19 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/6122/24
категорія 112050000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 , які полягають у прийнятті рішення про зняття ОСОБА_1 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
- скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 , оформлене протоколом від 30.11.2023 року №13 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 05.12.2023 року № 613 в частині зняття ОСОБА_1 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, з 05.09.2003 року у загальній черзі та з 27.04.2012 року у першочерговій черзі складом сім'ї 3 особи.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оспорюване рішення прийнято з порушенням строку, встановленого для його прийняття, після його звільнення з військової служби, облікова справа не була надіслана до нового місця служби, чим його було позбавлено права на отримання житлового приміщення як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.
Ухвалою суду від 02.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Вважає, що рішення комісії є правомірним та не підлягає скасуванню, оскільки ОСОБА_1 не є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , а тому об'єднана житлова комісія військової частини НОМЕР_1 та НОМЕР_2 на найближчому засіданні прийняла рішення про знаття ОСОБА_1 з квартирної черги військової частини НОМЕР_1 та видачу облікової (квартирної справи) позивачу. Звертає увагу, що відсутність у військової частини НОМЕР_3 власної житлової комісії та відповідного квартирного обліку військовослужбовців, в силу положень пункту 19 Розділу VI Наказу МОУ №380, не є підставою для залишення на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 військовослужбовців переведених до військової частини НОМЕР_3 для подальшого проходження військової служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду головуючий суддя ОСОБА_2 перебувала у щорічній відпустці в період з 01.05.2024 по 15.05.2024 та з 29.07.2024 по 12.08.2024.
У зв'язку із переїздом суду до нового приміщення у період з 10.04.2024 по 16.04.2024 у судді був відсутній доступ до КП "Діловодство спеціалізованого суду".
Дану справу розглянуто у порядку ст.263 КАС України із складанням судового рішення відповідно до ч.4 ст.243 та ч.5 ст.250 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та був поставлений на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов з 05.09.2003 року у загальній черзі та з 27.04.2012 у першочерговій черзі складом сім'ї 3 особи.
Позивач є ветераном війни - особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 від 05.07.2023.
Відповідно до витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №5 від 05.01.2023 ОСОБА_1 було виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення й переведено для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_3 .
Рішенням об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 , оформлене протоколом від 30.11.2023 року №13 та наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 05.12.2023 року № 613 знято ОСОБА_1 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Не погоджуючись із таким рішенням та діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з частинами першою та другою статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Однією з гарантій соціального захисту військовослужбовців є право на забезпечення їх та членів їхніх сімей жилими приміщеннями, закріплене частиною першою статті 31 ЖК УРСР (тут і далі в редакції на час спірних відносин), згідно з якою громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства УРСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Відповідно до частини першої статті 9 ЖК УРСР громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Згідно зі статтею 34 ЖК УРСР такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством. Облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання (стаття 37 ЖК УРСР).
Статтею 43 ЖК УРСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Згідно статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом УРСР та іншими нормативно-правовими актами.
На виконання вказаної статті Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями №1081 від 03 серпня 2006 року (далі - Порядок №1081).
Відповідно до пункту 26 вищезазначеного Порядку військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі звільнення з військової служби в запас за станом здоров'я або у разі, коли вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку із скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі розформування військової частини - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла (п.29 Порядку №1081).
Військовослужбовці знімаються з обліку у разі:
- поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;
- засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;
- звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;
- в інших випадках, передбачених законодавством (п.30 Порядку №1081).
Житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством (п.31 Порядку №1081).
Військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень) (п.32 Порядку №1081).
Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 р. за №380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої (далі - Інструкція № 380).
Відповідно до п.4 розд.І Інструкції №380 військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо:
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва (п.7 розд.ІІ Інструкції №380).
Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі (п.8 розд.ІІ Інструкції №380).
Військовослужбовці та члени їх сімей, а також представники громадських організацій на підставі мотивованого клопотання, за рішенням голови житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) мають право бути присутніми на засіданнях цих житлових комісій.
Робота житлових комісій військової частини (об'єднаної житлової комісії) проводиться на засадах гласності, демократичності та прозорості. Склад житлових комісій, графік та результати їх роботи розміщуються для інформування у загальнодоступному місці у військових частинах (п.12 розд.ІІ Інструкції №380).
Пунктом 11 розділу VІ Інструкції №380 передбачено, що на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформлюється облікова справа. У разі зняття військовослужбовця з обліку у зв'язку з вибуттям до нового місця служби в іншу військову частину облікова справа передається до іншої військової частини разом з особовою справою.
Відповідно до пункту 17 розділу VI Інструкції № 380 у разі переміщення військовослужбовця, який перебуває на обліку, по військовій службі до іншої військової частини житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) на підставі наказу про переміщення до нового місця служби на найближчому засіданні, але не пізніше місяця з дати виключення зі списків особового складу військової частини приймає рішення щодо виключення з обліку у військовій частині та направляє за встановленим порядком відповідну особову справу військовослужбовця до нового місця його служби.
У разі направлення осіб, звільнених з військової служби, що перебувають на обліку у військовій частині, на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_1 до іншого населеного пункту іншого гарнізону вони виключаються з обліку у військовій частині та зараховуються на облік у ТЦК та СП та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району іншого гарнізону на умовах, визначених цією Інструкцією (п.18 розділу VI Інструкції № 380) .
