Рішення від 20.09.2024 по справі 380/9057/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/9057/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2024 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

Підставою позову є протиправність, на думку позивача, бездіяльності відповідача щодо не здійснення розгляду заяви позивача про врахування пенсійного стажу №6-1 від 22.02.2024.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звертався до відповідача із заявою про врахування пенсійного стажу, у якій просив зарахувати конкретні періоди до пільгового стажу. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не розглянуло заяву позивача, та, відповідно, не врахувало пільгового стажу періоди роботи відповідно до поданої заяви. Вказана бездіяльність відповідача зумовила звернення до суду з цим позовом.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 29.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, про що вказує у відзиві на позовну заяву. Вказує, що листом від 21.03.2023 №8027/7775/С-52/8-1300-24 позивачу надано відповідь в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», та роз'яснено, що для призначення виплати пенсії необхідно звернутись до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою про призначення пенсії або подати заяву про призначення пенсії через вебпортал або засобами Порталу Дія, долучивши скановані копії оригіналів документі, як це передбачено Порядком №22-1. Натомість, позивач звернувся із позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду. Наголошує, що судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене в майбутньому.

Ухвалою суду від 22.08.2024 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) копію листа №8027/7775/С-52/3-1300-24 від 21.03.2024, та докази направлення листа позивачу.

Витребувані матеріали надійшли до суду 30.08.2024 під вхідним номером №17388ел.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач 22.02.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив врахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 30.08.1987 по 27.11.1998 (на посаді учень підземного гірничного 1 розряду ділянки №1 на підставі наказ №408-к від 28.11.1988 з 28.11.1988, на посаді різноробочий 1 розряду будівельної групи ділянки №1 на підставі наказу №269-к від 30.08.1998 з 30.08.1987, перебування на курсах підземних гірничих очисного забою з відривом від виробництва при Перевальському філіалі УКК на підставі наказу №418-к від 01.12.1988, на посаді підземний гірничий 4 розряду з повним робочим днем під землею ділянки №1 на підставі наказу №12-к від 05.01.1989 з 05.01.1989), а всього 11 років 2 місяці та 28 днів.

Оскільки відповіді на вказану заяву не отримав, звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За змістом частин першої, другої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону №1058.

Згідно із частиною першою цієї статті призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Додатком 1 до Порядку № 22-1 затверджений зразок заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац сьомий пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1).

Перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку), переведення з одного виду пенсії на інший, визначений розділом ІІ Порядку № 22-1.

За змістом положень пункту 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених пунктом 1.1 розділу І, пунктом 3.1 розділу III та пунктом 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України).

В заявах зазначається інформація про місце проживання, для підтвердження якої особа може надати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні.

Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (пункт 4.1 розділу IV Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з абзацами другим-четвертим пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

За змістом пункту 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що своє право на призначення (перерахунок), переведення з одного виду пенсії на інший особа реалізує шляхом звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, зразок якої наведений у додатку 1 до Порядку № 22-1. До такої заяви особа подає документи, передбачені Порядком №22-1. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. За результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після надходження заяви, приймається відповідне рішення про призначення (перерахунок) чи переведення з одного виду пенсії на інший або ж про відмову у такому призначенні (перерахунку) чи переведенні із зазначенням мотивів, що слугували підставою для його прийняття.

З матеріалів справи встановлено, що позивач 22.02.2024 звернувся до відповідача із заявою про врахування пенсійного стажу, у якій просив врахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 30.08.1987 по 27.11.1998 (на посаді учень підземного гірничного 1 розряду ділянки №1 на підставі наказ №408-к від 28.11.1988 з 28.11.1988, на посаді різноробочий 1 розряду будівельної групи ділянки №1 на підставі наказу №269-к від 30.08.1998 з 30.08.1987, перебування на курсах підземних гірничих очисного забою з відривом від виробництва при Перевальському філіалі УКК на підставі наказу №418-к від 01.12.1988, на посаді підземний гірничий 4 розряду з повним робочим днем під землею ділянки №1 на підставі наказу №12-к від 05.01.1989 з 05.01.1989), а всього 11 років 2 місяці та 28 днів.

До поданої заяви долучив пакет документів на підтвердження наведених в заяві обставин.

Втім, рішення за результатами розгляду такої заяви не отримав, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом, заявляючи вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення розгляду заяви та зобов'язання відповідача здійснити розгляд заяви і за її результатами прийняти вмотивоване рішення.

Разом з тим, з наведених норм Порядку №22-1 висновується, що прийняттю рішення органами Пенсійного фонду України передує звернення заявника із заявою про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший.

Суд також враховує стабільну позицію Верховного Суду (від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 22 серпня 2018 року у справі № 546/222/17, від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17 та від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 10 червня 2021 року у справі № 520/6879/19, від 22 листопада 2023 року у справі № 300/3457/20, від 9 серпня 2023 року у справі № 520/5045/2020) про те, що недодержання особою форми поданої заяви про призначення/перерахунок пенсії не є підставою для її не розгляду пенсійним органом у передбаченому Порядком № 22-1 порядку.

Втім, у спірній заяві, не зважаючи на подання її у довільній формі, позивач не заявляє вимоги щодо призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший, а лише про зарахування конкретного періоду до пільгового стажу, що не зумовлює у відповідача обов'язку прийняття рішення.

Суд зазначає, що питання зарахування періодів роботи до страхового чи пільгового стажу здійснюється під час вирішення питання про призначення пенсії/переведення на інший вид пенсії. Однак, як вже зазначалось, позивач у поданій заяві питання призначення пенсії/переведення на інший вид пенсії не ініціював.

Водночас, у відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що листом №8027/7775/С-52/8-1300-24 від 21.03.2024 позивачу надано відповідь у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».

На виконання ухвали суду від 22.08.2024 відповідачем надано копію листа №8027/7775/С-52/8-1300-24 від 21.03.2024 та скриншот з електронної системи документообігу про надіслання даного листа ОСОБА_1 .

У вказаному листі відповідач повідомив, що на підставі заяви позивача від 20.08.2023 про призначення пенсії по інвалідності та виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією 12ААГ№372904 позивачу з 29.08.2023 призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону №1058. Для розгляду питання переходу на пенсію за віком на пільгових умовах позивачу необхідно подати заяву встановленого взірця до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду (сервісного центру) або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Відтак, наведені позивачем у позові обставини щодо не розгляду його заяви та заявлення відповідної вимоги про протиправність бездіяльності відповідача спростовуються поданими відповідачем доказами, а саме копією листа №8027/7775/С-52/8-1300-24 від 21.03.2024 та доказами його скерування позивачу. Вимога щодо зобов'язання здійснити розгляд заяви та прийняти за результатами її розгляду вмотивоване рішення задоволенню також не підлягає, у зв'язку з відсутністю у відповідача законодавчо встановленого обов'язку щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви про врахування пенсійного стажу.

Суд погоджується з відповідачем щодо передчасності звернення позивача до суду із цим позовом, оскільки в процесі судового розгляду судом не встановлено порушення його прав.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено ст. 139 КАС України не передбачено, а тому такі слід покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

Суддя Сидор Н.Т.