Справа № 636 / 3922 / 24 Суддя суду 1 інстанції: Бунін Є.О.
Провадження № 33/818/ 1418 /24 Суддя суду апеляційної інстанції: Курило О.М.
18 вересня 2024 року Харківський апеляційний суд у складі: судді судової палати з розгляду кримінальних справ Курила О.М., при секретареві ОСОБА_1 , з участю особи притягнутої до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 , з участю його захисника Горностаєва В.І., за умови, що всі учасники належним чином повідомлені про розгляд даної справи і ні від кого з них не надійшло заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи з поважних причин, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові, справу за апеляційною скаргою захисника правопорушника на постанову Чугуївського міськрайонного суду Харківської області від 01 07 2024 року, -
Вказаною постановою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік та стягнуто судовий збір в розмірі 605,60 коп.
Судом першої інстанції встановлено, що 11 травня 2024 року о 10:20 год. за адресою: вул. Харківська буд. 2 м. Чугуєва Харківської області, водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом Mercedes-Benz, д.н. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_2 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру Драгер, результат огляду 0,93‰, про що складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 786802 від 11 травня 2024 року.
Своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги п. 2.9А ПДР України.
ОСОБА_2 надав до суду першої інстанції заяву про розгляд справи за його відсутності, вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнає, обставини справи не оспорює.
На думку суду першої інстанції, вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується належними і допустимими доказами:
-рапортом інспектора ВРПП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 11.05.2024 (а.с. 2);
-копією паспорта громадянина України із застосунку «Дія» на ім'я ОСОБА_2 (а.с. 3);
-копією посвідчення водія із застосунку «Дія» серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_2 (а.с. 4);
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 про обставини руху та проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу (а.с. 5);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 травня 2024 року (а.с. 6)
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 11 травня 2024 року, згідно якого ОСОБА_2 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, результат 0,93‰ (а.с. 7);
- роздруківкою з алкотестеру Драгер, результат 0,93‰ (а.с. 8);
-DVD-диском з відеозаписом з нагрудної боді-камери, який був досліджений в судовому засіданні. Вивченням відеозапису встановлено, що 11 травня 2024 року о 10:20 год. за адресою: вул. Харківська буд. 2 м. Чугуєва Харківської області, працівниками поліції зупинений автомобіль Mercedes-Benz, д.н. НОМЕР_1 . Після зупинки встановлено особу водія: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв'язку з наявними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, ОСОБА_2 на вимогу працівників поліції, пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки автомобіля за допомогою алкотестера Драгер, результат огляду 0,93‰. Дати відеозапису, час і місце вчинення адміністративного правопорушення і місце складення протоколу відповідають даним, зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення і узгоджуються між собою (а.с. 9);
- іншими матеріалами справи у їх сукупності.
Таким чином, суд визнав ОСОБА_2 винним в порушенні вимоги п.2.9А Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції захисник правопорушника ОСОБА_2 - адвокат Горностаєв В.І. подав апеляційну скаргу разом із запереченнями, яка містить прохання про скасування постанови Чугуївського міськрайонного суду Харківської області від 01 07 2024 року та закрити провадження у справі.
Обґрунтовуючи свої апеляційні вимоги апелянт вказує, що рішення суду першої інстанції є необ'єктивним, необґрунтованим та несправедливим, не відповідає матеріалам справи та фактичним обставинам справи.
Додатково зазначає, що судом першої інстанції застосовано спрощений підхід до розгляду справи, а наявні докази у матеріалах справи ґрунтуються на припущеннях.
Крім того, апелянт вказує, що протокол про адміністративне правопорушення не може слугувати самостійним доказом, відеозапис, що долучений до матеріалів справи не є безперервним, а огляд на стан сп'яніння проводився без свідків.
Захисник зазначає, що газоаналізатор Драгер не мав відповідної повірки та сертифікації.
Враховуючи вищевикладене, апелянт вважає постанову незаконною та просить її скасувати.
Позиції учасників апеляційного провадження
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 та його захисник підтримували вимоги апеляційної скарги в повному обсязі.
Крім того, було заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції.
Мотиви прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
З метою необмеження доступу до правосуддя суд апеляційної інстанції вважає за можливе задовольнити клопотання захисника про поновлення йому строку на апеляційне оскарження та вважати пропущений строк пропущеним з поважних причин.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд першої інстанції, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті. Постанова судді, згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Положення ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Слід також звернути увагу, що відповідно до ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод(далі Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.
Судовий розгляд справ повинен відповідати загальним принципам судочинства, а саме: верховенству права, законності, рівності перед законом і судом, повазі до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальності сторін та свободи в поданні ними суду своїх доказів і в доведеності перед судом їх переконливості.
Ст. 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Пункт 1.3 ПДР України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 складений уповноваженою особою, з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП. Процедура проведення поліцейським огляду водія на стан алкогольного сп'яніння відповідає вимогам Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства Внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року. Відповідно до положень п.2 розділу І зазначеної інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №786802 11 травня 2024 року о 10:20 год. за адресою: вул. Харківська буд. 2 м. Чугуєва Харківської області, водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом Mercedes-Benz, д.н. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_2 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою алкотестеру Драгер, результат огляду 0,93‰, чим порушив вимоги п.2.9.а Правил дорожнього руху України.
На думку суду апеляційної інстанції вина водія ОСОБА_2 підтверджується:
- рапортом інспектора ВРПП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 11.05.2024 (а.с. 2);
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 про обставини руху та проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу (а.с. 5);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 травня 2024 року (а.с. 6)
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 11 травня 2024 року, згідно якого ОСОБА_2 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, результат 0,93‰ (а.с. 7);
- роздруківкою з алкотестеру Драгер, результат 0,93‰ (а.с. 8);
- DVD-диском з відеозаписом з нагрудної боді - камери (а.с. 9).
Відповідно до п.12 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 Розділу І цієї інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 7,12 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Тобто в цьому випадку працівникам поліції достатньо наявності підстав вважати особу такою, що можливо перебуває у стані сп'яніння, що в свою чергу обумовлює законність вимоги поліцейських пройти відповідний огляд в медичному закладі.
При дослідженні відеозапису, що долучений до матеріалів справ, суд апеляційної інстанції вбачає наявність факту проходження огляду на стан алкогольного спяніння та отримання результату із алкотестеру Драгер, результат 0,93‰. Після проходження огляду водій ОСОБА_2 жодних заперечень на дії працівників поліції не надав.
Пояснення захисника щодо відсутності повірки газоаналізатор Драгер Alcotest 6810 суд вважає необґрунтованим зважаючи на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України №440 від 07 квітня 2023 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні: на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 вся територія Чугуївської міської територіальної громади, включно із м.Чугуїв, від 26.03.2022 перебуває у статусі можливих бойових дій.
Із вищезазначеного вбачається, що повірка газоаналізатора є чинною та чинною протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на території Чугуївської міської територіальної громади.
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Аргументи захисника щодо незалучення свідків при складанні протоколу про адміністративне правопорушення є безпідставними, оскільки до матеріалів справи долучений відеозапис з місця вчинення правопорушення.
Крім того, як вбачається із відеозапису, працівники поліції належним чином роз'яснили водію ОСОБА_2 його права, якими останній може користуватися, та його обов'язки, тому суд вважає доводи захисника про порушення права на захист безпідставними.
Як вбачається із матеріалів справи та протоколу про адміністративне правопорушення, а саме відповідно до наданих пояснень (а.с.5) ОСОБА_2 вину в своїх діях визнає. Крім того, в направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 травня 2024 року (а.с.6) та в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 11 травня 2024 року (а.с.7) водій ОСОБА_2 також свою вину визнає, що зазначено відповідними записами та підписами.
Жодних заперечень та додаткових пояснень ОСОБА_2 до матеріалів справи не подав, жодних дій працівників поліції не оскаржував.
Враховуючи викладене, апеляційний суд не вбачає порушень вимог Інструкції з боку інспектора поліції щодо виявлення ознак алкогольного сп'яніння у водія ОСОБА_2 та законності проведення огляду останнього на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи викладене, підстави ставити під сумнів відомості, що об'єктивно відображені у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні, у зв'язку з чим, апеляційний суд вбачає у діях ОСОБА_2 свідоме ігнорування ПДР України, що свідчить про умисний характер вчиненого ним правопорушення, відповідно до ст. 10 КУпАП.
Всі зібрані у справі про адміністративне правопорушення докази апеляційний суд визнає належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам ст. 251 КУпАП.
Інші підстави, які б свідчили про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП в діях ОСОБА_2 , в апеляційній скарзі не зазначено й під час апеляційного перегляду справи не встановлені.
У рішенні ЄСПЛ № 980_360 по справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» від 21 01 1999 вказується, що у рішеннях судів та трибуналів мають належним чином пояснюватися підстави, на яких ці рішення ґрунтуються. Ступінь суворості цієї вимоги може бути різною залежно від характеру рішення, і він має визначатися, виходячи із обставин справи. Однак, хоча п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.
З вище зазначеного випливає, що інші доводи та пояснення апелянта в апеляційній скарзі є безпідставними та не обґрунтованими.
З урахуванням викладеного, суд обґрунтовано дійшов висновку про наявність в діях водія ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і, враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної небезпеки - дане правопорушення являється грубим порушенням правил дорожнього руху є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, призначив адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті.
Враховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою і скасуванню за доводами, викладеними в апеляційній скарзі не підлягає.
Керуючись ст.ст. 1,7,25,33,38,294,295 КУпАП, суд -
Клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції, - задовольнити, поновивши вказаний строк як пропущений з поважних причин.
Постанову Чугуївського міськрайонного суду Харківської області від 01 07 2024 року по справі щодо ОСОБА_2 за ч. 1 ст.130 КУпАП, - залишити без змін.
Апеляційну скаргу захисника, - залишити без задоволення.
Оскарження даної постанови в касаційному порядку у відповідності до ст. 294 КУпАП не передбачено.
Суддя Харківського апеляційного суду О.М.Курило