Рішення від 20.09.2024 по справі 320/28665/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2024 року м.Київ справа №320/28665/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Командира військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_2 в якому просить суд:

Визнати бездіяльність командира в/ч НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 протиправною та зобов'язати його видати мені ( ОСОБА_1 ) довідку про безпосередню участь ОСОБА_3 у захода необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за формою в редакції Постанови КМУ № 685 від 07.07.2023.

Ухвалою від 26.06.2024 року було відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 17.07.2024 року.

Належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не з'явився. Належне повідомлення відповідача підтверджується Актом від 02.07.2024 року складеним секретарями судового засідання ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Протокольною ухвалою від 17.07.2024 року суд ухвалив на підставі ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Станом на 18.09.2024 року від відповідача відзиву не надходило. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши обставини справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період 26 лютого по 20 березня 2022 року через командирів молодіжного добровольчого воєнізованого підрозділу "Київ-Щит" та військової частини НОМЕР_2 , разом з іншими добровольцями підрозділу, також неодноразово залучався до виконання бойових завдань з охорони та супроводу 1-ї РеАБатр в/ч НОМЕР_2 .

Відповідно до п. 1-113 витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №11 (по стройовій частині) від 02 березня 2022 року з 02 березня 2022 року ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), як доброволець, перебував в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_5 бригади територіальної оборони (додаток 1).

Згідно з довідкою від 02.03.2022р. № 359, виданою командиром в/ч НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 та мав право переміщуватися по місту Києву зі зброєю АК- 74м, № НОМЕР_6 (додаток 2).

19 березня 2022 року між добровольцями самоорганізованого підрозділ) «Київ-Щит», які продовжували виконувати бойові завдання з охорони та супроводу 1 -ї РеАБатр в/ч НОМЕР_2 (місце дислокації - торгово-розважальний центі (далі - ТРЦ) «Ретровіль»), та командиром Добровольчого формуванні територіальної громади міста Києва «Мрія» (далі - ДФТГ м. Києва «Мрія») ОСОБА_7 було укладено контракти добровольця територіальної оборони.

В цей же день між добровольцем ОСОБА_3 та командиром ДФТ м. Києва «Мрія» ОСОБА_7 , який діє на підставі наказу командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України (з основної діяльності) від 08.03.2022 р. № 13 (додаток 4), було укладено контракт добровольця територіальної оборони № 190 (додаток 5).

Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_7 засвідчено факт смерті ОСОБА_3 20.03.2022 року. З довідки про причину смерті вбачається, що ОСОБА_3 загинув у зв'язку з ушкодшеннями внаслідок військових дій від вибухів.

На клопотання командира ДФТГ м. Києва «Мрія» ОСОБА_8 від 01.08.2023 р. № 961 до командира в/ч НОМЕР_1 (додаток 14) щодо надання рідним загиблих добровольців ДФТГ м. Києва «Мрія», які брали участь у виконанні бойових завдань, довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за формою, затвердженою постановою КМУ «Про порядок надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України» від 23.09.2015 р. № 740 (в редакції Постанови КМУ №685 від 07.07.2023), отримано відповідь (від 26.05.2023р. №1696/3419) щодо неможливості надання таких довідок, оскільки командування вч НОМЕР_1 не може підтвердити факт виконання добровольцями ДФТГ м. Києва «Мрія» бойових завдань станом на 20.03.2022 р. за межами території Печерського району м. Києва (зона відповідальності в/ч НОМЕР_1 ) (додаток 15).

З вищевикладеного суд встановив, що ОСОБА_3 на момент смерті перебував як доброволець, в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_5 бригади територіальної оборони (додаток 1). Довідкою про причину смерті підтверджується, що ОСОБА_3 загинув внаслідок військових дій.

Таким чином, наявність встановлених обставин свідчить про причину смерті ОСОБА_3 вніслідок захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Правова позиція суду.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про основи національного спротиву», на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Закон України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Також, згідно з частиною другою статті 24 Закону України «Про основи національного спротиву» на членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до п. 5 ст. 101 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також сім'ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2023 р. № 685 затверджено порядок (далі Порядок) встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який був чинний на момент звернення з заявою про надання рідним загиблих добровольців ДФТГ м. Києва «Мрія», які брали участь у виконанні бойових завдань, довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст. 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Цей Порядок визначає процедуру встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон) та Закону України “Про адміністративну процедуру».

