1 неодноразово повідомляв працівників поліції, що вживав алкогольні напої (горілку) після дорожньо - транспортної пригоди. Працівники поліції пояснили ОСОБА_1 що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.130 КУпАП. Роз'яснили права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.

Судом досліджено, розписку ОСОБА_1 про зобов'язання 09.06.2024 року забрати свій транспортний засіб, марки «Рено», державний номерний знак НОМЕР_2 з місця дорожньо - транспортної пригоди, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд ОСОБА_1 не проводився, у зв'язку з його відмовою, направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 , наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого огляд в закладі охорони здоров'я не проводився та довідку ВП №1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області, про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відомостями ІПНП не притягувався до адміністративної відповідальності, посвідчення водія не отримував.

Надаючи оцінку зазначеним письмовим поясненням судом відзначається, що дані, які у них викладенні узгоджуються між собою та іншими доказам у справі й не суперечать дійсним обставинам справи, встановленим судом.

Вказані докази є належними й допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку повною мірою встановлено наявність адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.130, ст.124 КУпАП та винність ОСОБА_1 у їх вчиненні.

Так, уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення у вину ОСОБА_1 висувається порушення вимог п. п. «а» п. 2.10 є Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі Правила дорожнього руху).

Відповідно до п. п. «а» п.2.10 є Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Крім того, виходячи із вище наведених та досліджених судом доказів, доходжу висновку, що посадовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, було дотримано процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного сп'яніння, передбачену Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735.

Положеннями ч. 4 ст.130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.

Крім того, відповідно до ст.124 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Враховуючи викладене, доходжу висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч. 4 ст.130 КУпАП, а саме: порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу та вживання алкогольних напоїв, після дорожньо - транспортної пригоди за його участі.

Відповідно до постанови КМУ від 08.05.1993№340 «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» в пункті 2 зазначено, що посвідченням водія, виданим в перше, є документ, що підтверджує право його власника на керування транспортним засобом, отриманий після проходження особою, яка раніше не мала посвідчення водія, медичного огляду в порядку, встановленому МОЗ, а також підготовки відповідно до планів і програм та після складення теоретичного і практичного іспитів в уповноважених підрозділах територіальних органів з надання сервісних послуг МВС - територіальних сервісних центрах МВС.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, яке, з урахуванням положень статей 8,9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначив, що будь - яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.

Відповідно до довідки виданої заступником начальника ВП №1 (м. Мала Виска) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області Д.Троянським, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , за відомостями ІПНП посвідчення водія не отримував.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП у випадку вчинення кількох адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Оскільки стосовно ОСОБА_1 до суду надійшло дві окремі справи про адміністративні правопорушення, одна з яких за ч.4 ст.130 КУпАП, а інша за ст.124 КУпАП, які розглядаються одночасно одним складом суду, стягнення накладається із дотриманням вимог ч.2 ст.36 КУпАП.

Більш серйозним правопорушенням з числа вчинених є адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.130 КУпАП, а тому стягнення згідно з вимогами ч.2 ст.36 КУпАП накладається в межах санкції вказаної частини статті.

Враховуючи вищевикладене, при накладенні стягнення відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП враховую: особу порушника, який відповідно до матеріалів справи до адміністративної відповідальності не притягувався, докази про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення суду не надано; враховуючи характер вчинених правопорушень та ступінь їх суспільної небезпеки, а саме те, що правопорушення передбачені ст.124 та ч.4 ст.130 КУпАП являються грубим порушенням Правил дорожнього руху, є потенційно небезпечними для суспільства та становлять реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, вважаю за необхідне накласти на правопорушника ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 4 ст.130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки і таке покарання буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП слід стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 33, 40-1, 124, ч.2 ст.130, 283, 284, 287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Матеріали справ про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за:

-ст.124 КУпАП справа справа №392/1024/24, провадження № 3/392/602/24 (протокол серії ААД № 539504 від 08.06.2024 року);

-ч.4 ст.130 КУпАП справа №392/1025/24, провадження № 3/392/603/24 (протокол серії ААД № 539506 від 08.06.2024 року);

об'єднати в одне провадження та визначивши об'єднаній справі № 392/1024/24, провадження № 3/392/602/24.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 та ч.4 ст.130 КУпАП.

На підставі ч.2 ст.36 накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Роз'яснити особі, до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.

Суддя Альона Володимирівна Бадердінова