11 вересня 2024 р. Справа № 440/18582/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ральченка І.М.
суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Кривенка Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полавської міської ради, Полтавської міської ради на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2024, суддя М.В. Довгопол, по справі № 440/18582/23
за позовом ОСОБА_1
до Полтавської міської ради , Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полавської міської ради , секретаря Полтавської міської ради Ямщикової Катерини Леонідівни
про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження міського голови 927-к від 04.12.2023 "Про звільнення ОСОБА_1 ", видане секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_2 ;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру з 05.12.2023;
- стягнути з Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу;
- допустити рішення суду до негайного виконання в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру (Код ЄДРПОУ 25165593) з 05.12.2023 та стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження від 04.12.2023 927-к «Про звільнення ОСОБА_1 », видане секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_2 .
Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру з 05.12.2023.
Стягнуто з Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05.12.2023 по 26.02.2024 у розмірі 94609,2 грн.
Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради, Полтавська міська рада, не погоджуючись з судовим рішенням, подали апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просили його скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційних скарг зазначили, що відбулось скорочення штату Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру на 1 посадову особу начальника вказаного органу у зв'язку з відсутністю правових підстав щодо можливості переведення зазначеної посадової особи на вищу у відповідності до ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посаду директора Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради. Апелянти зазначали, що позивач була попереджена за більш ніж 2 місяці про скорочення посади начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру у зв'язку з перереєстрацією вказаного виконавчого органу у Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради, ознайомлена у визначені законом строки з усіма розпорядженнями міського голови щодо здійснення заходів, пов'язаних зі змінами в організації виробництва і праці, скорочення штату працівників Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру та звільнення її з посади, при цьому їй пропонувалися нижчі посади, які були вакантними у Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру, однак згоди позивача не отримано. Отже, позивача було належним чином повідомлено про майбутнє вивільнення, а відповідачем дотримано передбачену процедуру звільнення, звільнення відбулось після 2 місяців від дня отримання позивачем відповідного повідомлення. Позивачу запропоновано вакантні посади в Управлінні головного спеціаліста відділу договірних відносин та спеціаліста І категорії сектору земельного кадастру відділу землеустрою та земельного кадастру, згоди або відмови від переведення на запропоновані посади не надходили, інші ж вакантні посади, які б відповідали професії чи спеціальності позивача, були відсутні, а посада начальника Управління не може вважатися рівнозначною посадам директора Департаменту та заступника директора Департаменту.
У судовому засіданні представник відповідача Полтавської міської ради апеляційні скарги підтримав, вважав рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню із прийняттям нового про відмову у задоволенні позову.
Позивач у судовому засіданні проти доводів апеляційних скарг заперечувала, вважала рішення суду першої інстанції законним та зазначала про відсутність підстав для його скасування.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судовим розглядом, розпорядженням Полтавського міського голови Мамая О.Ф. від 17.01.2022 13-к ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру з 19.01.2022, як таку, що є переможцем конкурсу та успішно пройшла стажування на зазначену посаду, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.
Відповідно до розпорядження від 27.03.2023 186-к позивач була звільнена із займаної посади відповідно до КЗпП України.
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 по справі 440/5006/23 розпорядженням міського голови від 22.06.2023 468-к ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру з 28.03.2023.
Розпорядженням міського голови від 04.12.2023 927-к «Про звільнення ОСОБА_1 » за підписом секретаря міської ради Катерини Ямщикової, керуючись статтями 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування», відповідно до ст. 44, 83, 116 Кодексу законів про працю України, на виконання рішення тридцять дев'ятої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 15.09.2023 «Про внесення змін до рішення позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29 січня 2021 року «Про здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів ради, їх загальну чисельність та витрати на утримання» зі змінами», рішення тридцять дев'ятої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 15.09.2023 «Про внесення змін до рішень сесій Полтавської міської ради та затвердження положень», розпорядження міського голови від 27.09.2023 751-к «Про здійснення заходів, пов'язаних зі змінами в організації виробництва і праці, скороченням штату працівників Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру», зі змінами, внесеними розпорядженням міського голови від 29.11.2023 912-к: ОСОБА_1 , начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру, звільнено з займаної посади 04.12.2023 у зв'язку зі скороченням штату працівників, п. 1 ст. 40 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку.
Позивач, не погодившись із розпорядженням про звільнення, звернуласт до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було виконано передбачений законом обов'язок з працевлаштування позивача, чим порушено трудові гарантії працівника, оскільки не були запропоновані усі вакансії, що існували у виконавчих органах Полтавської міської ради, зокрема у Департаменті земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи
Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, визначаються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 ? 2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 зазначеного Закону, крім загальних підстав, передбачених КЗпП України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом 280/97-ВР, цим та іншими законами України.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору, серед іншого, є розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
У свою чергу ч. 2 ст. 40 КЗпП України передбачено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
На підставі ч. ч. 1, 3 ст. 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Так, спірні правовідносини виникли з приводу правомірності розпорядження міського голови 927-к від 04.12.2023 "Про звільнення ОСОБА_1 ", видане секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_2 .
