Постанова від 13.09.2024 по справі 390/1115/24

Справа № 390/1115/24

Провадження №3/390/561/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2024 р.Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Гершкул І.М., розглянувши у місті Кропивницький справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 ,

за ст.130 ч.1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться за провину, що він 03.05.2024 року об 11.44 год. керував автомобілем Renault Premium 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по автомобільній дорозі Т-1221 на 3 км., з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів, від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушено пункт 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, повідомлений про дату, час і місце судового розгляду в установленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, а тому розгляд справи проведено за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали вважаю, що провадження по справі підлягає закриттю, виходячи з таких підстав.

Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно ст.130 ч.1 КУпАП відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.

Викладені вище положення Закону деталізовано в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року за №1452/735. Зокрема, розділи І - ІІІ Інструкції також передбачають, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Таким чином, аналіз викладених вище норм про порядок огляду на стан наркотичного сп'яніння та оформлення працівниками поліції матеріалів щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП свідчить, що огляду на стан сп'яніння підлягає водій транспортного засобу щодо якого у поліцейського є підстави вважати, що він перебуває у стані сп'яніння, згідно з ознаками визначеними Інструкцією №1452/735 від 09.11.2015 року.

В якості доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ст.130 ч.1 КУпАП подано наступні матеріали.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №540613 від 03.05.2024 року, згідно якого ОСОБА_1 ставиться за провину, що він 03.05.2024 року об 11.44 год. керував автомобілем Renault Premium 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по автомобільній дорозі Т-1221 на 3 км., з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів, від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушено пункт 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП. З протоколом правопорушник ознайомлений. Протокол сам по собі не містить доказів, а лише вказує обставини встановлені співробітниками поліції (а.с.3).

Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння від 03.05.2024 року з якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня». У результаті огляду поліцейським виявлено ознаки сп'яніння, а саме: зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів (а.с.4).

Крім того, надано довідку про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності та копію посвідчення водія (а.с.6-7).

Відеозапис із нагрудного відеореєстратора працівника поліції, де зафіксовано, що працівники поліції приїхали за викликом громадян, про те, що невідома особа порушує законодавство про охорону навколишнього середовища, де на узбіччі виявили припаркований автомобіль Renault Premium 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який набирав воду з річки, в автомобілі знаходився водій ОСОБА_1 . Після чого, працівником поліції запропоновано водієві проїхати далі для проведення подальшої бесіди. У ході бесіди з ОСОБА_1 , без проведення будь-якого огляду, патрульний дійшов висновку, що ОСОБА_1 має ознаки наркотичного сп'яніння, оскільки рашіше притягувався до відповідальності у сфері наркотиків, та запропонував водієві пройти медичний огляд у закладі охорони здоров'я на визначення стану наркотичного сп'яніння в установленому законом порядку. ОСОБА_1 відмовився через відсутність будь-яких підстав для огляду та попросив пояснити необхідність проведення огляду, на що працівником поліції без проведення огляду було названо ознаки наркотичного сп'яніння та складено відповідні адміністративні матеріали, після чого водія не було відсторонено від керування. Дослідивши вказані відеозаписи встановлено, що працівником поліції в порушення Інструкції №1452/735 від 09.11.2015 року належно не визначалися та не фіксувалися ознаки наркотичного сп'яніння. Відеозапис не містить будь-яких підтверджень наявності у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння про які вказано у протоколі.

Будь-яких інших доказів, які підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, не подано, а наведені вище докази ні кожен окремо, ні сукупно, не підтверджують наявність об"єктивної та суб"єктивної сторін вказаного адміністративного правопорушення, отже відсутній склад правопорушення.

Відповідно ст.247 п.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважаю, що вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, не доведено належними та допустимими доказами, а відповідно відсутні докази складу правопорушення, отже провадження підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 130, 247, 279, 280, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , якому ставиться в провину вчинення правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського районного суду

Кіровоградської області І.М. Гершкул