Згідно із п.21 розділу VI Інструкції № 380 зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі:
поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті;
подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;
в інших випадках, передбачених законодавством.
Проаналізувавши наведені норми, суд відзначає, що право військовослужбовців на забезпечення жилими приміщеннями гарантоване державою, для реалізації цього права житловими комісіями ведеться облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, який має бути безперервним у разі проходження ними військової служби незалежно від їх переміщення по службі.
Відповідач, обґрунтовуючи своє рішення зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 в усному порядку зверталась до Звягельської квартирно-експлуатаційної частини (району) за роз'ясненнями щодо можливості перебування військовослужбовців переведених до Військової частини НОМЕР_3 на квартирній черзі військової частини НОМЕР_1 як формувача.
Звягельська КЕЧ дала усну вказівку не знімати з квартирної черги таких військовослужбовців до моменту створення військовою частиною НОМЕР_3 власної квартирної черги або до окремого розпорядження.
17.10.2023 (вх. №8432) до Військової частини НОМЕР_1 надійшов лист тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини НОМЕР_3 від 09.10.2023 №5084/1 з проханням залишити позивача на квартирному обліку військової частини НОМЕР_1 , з огляду на те, що військовослужбовці новостворених військових формувань під час дії воєнного стану можуть перебувати на квартирному обліку за попереднім місцем проходження військової служби.
Командування Військової частини НОМЕР_1 звернулось до ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 19.10.2023 (вих.№7353) з проханням надати роз'яснення щодо подальшого перебування на квартирному обліку військовослужбовців, які переведенні до новостворених військових частин, формувачем яких є Військова частина НОМЕР_1 та можливості залишення таких військовослужбовців на квартирній черзі в/ч НОМЕР_1 .
20.11.2023 у відповідь на запит ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомила військову частину, що дане питання врегульовано постановою КМУ №1081 від 03.08.2006 та Інструкцією №380 від 31.07.2018. Даний лист в/ч НОМЕР_1 отримала 30.11.2023 (вх. №9550).
Водночас, як зазначає відповідач, у разі нестворення, у встановленому порядку, житлової комісії у Військовій частині НОМЕР_3 командування цієї частини мало можливість звернутись до командування військової частини НОМЕР_1 з проханням про створення об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та НОМЕР_3 . Проте, на даний час таке звернення на адресу Військової частини НОМЕР_1 від командування Військової частини НОМЕР_3 не надходило.
З наведеного вбачається, що питання щодо ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, у новостворених під час воєнного стану військових формуваннях, в тому числі у межах одного населеного пункту, за відсутності у них житлової комісії, не було чітко врегульовано законодавством й відповідач, прийнявши оскаржуване рішення, обрав найменш сприятливий для позивача підхід у вирішенні цього питання, фактично переклавши відповідальність за наслідки бездіяльності новоствореної військової частини на позивача, що є неприпустимим.
До того ж, облікова справа була видана позивачу, тим самим відповідач самостійно перервав безперервний облік позивача, як особи, яка потребує поліпшення житлових умов, чим позбавив його можливості поліпшити такі умови у майбутньому.
Крім того, слід врахувати, що станом на день ухвалення оспорюваного рішення (30.11.2023), позивача згідно із наказом №651 від 29.09.2023 було звільнено з військової служби у відставку відповідно до п.п."б" п.3 ч.5 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" - за станом здоров'я з виключенням з військового обліку та на підставі наказу №507 від 11.10.2023 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вислуга років у Збройних Силах становить: загальна вислуга 29 років 05 місяців 15 днів, в тому числі календарна вислуга 26 років 04 місяців 11 днів, пільгова вислуга 03 років 01 місяців 04 днів.
Отже, позивач на час звільнення у відставку за станом здоров'я мав вислугу військової служби більше 20 років, а тому в силу п.29 Порядку №1081 мав бути залишений на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за його бажанням грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення.
Оскільки у встановлений місячний строк відповідач не прийняв рішення про зняття з обліку позивача на підставі наказу про переміщення до нового місця служби й позивач продовжував перебувати на обліку у Військовій частині НОМЕР_1 до моменту його звільнення з військової служби, він мав бути залишений на обліку саме у цій військовій частині.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 , оформлене протоколом від 30.11.2023 року №13 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 05.12.2023 року № 613 в частині зняття ОСОБА_1 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов не відповідають вимогам ч.2 ст.2 КАС України, є протиправними та підлягають скасуванню.
При цьому, належним способом захисту порушеного права у даній справі є покладання обов'язку на відповідача поновити ОСОБА_1 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, з 05.09.2003 року у загальній черзі та з 27.04.2012 року у першочерговій черзі складом сім'ї 3 особи.
Згідно із ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності прийнятих рішень, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 , оформлене протоколом від 30.11.2023 року №13 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 05.12.2023 року №613 в частині зняття ОСОБА_1 з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, з 05.09.2003 року у загальній черзі та з 27.04.2012 року у першочерговій черзі складом сім'ї 3 особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено: 19 вересня 2024 р.
19.09.24