Рішення від 20.09.2024 по справі 380/7157/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2024 рокусправа № 380/7157/24

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, у якій просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи та неврахуванні при призначенні пенсії довідок про заробітну плату протиправними та скасувати рішення, оформлене листом від 17.08.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з 26.05.2023 зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 наступні періоди роботи у Нафтогазовому управлінні «Усінськанафта» об'єднання «Комінафта» з 23.06.1982 по 30.09.1993, у АТ «Соколсервіс» з 01.10.1993 по 31.01.1997, у ОАФ «Комі нафта» з 01.02.1997 по 21.10.1998, у ТЗОВ «КОМІ КТС» з 01.11.1999 по 13.06.2000, у ТзОВ «Комікуєст» з 15.06.2000 по 31.05.2002, у ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» з 01.06.2002 по 15.10.2012, ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» з 15.11.2012 по 04.06.2015, у ТзОВ "ОБІНАФТОРЕМОНТ" з 21.06.2018 пo 01.07.2019.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 26.05.2023 здійснити ОСОБА_1 розрахунок суми пенсії з врахуванням заробітної плати з період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835 від 17.12.2014, виданих муніципальним архівом м. Усінск, Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок № 1396 та 1406 від 10.03.2016, виданих ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл».

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 08 серпня 2023 року на адресу відповідача позивачем було подано заяву щодо призначення пенсії із врахуванням періодів роботи та довідок про заробітну плату. Листом від 27.10.2023 Відділ обслуговування громадян № 3 повідомив позивача, що заяву від 08.08.2023 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та 17 серпня 2023 року та прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, з якого вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовляється зрахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.1991 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019, а також здійснити розрахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015 виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, №1835 виданих муніципальним архівом м. Усінск Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок № 139Б та 140Б від 10.03.2016, виданих ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл», посилаючись виключно на припинення участі Російської Федерації в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року. Позивач вважає, що згідно з частинами 2 та 3 статті 6 згаданої Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж. З огляду на викладене, згаданою Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.

25.04.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відповідач зазначає, що з 01.01.2023 Російська Федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. За результатами письмового повідомлення Виконавчого комітету Співдружності Незалежних Держав стосовно рішення української сторони вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, зазначений міжнародний договір України припинив свою дію для України 19.06.2023. Тому на осіб, які працювали в Російській Федерації після 01.01.1992, не поширюються норми Угоди щодо врахування при призначенні/перерахунку пенсії стажу роботи та заробітку на її території.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 08.04.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , маючи необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зібравши необхідні документи, 19.05.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Для підтвердження права на пенсійне забезпечення позивач подав:

Трудову книжку серії НОМЕР_2 ;

Військовий квиток серії НОМЕР_3 ;

Довідки про заробітну плату та атестацію робочих місць;

Довідки підтверджуючі особливий характер робіт;

3 26.05.2023 року позивачу призначено пенсію, однак не враховано періоди роботи з 01.01.1991 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а також при розрахунку суми пенсії, позивачу не враховано заробітну плату з період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки №07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835, виданих муніципальним архівом м. Усінск Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок № 139Б та 140Б від 10.03.2016, виданих ТЗОВ «Комікуєст Інтернешнл».

Відповідно до поданих документів загальний страховий стаж роботи позивача на дату звернення за призначенням пенсії за віком становить більше 40 років.

08.08.2023 позивач надіслав відповідачу заяву щодо призначення пенсії із врахуванням періодів роботи та довідок про заробітну плату.

Листом від 27.10.2023 Відділ обслуговування громадян № 3 повідомив позивача, що заяву від 08.08.2023 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та 17 серпня 2023 року та прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, з якого вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовляється зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.1991 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019, а також здійснити розрахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835, виданих муніципальним архівом м. Усінск Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок №139Б та 140Б від 10.03.2016, виданих ТЗОВ «Комікуєст Інтернешнл», посилаючись виключно на припинення участі Російської Федерації в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992року.

Вважаючи, рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (надалі Закон №1058-ІV).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частинами першою-третьою статті 24 Закону №1058-ІV визначено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та а який щомісяця сплачені страхову внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною пергою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала обов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Щодо роботи на території Російської Федерації з 23.06.1982 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону №1058-ІV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Питання пенсійного забезпечення громадян України, які працювали на території російської федерації, регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, відповідно до якої пенсійне забезпечення громадян держав учасниць Угоди здійснюється за нормами законодавства держави, на території якої вони проживають. Ця угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (стаття 5 Угоди). Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які враховуються до трудового стажу.

Отже, дія згаданої угоди розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держав-учасниць угоди. Таким чином, норми Закону №1058-ІV без обмежень розповсюджуються на громадян України, що набули трудовий стаж на території держав-учасниць вказаної Угоди.

Метою Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань «відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди». Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.

Щодо припинення дії зазначеного міжнародного договору для України з 19 червня 2023 року, у зв'язку з рішенням української сторони про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, слід звернути увагу, що на час набуття позивачем трудового стажу у спірних правовідносинах та на час звернення про перерахунок пенсії, вказана Угода була чинною для України, відтак підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно з частинами другою та третьою статті 6 згаданої Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж.

З огляду на викладене, згаданою Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.

Згідно з абзацами 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14.01.1993, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбулася трудова діяльність.

Аналіз наведених норм вказує на те, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_4 позивач працював, зокрема: у Нафтогазовому управлінні «Усінськанафта» об'єднання «Комінафта» з 23.06.1982 по 30.09.1993, у АТ «Соколсервіс» з 01.10.1993 по 31.01.1997, у ОАФ «Комі нафта» з 01.02.1997 по 21.10.1998, у ТЗОВ «КОМІ КТС» з 01.11.1999 по 13.06.2000, у ТзОВ «Комікуєст» з 15.06.2000 по 31.05.2002, у ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» з 01.06.2002 по 15.10.2012, ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» з 15.11.2012 по 04.06.2015, у ТзОВ "ОБІНАФТОРЕМОНТ" з 21.06.2018 пo 01.07.2019.

