справа № 388/1378/24
провадження № 3/388/993/2024
18.09.2024м. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Степанов С.В., розглянув матеріали, що надійшли від відділення поліції № 1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відділенням поліції № 1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області до суду направлено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 541286 від 26.06.2024 року згідно якого слідує, що ОСОБА_1 26 червня 2024 року о 19.33 годині в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області по вул. Чумацький шлях біля будинку 4, керував транспортним засобом ВАЗ 2106, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме : запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису бодікамеру, чим порушив п.2.5 ПДР України.
Правопорушник у судовому засіданні заперечив факт вчинення правопорушення, суду пояснив, що не керував транспортним засобом.
Зі змісту ст.ст.245, 248 КУпАП випливає, що одним із основних завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи, рівність всіх громадян перед законом і органом, що розглядає справу.
Згідно ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених у ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються : дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.2 ст.266 Кодексу України про адміністративне правопорушення огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.278 КУпАП, при підготовці справи до розгляду про адміністративне правопорушення, суд вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши письмові матеріали справи та прилучений диск з відеозаписом встановлено, що згідно відеозапису слідує, що працівники поліції демонструють як ОСОБА_1 рухається транспортним засобом, але вказаного відео не міститься на диску. В зв'язку з чим не можливо встановити особу яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Будь-яких інших доказів на підтвердження фактів, викладених у протоколі матеріали справи не містять.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявлені недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі для належного оформлення.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні дані, необхідні для вирішення справи по суті, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 не може бути розглянута в суді та підлягає поверненню органу, який направив адміністративний матеріал для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 278, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділення поліції № 1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області (вул. Нова, 42, м. Долинська, Кропивницького району, Кіровоградської області, 28500) - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Степанов