У ході судового розгляду встановлено, що рішенням тридцять дев'ятої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 15.09.2023 «Про внесення змін до рішення позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29.01.2021 «Про здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів ради, їх загальну чисельність та витрати на утримання» зі змінами» внесено зміни до підпункту 9.3.8. рішення від 29.01.2021, а саме:
- змінити повне найменування Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру на Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради;
- змінити назву «сектор землеустрою» на назву «відділ землеустрою»;
- змінити назву «сектор земельного кадастру» на назву «відділ земельного кадастру»;
- змінити назву «відділ землеустрою та земельного кадастру» на назву «управління землеустрою та земельного кадастру Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради» та створити на його базі управління у складі: відділ землеустрою, відділ земельного кадастру;
- створити відділ водних ресурсів Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради;
- створити юридичний відділ Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради (п. 3).
Згідно з п. 4 вказаного Рішення від 15.09.2023 затверджено структуру Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради та внесено зміни до підп. 9.3.8 рішення, а саме, викладено у новій редакції: 9.3.8. Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради у складі: Управління землеустрою та земельного кадастру: відділ землеустрою, відділ земельного кадастру; Відділ договірних відносин; Юридичний відділ; Водій; Прибиральник службових приміщень.
Також, затверджено Положення про Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради; Положення про управління землеустрою та земельного кадастру Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради; Положення про відділ землеустрою управління землеустрою та земельного кадастру Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради; Положення про відділ земельного кадастру управління землеустрою та земельного кадастру Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради; Положення про відділ договірних відносин Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради;Положення про відділ водних ресурсів Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради; Положення про юридичний відділ Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради.
Розпорядженням міського голови від 27.09.2023 751-к «Про здійснення заходів, пов'язаних зі змінами в організації виробництва і праці, скороченням штату працівників Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру» на виконання рішень тридцять дев'ятої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 15.09.2023 визначено, зокрема, скоротити штат працівників за штатним розписом Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру 29.11.2023 року, а саме: скоротити посаду начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру (1 штатна одиниця).
В подальшому розпорядженням міського голови від 29.11.2023 912-к «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 27.09.2023 751-к «Про здійснення заходів, пов'язаних зі змінами в організації виробництва і праці, скороченням штату працівників Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру»» до розпорядження від 27.09.2023 751-к внесено зміни шляхом викладення пунктів 1 та 2 розпорядження у новій редакції:
- 1. Скоротити штат працівників за штатним розписом Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру 04.12.2023 року, а саме: скоротити посаду начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру (1 штатна одиниця);
- 2. Персонально попередити ОСОБА_1 про наступне звільнення 04.12.2023 за п. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку зі скороченням посади начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру.
Таким чином, фактично відбулося скорочення посади, на якій перебувала позивач, що може бути підставою для звільнення працівника за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України лише з підстав скорочення чисельності або штату працівників у зв'язку з такими змінами, за умови дотримання власником вимог частини другої статті 40, статей 42, 43, 49-2 КЗпП України.
Так, суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, протиправність оскаржуваного розпорядження про звільнення ОСОБА_1 пов'язував із порушенням відповідачем як роботодавцем обов'язку одночасно із попередженням про звільнення у зв'язку із скороченням штату запропонувати всі наявні вакантні посади.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Частина 1, 3 ст. 49-2 КЗпП України передбачено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Таким чином, власник або уповноважений ним орган одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, зобов'язаний запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації.
При цьому власник вважається таким, що належно виконав вимоги ч. 2 ст. 40, ч. 3 ст. 49-2 КЗпП щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Передбачений ч. 2 ст. 40, ч. 1, ч. 3 ст. 49-2 КЗпП України обов'язок роботодавця працевлаштувати працівника, який підлягає скороченню, полягає у необхідності запропонувати йому вакантну посаду або роботу за відповідною професією чи спеціальністю, іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Із матеріалів справи встановлено, що розпорядженням міського голови від 27.09.2023 751-к «Про здійснення заходів, пов'язаних зі змінами в організації виробництва і праці, скороченням штату працівників Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру» визначено, зокрема:
- персонально попередити ОСОБА_1 про наступне звільнення 29.11.2023 за п. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку зі скороченням посади начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру;
- запропонувати ОСОБА_1 за наявності, вакантні посади в Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру;
- у разі відсутності вакантних посад чи у разі відмови ОСОБА_1 від переведення на іншу роботу в Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру, здійснити її звільнення з займаної посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України та виплатити вихідну допомогу у розмірі і порядку, встановленому ст. 44 КЗпП України та провести всі виплати, належні їй від установи на день звільнення.