Згідно з п. п. 2 п. 2 Порядку дія цього Порядку поширюється на членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (пункт 6 частини першої статті 10-1 Закону).

Відповідно до п. 5 Порядку для встановлення факту безпосередньої участі у заходах особи, яка загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, кожен повнолітній член сім'ї, зазначений у підпункті 2 пункту 2 цього Порядку (його уповноважена особа), подає особисто чи надсилає поштою Мінветеранів письмову заяву про встановлення факту безпосередньої участі у заходах за формою згідно з додатком 1. За малолітніх чи неповнолітніх дітей заяву про встановлення факту безпосередньої участі у заходах подає інший з їх батьків, опікун, піклувальник або інший законний представник. Неповнолітні діти за письмовою згодою іншого з їх батьків, опікуна, піклувальника або іншого законного представника також можуть самостійно подати заяву про встановлення факту безпосередньої участі у заходах.

До заяви додаються такі документи (з пред'явленням оригіналів зазначених документів), зокрема, копія довідки про безпосередню участь у заходах у період воєнного стану особи, яка загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил, Держприкордонслужби, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ та/або іншого утвореного відповідно до закону військового формування та правоохоронного органу, у взаємодії з якими особа брала безпосередню участь у заходах у період воєнного стану.

Підстави для надання або відмови у наданні довідки командиром не визначено законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Суд критично ставиться до тверджень командування в/ч НОМЕР_1 , щодо неможливості підтвердити факт виконання добровольцями ДФТГ м. Києва «Мрія» бойових завдань станом на 20.03.2022 р. за межами території Печерського району м. Києва (зона відповідальності в/ч НОМЕР_1 ), на звернення ОСОБА_7 про видачу довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, оскільки виконання завдань за межами зони відповідальності в/ч НОМЕР_1 не може свідчити про невиконання ОСОБА_3 бойових завдань, окрім того, факт загибелі внаслідок бойових дій підтверджується свідотством про смерть серії НОМЕР_7 та довідкою про причину смерті вбачається, що ОСОБА_3 загинув в зв'язку з ушкодшеннями внаслідок від військових дій від вибухів.

На переконання суду, сукупності встановлених обставин (списки особового складу в/ч НОМЕР_1 , довідки про причину смерті), заяви ОСОБА_7 та доданих до неї документів достаньо для видачі довідки безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Враховуючи вищевикладене, рішення про відмову у видачі довідки прийнято не обґрунтовано без урахуванням усіх обставин, та наданих документів, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо способу захисту обраного позивачем.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Позивач просить визнати бездіяльність командира в/ч НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 протиправною.

З матеріалів справи вбачається, що у видачі довідки було відмовлено командиром в/ч НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_9 .

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою виконання завдань зазначених в ч. 1 ст. 2 КАС України, суд вважає за необхідне обраний позивачем спосіб захисту замінити на ефективний, а саме: "Византи протиправною відмову командира військової частини НОМЕР_1 в наданні довідки про безпосередню участь ОСОБА_3 у захода необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за формою в редакції Постанови КМУ № 685 від 07.07.2023", оскільки у випадку заміни командира (як посадової особи) унеможливлюється ефективний спосіб захисту прав позивачки.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи, що при поданні заяви про видачу довідки, заявником було виконано всі умови необхідні для видачі останньої, а відмова у видачі довідки не містила спростування обставин викладених в документах на підставі яких мала видатись довідка -- у суб'єкта владних повноважень відсутні повноваження діяти на власний розсуд.

Таким чином, ефективним способом захисту є визання протиправною відмови відповідача у видачі довідки та зобов'язати відповідача видати довідки про безпосередню участь ОСОБА_3 у захода необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Від відповідача заперечень на викладені в позовній заяві обставини не надходило.

Врахочуючи вищевикладене, адміністратвиний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується відповідною квитанцією. Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, стягненню підлягає сума судового збору в розмірі 605,60 грн. Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправною відмову командира в/ч НОМЕР_1 щодо не наданні ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь ОСОБА_3 у захода необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

3. Зобов'язати командира в/ч НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь ОСОБА_3 у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за формою в редакції Постанови КМУ №685 від 07.07.2023.

4. Стягнути з військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_9 ) витрати зі сплати сплати судового збору в розмірі 605 (шістьсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.