16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1223/24
Провадження № 3/730/590/2024
"20" вересня 2024 р. м. Борзна
Суддя Борзнянського районного суду Чернігівської області Данько О.В., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, що надійшов від Борзнянського відділу державної виконавчої служби у Ніжинському районі Чернігівської області Східного Міжрегіонального управління міністерства юстиції щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.183-1 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення при примусовому виконанні виконавчого листа №735/1149/20 виданого Коропським районним судом Чернігівської області 12.10.2020 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліментів в розмірі частини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 9 вересня 2020 року і до досягнення дитиною повноліття. Державний виконавець встановив, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти, сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за шість місяців. Заборгованість по сплаті аліментів станом на 17.09.2024 становить 87276,95 грн. Відповідальність за вказане порушення передбачена ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, крім іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи; якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того, відповідно до п. 4 Розділу XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерством юстиції України N 512/5 від 02 квітня 2015 року, у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення на бланку за встановленою формою. Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. У разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі.
Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом виконавця.
Протокол складається у двох примірниках, що підписуються виконавцем, який склав протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу виконавець робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Особа, щодо якої складається протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання протоколу, які додаються до протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі.
Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від підписання протоколу та отримання його копії.
Водночас, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, відсутні докази того, що ОСОБА_1 запрошувався для складання протоколу, а саме, відповідний виклик до державного виконавця та повідомлення про його вручення чи докази того, що такий виклик вручався ОСОБА_1 особисто.
Крім того, до матеріалів справи не долучені докази направлення протоколу про адміністративне правопорушення особі яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відсутність вказаних відомостей, позбавляє суд можливості перевірити дотримання державним виконавцем процедури складання вказаного протоколу, унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення та перешкоджає розгляду справи.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
Враховуючи вищевикладене, вказаний протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, а тому підлягає поверненню відповідному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.183-1, 256, 268, 278 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення № 13 від 17 вересня 2024 року щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП, повернути начальнику Борзнянського відділу державної виконавчої служби у Ніжинському районі Чернігівської області Східного Міжрегіонального управління міністерства юстиції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Данько