Із зазначеним розпорядженням ОСОБА_1 була ознайомлена 28.09.2023, про що особисто проставила власний підпис на примірнику розпорядження.
Також 27.09.2023 начальником управління з питань персоналу та організаційної роботи ОСОБА_3 складено попередження про скорочення штату працівників начальнику Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру ОСОБА_1 , в якому повідомлено, що на виконання рішень тридцять дев'ятої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 15.09.2023, відповідно до розпорядження міського голови від 27.09.2023 751-к, посада начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру підлягає скороченню відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України, з дотриманням вимог чинного законодавства України, наданням пільг та компенсацій згідно з Законом, зокрема, вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку, та у відповідності до статті 49-2 КЗпП України запропоновано посади в Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру, які є вакантними:
- головний спеціаліст відділу договірних відносин (1 штатна одиниця);
- спеціаліст І категорії сектору земельного кадастру відділу землеустрою та земельного кадастру (1 штатна одиниця).
ОСОБА_1 із попередженням від 27.09.2023 була ознайомлена 28.09.2023, що засвідчила власним підписом у примірнику попередження.
В подальшому розпорядженням міського голови від 29.11.2023 912-к «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 27.09.2023 751-к «Про здійснення заходів, пов'язаних зі змінами в організації виробництва і праці, скороченням штату працівників Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру»» до розпорядження від 27.09.2023 751-к внесено зміни шляхом викладення пунктів 1 та 2 розпорядження у новій редакції:
- 1. Скоротити штат працівників за штатним розписом Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру 04.12.2023 року, а саме: скоротити посаду начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру (1 штатна одиниця);
- 2. Персонально попередити ОСОБА_1 про наступне звільнення 04.12.2023 за п. 1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку зі скороченням посади начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру».
Стосовно ознайомлення ОСОБА_1 із вказаним розпорядження складено акт від 29.11.2023, яким засвідчено, що начальник Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру ОСОБА_1 ознайомилась з розпорядженням міського голови від 29.11.2023 912-к, але від підпису відмовилась.
Отже, у ході судового розгляду підтверджено, що ОСОБА_1 , яка займала посаду начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру, отримала попередження про наступне звільнення з займаної посади у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та скороченням штату працівників на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.
Разом з попередженням про наступне звільнення з займаної посади ОСОБА_1 були запропоновані вакантні посади головного спеціаліста відділу договірних відносин; спеціаліста І категорії сектору земельного кадастру відділу землеустрою та земельного кадастру, які були наявні у Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру, станом на 27.09.2023 та 04.12.2023.
При цьому, інформація щодо наявних вакантних посад у Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру надавалась ОСОБА_1 як начальником Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру, про що складались довідка від 28.09.2023 01-04-01.2-12/3137 та лист від 04.12.2023 01-04-01.2-12/3137, яким зокрема, доведено до відома заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_4 про те, що в Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру станом на 04.12.2023 є наступні вакантні посади: головний спеціаліст відділу договірних відносин; спеціаліст І категорії сектору земельного кадастру відділу землеустрою та земельного кадастру.
Листом від 04.12.2023 начальник управління з питань персоналу та організаційної роботи ОСОБА_5 повідомила начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру ОСОБА_1 про наявність станом на 04.12.2023 таких вакантних посад у Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру: головний спеціаліст відділу договірних відносин; спеціаліст І категорії сектору земельного кадастру відділу землеустрою та земельного кадастру.
Із зазначеним листом позивач була ознайомлена 04.12.2023, що підтверджується її підписом.
Інші посади позивачу не пропонувались, відомості про їх наявність у Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру не надавались.
Колегія суддів зазначає, що при вирішенні питання про дотримання роботодавцем норм трудового законодавства при звільненні працівника з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням штату, суд у кожному конкретному випадку з урахуванням фактичних обставин справи встановлює наявність чи відсутність відповідних порушень при звільненні працівника.
Роботодавець пропонує вакансії наявні на момент попередження про звільнення, а також протягом двох місяців, що і було зроблено відповідачем.
Судовим розглядом встановлено, що станом на 04.12.2023 не надходило звернень ОСОБА_1 щодо згоди на переведення на запропоновані ваканті посади у Полтавському міському управлінні земельних ресурсів та земельного кадастру.
Таким чином, дослідивши обставини дотримання установлених КЗпП України вимог при вивільнені ОСОБА_1 (попередження за два місяці про наступне вивільнення, пропонування працівникові всіх вакантних посад (інша робота), які з'явилися на підприємстві протягом усього періоду і існували на день звільнення, доказів, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу, врахування переважного права на залишення на роботі, наявність скорочення чисельності або штату працівників, змін в організації виробництва і праці) колегія суддів доходить висновку, що відповідач обгрунтовано виніс розпорядження від 04.12.2023 927-к про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Стосовно доводів щодо обов'язку відповідача запропонування позивачу всі наявні у Полтавській міській раді вакантні посади колегія суддів зазначає наступне.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Статею 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Частиною 1 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно зі ст. 54 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Рішенням другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів ради, їх загальну чисельність та витрати на утримання" від 29.01.2021 затверджено структуру виконавчих органів ради, а саме:
- Бюджетно-фінансове управління виконавчого комітету Полтавської міської ради;
- Управління з питань містобудування та архітектури;
- Управління капітального будівництва Полтавського міськвиконкому;
- Управління майном комунальної власності міста;
- Управління житлово-комунального господарства;
- Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру;
- Інспекція по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста;
- Департамент економіки і інвестицій;
- Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради;
- Управління соціального розвитку Полтавської міської ради;
- Департамент освіти Полтавської міської ради;
- Департамент охорони здоров'я Полтавської міської ради;
- Департамент культури, молоді та спорту Полтавської міської ради;
- Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради;
- Департамент з питань реєстрації;
- Виконавчий комітет Полтавської міської ради.
У свою чергу, рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29.01.2021 затверджено Положення про Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру.
Відповідно до п. 1.1 Положення Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру є виконавчим органом Полтавської міської ради.
Управління в межах своєї компетенції здійснює самоврядне управління земельними ресурсами, забезпечує проведення земельної реформи, раціональне використання та охорону земель та територій міста.
Пунктом 1.2. Положення визначено, що Управління створене рішенням сесії Полтавської міської ради. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в управлінні Державного казначейства, штамп, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменування.
Виходячи з вищенаведеного слід дійти висновку, що місцеве самоврядування здійснюється міською радою та її виконавчими органами, які є окремими юридичними особами, що здійснюють делеговані їм повноваження на принципах самостійності.
Отже, в силу приписів законодавства у спірних правовідносинах дотриманням роботодавцем положень ч. 3 ст. 49-2 КЗпП є вжиттям заходів щодо забезпечення працевлаштування осіб, посади яких скорочуються, у штаті саме Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру, а не в інших самостійних виконавчих органах Полтавської міської ради.
У ході судового розгляду встановлено, що на момент повідомлення про майбутнє вивільнення вакантними посадами були посади головного спеціаліста відділу договірних відносин та спеціаліста І категорії сектору земельного кадастру відділу землеустрою та земельного кадастру, які і були запропоновані позивачу.
Стосовно посилань позивача на необхідність повторного попередження про наступне звільнення не пізніше ніж за два місяці, так як у первісному попередженні від 28.09.2023 була визначена дата звільнення - 29.11.2023, а фактично звільнення відбулось 04.12.2023, колегія суддів зазначає, що враховуючи встановлене судовим розглядом дотримання роботодавцем процедури звільнення позивача обставини, на які посилається позивач, не свідчать про порушення прав ОСОБА_1 .
Щодо доводів позивача про те, що відповідач мав обов'язок запропонуватитакод посади директора та заступника директора Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради колегія суддів зазначає наступне.
Так, рішенням тридцять дев'ятої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 15.09.2023 «Про внесення змін до рішення позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29.01.2021 «Про здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів ради, їх загальну чисельність та витрати на утримання» зі змінами» затверджено структуру Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради у складі: Управління землеустрою та земельного кадастру: відділ землеустрою, відділ земельного кадастру; Відділ договірних відносин; Юридичний відділ; Водій; Прибиральник службових приміщень, затверджено Положення про Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради.
Штатним розписом Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради, який затверджено затверджено секретарем серетарем Полтавської міської ради, передбачались посади директора та заступника директора Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради.
Відповідно до класифікації посад в органах місцевого самоврядування, встановленої ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посада начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру, яку займала позивач, віднесена до п'ятої категорії.
У той час як посади директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад згідно зі ст 14 вказаного Закону є посадами четвертої категорії.
Згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
В силу ч. 3 ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору.
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що посади директора та заступника директора Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради не мали бути запропоновані позивачу.
Крім того, із матеріалів справи встановлено, що Штатний розпис Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради був затверджений 01.01.2024, тобто на момент звільнення позивача вказані вище посади не були визначені, а всі наявні на той момент вакантні посади позивачу було запропоновано.
На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку щодо правомірності розпорядження міського голови 927-к від 04.12.2023 "Про звільнення ОСОБА_1 ", виданого секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_2 .
Позовні вимоги про поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від скасування оскаржуваного наказу, а тому також не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Зазначених обставин судом першої інстанції не враховано, що призвело до помилкових висновків щодо обґрунтованості позовних вимог та їх задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі зазначеного, колегія суддів доходить висновку, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню, із прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційні скарги Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полавської міської ради, Полтавської міської ради - задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 по справі № 440/18582/23 скасувати.
Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов
Постанова складена в повному обсязі 20.09.24.