Ухвала від 20.09.2024 по справі 420/28870/24

Справа № 420/28870/24

УХВАЛА

20 вересня 2024 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо відмови згідно довідок Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 19.08.2024 №1356, №1357, №1358, №1359, у проведенні перерахунку та виплаті основного розміру пенсії з 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум;

зобов'язати ГУ ПФУ на підставі довідок Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від 19.08.2024 №1356, №1357, №1358, №1359 про розмір грошового забезпечення, провести з 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок основного розміру пенсії виходячи з розміру грошевого забезпечення, з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та провести виплату перерахованої пенсії, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Частиною 3 ст.6 Закону визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характер.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн за одну позовну вимогу (згідно із судовою практикою вимога про визнання протиправними акту, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати не чинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акту, дій чи бездіяльності є однією вимогою).

Відповідно до вказаної практики однією вимогою позивача є визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ щодо непроведення йому перерахунку пенсії за однією довідкою ООТЦКСП.

Між тим, позов містить чотири таких вимоги немайнового характеру (2020, 2021, 2022 та 2023 роки).

Таким чином, до даного позову підлягає сплаті судовий збір у розмірі 4844,80 грн (1211,20 х 4).

Отже позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 3633,60 грн (4844,80 - 1211,20).

Водночас, п.4-5 ч.5 ст.160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема: - зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; - виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Позивач, звертаючись до суду з цим позовом, просить визнати протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок, виданих станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

У позовних вимогах позивач просить визнати протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок, виданих станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року, а не з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому на його думку настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії - з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 року.

Пояснень щодо вказаних протиріч позивач не викладає.

Між тим, згідно зі ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Вимоги позивача з огляду на положення ст.2 КАС України не є зрозумілими щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром без наявності порушення в цій частині прав позивача.

Згідно з ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, та роз'яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду: 1) належним чином оформленого позову, відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб; 2) доказів доплати судового збору у розмірі 3633,60 грн.

Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.

Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність в п'ятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя Е.В. Катаєва