Суд враховує, що трудова книжка ОСОБА_1 Серії НОМЕР_4 , містить записи про роботу позивача у Нафтогазовому управлінні «Усінськанафта» об'єднання «Комінафта», у АТ «Соколсервіс», у ОАФ «Комі нафта», у ТЗОВ «КОМІ КТС», у ТзОВ «Комікуєст», у ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл», ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл, у ТзОВ "ОБІНАФТОРЕМОНТ", які завірені чітким відтиском печатки вказаних підприємств та не містять ні виправлень, ні інших помарок, які б давали підстави сумніватись у їх достовірності.

Ураховуючи той факт, що стаж позивача підтверджується записами у його трудовій книжці, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив у зарахуванні ОСОБА_1 періодів роботи на території Російської Федерації з 01.01.1991 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019.

Щодо розрахунку суми пенсії з врахуванням заробітної плати на підставі поданих позивачем довідок, суд зазначає таке.

До 24.02.2022 документи, видані державними органами Російської Федерації, приймалися в Україні без проставлення апостилю, оскільки вимогу про апостилювання скасовувала Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, що вчинена від імені України у м. Мінську 22.01.1993 і ратифікована Законом України від 10.07.1994№240/94-ВР з подальшими протоколами до неї.

Законом України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» від 01.12.2022 № 2783-IX дію вказаної конвенції зупинено у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь, та Україна вийшла з конвенції. Відповідно до розділу II Закон №2783-IX набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 23.12.2022. Про зворотну дію в часі в тексті Закону №2783-IX не зазначено.

Таким чином, під час дії воєнного стану, виготовлені на території Російської Федерації, установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою документи, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24.02.2022 такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Виходячи з викладеного, беручи до уваги те, що архівні довідки, видані на території Російської Федерації до 24.02.2022 приймалися, суд вважає безпідставним висновок відповідача про необхідність підтвердження зазначених довідок первинними документами та актами зустрічної перевірки.

При цьому, довідка № 07/12-3 від 23.01.2015, видана Нафтовою компанією «Лукойл», архівні довідки № 1830, № 1832, № 1834, № 1835 від 17.12.2014, видані муніципальним архівом м. Усінск, Республіки Комі та довідки № 139Б та 140Б від 10.03.2016, видані ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» є документами, які підтверджують нарахований заробіток позивача під час роботи у Нафтогазовому управлінні «Усінськанафта» об'єднання «Комінафта» з 23.06.1982 по 30.09.1993, у АТ «Соколсервіс» з 01.10.1993 по 31.01.1997, у ОАФ «Комі нафта» з 01.02.1997 по 21.10.1998, у ТЗОВ «КОМІ КТС» з 01.11.1999 по 13.06.2000, у ТзОВ «Комікуєст» з 15.06.2000 по 31.05.2002, у ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» з 01.06.2002 по 15.10.2012, ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл» з 15.11.2012 по 04.06.2015, стаж роботи, в яких повинен бути зарахований до страхового стажу, а тому підлягають врахуванню відповідачем для визначення розміру пенсії позивача.

Проте, суд зазначає, що період роботи у Нафтогазовому управлінні «Усінськанафта» об'єднання «Комінафта» з 23.06.1982 по 01.01.1991 зарахований відповідачем, а тому у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 період роботи у Нафтогазовому управлінні «Усінськанафта» об'єднання «Комінафта» з 23.06.1982 по 01.01.1991 необхідно відмовити повністю.

З врахуванням викладеного, суд висновує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішення, оформлене листом від 17.08.2023 № 21879-22908/Х-52/8-1300/23 про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 є протиправним, а тому таке необхідно скасувати.

Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати зарахувати до стажу роботи періоди роботи на території Російської Федерації з 01.01.1991 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019, з врахуванням заробітної плати з період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835 від 17.12.2014, виданих муніципальним архівом м. Усінск, Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок № 139Б та 140Б від 10.03.2016, виданих ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл».

Таким чином, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача з 26.05.2023 здійснити позивачу розрахунок суми пенсії з врахуванням заробітної плати з період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835 від 17.12.2014, виданих муніципальним архівом м. Усінск, Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок №139Б та №140Б від 10.03.2016, виданих ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. Судові витрати

Відповідно до статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, оформлене листом від 17.08.2023 № 21879-22908/Х-52/8-1300/23 про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на території Російської Федерації з 01.01.1991 пo 30.09.1993, з 01.10.1993 по 31.01.1997, з 01.02.1997 по 21.10.1998, з 01.11.1999 пo 13.06.2000, з 15.06.2000 пo 31.05.2002, з 01.06.2002 по 15.10.2012, з 15.11.2012 пo 04.06.2015, з 21.06.2018 по 01.07.2019, із врахуванням заробітної плати з період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835 від 17.12.2014, виданих муніципальним архівом м.Усінск, Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок №139Б та №140Б від 10.03.2016, виданих ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 26.05.2023 здійснити ОСОБА_1 розрахунок суми пенсії з врахуванням заробітної плати з період роботи з 1985 по 1990 роки на підставі довідки № 07/12-3 від 23.01.2015, виданої Нафтовою компанією «Лукойл», за період роботи 1993 по 1999 роки на підставі архівних довідок № 1830, № 1832, № 1834, № 1835 від 17.12.2014, виданих муніципальним архівом м. Усінск, Республіки Комі та за період роботи з 2003 по 2015 роки на підставі довідок № 139Б та №140Б від 10.03.2016, виданих ТзОВ «Комікуєст Інтернешнл».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович