Справа № 139/682/24
Провадження № 1-в/139/11/24
23 вересня 2024 року Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючої - судді ОСОБА_1 ,
з участю:
особи, відносно якої вирішується питання про встановлення адміннагляду, ОСОБА_2 ,
представника Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 ,
та секретаря судових засідань ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Муровані Курилівці подання начальника Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Плоске Могилів-Подільського району Вінницької області, неодруженого, громадянина України,
Вироком Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 04 червня 2020 року ОСОБА_2 був засуджений за ч. 2 ст. 185, ч. 1 ст. 71 КК України до трьох років двох місяців позбавлення волі. 29 червня 2023 року ОСОБА_2 був звільнений з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання та прибув на постійне місце проживання: АДРЕСА_1 .
04 вересня 2024 року начальник Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_2 та покладення на нього певних обов'язків.
Представник Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 (посвідчення до спецжетона № 014340 серії ВНП від 07.04.2022) підтримав подання і суду пояснив: З часу звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_2 на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок, зокрема, зловживає спиртними напоями і на цьому ґрунті вчиняє адміністративні правопорушення. Не зробив належних висновків щодо своєї поведінки. Вважає, що є підстави та необхідність для встановлення щодо ОСОБА_2 адміністративного нагляду.
ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив: Насправді він періодично вживає спиртні напої, а в п'яному вигляді вчиняє різні правопорушення. Намагається виправити свою поведінку. Не заперечив проти встановлення адміннагляду.
Дослідивши матеріали подання, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд вважає, що подання підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Необхідність встановлення адміннагляду щодо ОСОБА_2 обґрунтовується вироком Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 04 червня 2020 (а.с. 14-15), довідкою про звільнення (а.с. 13), інформацією про притягнення 16 та 28.12.2023, 14.08.2024 (а.с. 4, 6, 8, 9, 10-11) до адміністративної відповідальності за різні правопорушення, вчинені у стані алкогольного сп'яніння, попередженнями щодо можливості встановлення адміннагляду (а.с. 5, 7), довідкою-характеристикою старости Лучинецького старостинського округу № 179 від 26 серпня 2024 (а.с. 16).
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Зазначеними вище вироком Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області від 04 червня 2020 (а.с. 14-15), довідкою про звільнення (а.с. 13), а також довідкою про судимість (а.с. 18-19) доведено, що ОСОБА_2 був неодноразово засуджений, зокрема, до реального покарання у вигляді позбавлення волі за умисні злочини, а постановами про притягнення до адміністративної відповідальності, - що після звільнення з місць позбавлення волі продовжує систематично вчиняти правопорушення, тобто на шлях виправлення не став.
За таких обставин, ОСОБА_2 є особою, щодо якої на підставі п. «в» ст. 3 Закону України "Про встановлення адміністративного нагляду..." може бути встановлено адміністративний нагляд із застосуванням щодо нього обмежень, визначених в ст. 10 згаданого вище Закону.
Керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994, суд
Подання задовольнити. Щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити адміністративний нагляд терміном на один рік, застосувавши наступні обмеження:
1) не залишати території домоволодіння з 22-ої до 6-ої години;
2) зобов'язати реєстрацією на поліцейській станції с. Сугаки Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області кожного першого понеділка місяця з 09.00 до 11.00 години;
3) заборонити виїзд за межі Могилів-Подільського району та зміну місця постійного проживання без дозволу та повідомлення керівництва Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області.
На постанову протягом семи днів з моменту її оголошення може бути подано апеляцію до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: ______________