19 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/10030/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі наданої довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення та індексації від 22.03.2024 №133/2451 та грошового атестату 22.03.2024 №133/2453;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.03.2024 перерахунок, доплату та подальшу виплату йому пенсії обчисливши її розмір виходячи із розмірів грошового забезпечення та індексації зазначених в довідці Військової частини НОМЕР_1 від 22.03.2024 №133/2451 та грошовому атестаті від 22.03.2024 №133/2453.
В обґрунтування позову зазначає, що перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII. Пояснює, що під час проходження військової служби з січня 2020 року по день звільнення йому неправильно встановили та виплачували посадовий оклад та оклад за військове звання, внаслідок чого грошове забезпечення в цей період виплачувалося в значно меншому ніж належить розмірі, а тому Військовою частиною НОМЕР_2 здійснено відповідний перерахунок та складено оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, грошовий атестат, з врахуванням здійсненого перерахунку його грошового забезпечення. Вказує, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, військова частина) із заявою про перерахунок призначеної пенсії, надавши виготовлені складені Військовою частиною оновлені грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, однак отримав відмову у здійсненні такого перерахунку, на підставі додатково поданих оновлених документів.
З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає такі протиправними, а свої права, щодо отримання належного соціального забезпечення, порушеними, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 13.06.2023 провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
24.06.2024 від представника позивача надійшла до суду заява ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог №17-06-24-10 від 17.06.2024, яку ухвалою суду від 30.07.2024 прийнято судом до розгляду.
11.07.2024 від представника відповідача надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, вважає підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям є частина 4 статті 63 Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи подану заяву про збільшення позовних вимог, прийняту ухвалою суду від 30.07.2024 ухвалою суду від 30.07.2024 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення зазначених недоліків шляхом надання до суду окремої заяви відповідно до вимог ч. 6 ст. 161 КАС України про поновлення строку звернення із вказанням обґрунтувань строку пропуску звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 28.08.2024 заяву представника ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до суду задоволено, визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду із даним позовом та поновлено пропущений строк звернення до суду та продовжити розгляд адміністративної справи №240/10030/24.
Положення ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 з 01.03.2023 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
За матеріалами справи відслідковується, що під час проходження військової служби з січня 2020 року по день звільнення позивачу невірно встановили та виплачували посадовий оклад та оклад за військове звання, внаслідок чого грошове забезпечення в цей період виплачувалося в значно меншому ніж належить розмірі
Як повідомив позивач, після звільнення йому військовою частиною здійснено перерахунок та доплату належних сум грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по день звільнення, у зв'язку чим для перерахунку йому видали оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2024 №133/2451 та грошовий атестат від 22.03.2024 №133/2453.
29.03.2024 позивач надіслав заяву про перерахунок його пенсії, на підставі оновлених документів (довідки про грошове забезпечення та грошовий атестат).
За результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії позивачу надіслано лист №11394-10206/К-02/8-0600/24 від 24.04.2024, яким відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії із врахуванням оновленого грошового атестату та довідки про грошове забезпечення.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон №2262-XII.
Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тобто, даною нормою Закону №2262-XII, чітко визначено, що якщо пенсіонер подасть додаткові документи, які дають право на підвищення його пенсії, то у нього виникає право на перерахунок.
Як вже зазначалося, Військова частина НОМЕР_1 склала та видала оновлений грошовий атестат позивачу та довідку про його грошове забезпечення. Отримані документи позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області та просив здійснити перерахунок його пенсії.
Відповідно до ст.1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 64 Закону №1058-IV однією із функцій Пенсійного фонду є здійснення перерахунку пенсій.
Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача, оскільки таку функцію прямо покладено на вказаний державний орган Законом.
На думку суду, позивач має право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих ним основних та додаткових видів грошового забезпечення під час проходження військової служби, відповідно до оновленого грошового атестату №133/2453 від 22.03.2024 та оновленої довідки №133/2451 від 22.03.2024, а тому відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку його пенсії з урахуванням додатково поданих документів.
Щодо врахування індексації в грошове забезпечення з якого обраховується пенсія позивача, то слід відмітити, що відомості про отримання такої виплати матеріали справи не містять. У грошовому атестації №133/2456 від 22.03.2024 міститься лише інформація про виплату індексації грошового забезпечення до 28.02.2023 у сумі 0,00 грн.
Щодо дати з якої просить позивач здійснити йому перерахунок пенсії, суд вказує наступне.
Частинами 1 та 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, на які посилається позивач, визначено, що вказані норми регулюють порядок перерахунку раніше призначених пенсій, тобто пенсій військовослужбовцям, що були призначені до прийняття Закону №2262-ХІІ. Крім того, вказаними нормами визначено підставу для проведення такого перерахунку - введення в дію Закону №2262-ХІІ.
Як свідчать матеріали справи, після призначена пенсії позивачу (01.03.2023) відповідно до норм Закону №2262-XII, позивач 29.03.2024 подав до Головного управління Пенсійного фонду у Житомирській області оновлений грошовий атестат та оновлену довідку, на підставі яких просив здійснити перерахунок пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Тобто, у зв'язку із тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку 29.03.2024 підстави для здійснення йому перерахунку пенсії саме з 01.03.2023 відсутні.
Суд вважає, що відповідно до положень ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсії позивача має бути проведено з 01.04.2024, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а саме отримання територіальним органом Пенсійного фонду України відомостей про оновлені складові грошового забезпечення з якого здійснюється обрахунок розміру пенсії.
Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За змістом статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх часткового задоволення.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м.Житомир,10003. ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, виданих Військовою частиною НОМЕР_1 оновленого грошового атестату від 22.03.2024 №133/2453 та оновленої довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 22.03.2024 №133/2451.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, виданих Військовою частиною НОМЕР_1 оновленого грошового атестату від 22.03.2024 №133/2453 та оновленої довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 22.03.2024 №133/2451, починаючи з 01.04.2024.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1000 (одна тисяча) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 19 вересня 2024 р.
19.09.24