Справа № 589/1787/24
Провадження № 3/589/968/24
15 липня 2024 року м. Шостка
Суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області Прачук О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , стрілець військової частини НОМЕР_1 ,
- про притягнення до адміністративної відповідальності ч.3 ст. 172-20 КУпАП, -
Згідно протоколу, 16 квітня 2024 року о 00 год 09 хв. військовослужбовець ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння, про що свідчить виписка із медичної картки хворого від 16.04.2024 року № 753. Своїми діями порушив вимоги ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та 11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, чим вчинив порушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином. Згідно заяви, яка знаходиться в матеріалах справи ОСОБА_1 просить розглядати справу без його участі.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Стаття 9 КУпАП наводить визначення поняття адміністративного правопорушення, а саме: це є «протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність».
Ст.280 КУпАП, вказує на те, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення, а розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 цієї статті передбачено вчинення вказаних дій в умовах особливого періоду.
Тобто, суб'єктами даного адміністративного правопорушення є військовослужбовці.
Згідно з ч.4 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи ( занять ) протягом робочого ( навчального ) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком ( розкладом занять ); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника ); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною статтею 172-20 КУпАП, полягає, в тому числі, у виконанні військовослужбовцями своїх службових обов'язків в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 16 квітня 2024 року о 00 год 09 хв. в умовах особливого періоду, виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння. Однак, згідно виписки із медичної картки хворого № 753, ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікування в обласній спеціалізованій лікарні у м. Глухів з 22.03.2024 по 16.04.2024 року, тобто 16.04.2024 року о 00 год. 09 хв. він не міг виконувати свої військові обов'язки.
Згідно письмових пояснень командирів ВЧ НОМЕР_1 , ОСОБА_1 15.04.2024 року з'явився у відділення обласної спеціалізованої лікарні в м. Глухів після 23.00 год в стані алкогольного сп'яніння.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 не був при виконанні своїх службових обов'язків, не слідував до місця служби та вважався таким, що не виконує (не несе) обов'язки військової служби.
Вказані обставини унеможливлюють кваліфікацію дій ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки відсутні ознаки складу цього правопорушення, а саме його об'єктивної сторони - «перебування військовослужбовця в стані алкогольного сп'яніння при виконанні ним своїх службових обов'язків».
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення на підтвердження стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , долучена виписка із медичної картки хворого від 16.04.2024 року № 753, як доказ того, що ОСОБА_1 виконував військові обов'язки в стані алкогольного сп'яніння.
Так, 18 січня 2023 року набув чинності Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що зни-жують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду. Відповідний порядок затверджено постановою Кабміну від 12 січня 2024 р. N 32.
Згідно вказаного Порядку огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення з використанням спеціальних технічних засобів і тестів, які мають документ про відповідність або лікарем закладу охорони здоров'я. Результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння. Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок.
Однак, вказані документи в матеріалах справи відсутні.
За таких обставин, суд вважає, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-20 КУпАП відсутня, у зв'язку із чим відповідно до ст.247 КУпАП провадження по даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 247, 251, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шосткинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук