про залишення позовної заяви без руху
20 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/17664/24
категорія 105000000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Токарева М.С., розглядаючи позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
Позивач через підсистему "Електронний суд" з0вернувся з позовом у якому просить:
- визнати протиправною постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Понамарьової К. від 23.08.2024 ВП № 72135617 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню у зв'язку з виконанням Управлінням рішення суду у суровій відповідності до наведеного законодавства;
- скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Понамарьової К. від 23.08.2024 ВП № 72135617 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. грн. є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню у зв'язку з виконанням Управлінням рішення суду у суровій відповідності до наведеного законодавства.
Перевіряючи адміністративний позов на його відповідність вимогам статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку, що дана позовна заява не відповідає положенням вказаних статей з наступних підстав.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем не надано документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру.
Зміст прохальної частини позовної заяви свідчить, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області заявлено позовну вимогу майнового характеру.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлено ставку судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028,00 грн.
Таким чином, при зверненні до суду через систему "Електронний суд" з даним позовом Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області необхідно було сплатити судовий збір у сумі розміром 2422,40 грн (3028,00 х 0,8).
Частинами першою та другою статті 169 КАС України, визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням вищевикладеного позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, шляхом подання до суду:
- документу про сплату судового збору у розмірі 2422,40 грн за платіжними реквізитами для перерахування судового збору:
ГУК у Жит.обл/ТГ м.Житомир/22030101;
код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37976485;
банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) 899998;
рахунок отримувача UA048999980313181206084006797;
код класифікації доходів бюджету 22030101;
призначення платежу *;101; (код за ЄДРПОУ), судовий збір, за позовом (назва установи), Житомирський окружний адміністративний суд .
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя М.С. Токарева