Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 вересня 2024 року Справа №200/16323/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення та процесуальних питань в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2024 року та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо незастосування до пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 та п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- визнано протиправною бездіяльність Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 та п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що застережений постановою Кабінет Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (тобто на підставі ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка підлягала застосуванню щодо цього періоду);
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Також цим судовим рішенням здійснено розподіл судових витрат.
Після набрання вказаним судовим рішенням законної сили оформлено та видано виконавчі листи.
Постановою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 06.08.2024 року відкрито виконавче провадження ВП № 75704113 (на підставі виконавчого листа про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що застережений постановою Кабінет Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (тобто на підставі ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка підлягала застосуванню щодо цього періоду).
До цього ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.07.2024 року, яка набрала законної сили 07.08.2024 року, клопотання Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задоволено: встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року в справі № 200/16323/21 протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Дана ухвала набрала законної сили 07.08.2024 року.
Згідно з вказаною ухвалою останній день подання звіту (з урахуванням правила обчислення процесуальних строків, що визначено ч. 6 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України) - 09.09.2024 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання даного судового рішення (документ сформований в системі «Електронний суд» 03.09.2024 року), в якому зазначало наступне.
Головним управлінням рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме:
1) на виконання рішення суду, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 та п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджено протоколами перерахунку пенсії від 10.04.2024 року та від 05.06.2024 року.
Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 з 07.10.2009 року, становить 0,52538.
Враховуючи те, що заробіток дорівнює нулю, розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (0,00 х 0,52538 - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності) також дорівнює нулю, тому доплата за понаднормативний стаж також дорівнює нулю (0,00 - розмір пенсії за віком х 18% - понаднормативний стаж 18 років). Тому при опрацюванні рішення суду, доплату за понаднормативний стаж розраховано в нульовому значенні.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року здійснено в розмірі не меншому, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік;
2) щодо проведення індексації. Пунктом 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, визначено, що до об'єктів індексації не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 07.10.2009 року призначено пенсію за віком, обчислену відповідно до положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії у період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року становив:
- з 07.10.2009 року у розмірі 544,00 грн., у т.ч. 544,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.11.2009 року у розмірі 573,00 грн., у т.ч. 573,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2010 року у розмірі 695,00 грн., у т.ч. 695,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.04.2010 року у розмірі 706,00 грн., у т.ч. 706,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.07.2010 року у розмірі 709,00 грн., у т.ч. 709,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.10.2010 року у розмірі 723,00 грн., у тому числі 723,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2010 року у розмірі 734,00 грн., у т.ч. 734,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2011 року у розмірі 750,00 грн., у т.ч. 750,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.04.2011 року у розмірі 764,00 грн., у т.ч. 764,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.10.2011 року у розмірі 784,00 грн., у т.ч. 784,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2011 року у розмірі 800,00 грн., у т.ч. 800,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2012 року у розмірі 822,00 грн., у т.ч. 822,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.04.2012 року у розмірі 838,00 грн., у т.ч. 838,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.07.2012 року у розмірі 844,00 грн., у т.ч 844,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.10.2012 року у розмірі 856,00 грн., у т.ч. 856,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2012 року у розмірі 884,00 грн., у т.ч. 884,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2013 року у розмірі 894,00 грн., у т.ч. 894,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2013 року у розмірі 949,00 грн., у т.ч. 949,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.09.2015 року у розмірі 1074,00 грн., у т.ч. 1074,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.05.2016 року у розмірі 1130,00 грн., у т.ч. 1130,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2016 року по 03.04.2017 року у розмірі 1247,00 грн., у т.ч. 1247,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону.
Таким чином, в результаті виконання рішення суду пенсія ОСОБА_1 за зазначений період згідно з нормами законодавства індексації не підлягає, доплата за рішенням суду відсутня.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, вважаючи, що рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі, виконано в повному обсязі, просило прийняти звіт про його виконання.
До звіту суб'єкт владних повноважень додав, зокрема:
- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.04.2024 року № 056650005404 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року згідно з рішенням суду;
- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.06.2024 року № 056650005404 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року згідно з рішенням суду;
- лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2024 року № 0500-0502-5/80957 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, яким в межах виконавчого провадження ВП 75704113 інформовано щодо виконання рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі.
06.09.2024 року ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подав до суду заперечення проти звіту відповідача від 03.09.2024 року, в яких просив:
- відмовити у прийнятті звіту від 03.09.2024 року;
- викликати в судове засідання керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - ОСОБА_4 , відповідальну за невиконання обов'язку щодо виконання рішення суду від 28.11.2023 року у справі №200/16323/21;
- попередити керівника відповідача про відповідальність, встановлену ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, та накласти на неї штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк звіт про виконання рішення суду від 28.11.2023 року;
- постановити окрему ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України, і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
В запереченнях зазначав, що рішення суду від 28.11.2024 року залишається не виконаним; звіт відповідачем поданий з пропуском встановленого ухвалою суду від 22.07.2024 року тридцятиденного строку. Крім того, з аналізу звіту та доданих до нього протоколів/рішень від 10.04.2024 року та від 05.06.2024 року № 056650005404 вбачається що:
- при перерахунку пенсії позивачки на виконання рішення суду від 28.11.2023 року проігноровані встановлені та гарантовані державою розміри мінімальної пенсії за віком для осіб яким виповнилося 80 років та які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та мають страховий стаж 25 років чоловіки та 20 років жінки (розмір пенсійної виплати не може бути нижче 3 370 грн.);
- щодо проведення індексації, осучаснення пенсії, встановлення вікових надбавок та підвищень за стаж, відповідач дійшов власних висновків, що «в результаті виконання рішення суду від 28.11.2023 у справі № 200/16323/21 пенсія ОСОБА_1 за зазначений період згідно норм чинного законодавства індексації не підлягає. Доплата за рішенням суду відсутня»;
- щодо доплати за понаднормовий стаж, відповідач у звіті зазначив, що «Враховуючи, що заробіток дорівнює нуль, розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.52538 - коеф. стажу з урахуванням кратності) дорівнює нуль, тому доплата за понаднормативний стаж також дорівнює нулю (0,00 - розмір пенсії за віком * 18% - понаднормативний стаж 18 років). При опрацюванні рішення суду, розраховано доплату за понаднормативний стаж в нульовому значенні». Однак, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Тобто, якщо розмір пенсії людини, обчислений за формулою (ст. 27 цього Закону ) з урахуванням набутого стажу та заробітку вище прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (2024 рік - 2361 грн), то доплата має обчислюватися виходячи з величини прожиткового мінімуму, і саме так зобов'язаний діяти відповідач;
- долучені до звіту відповідача рішення є ідентичними тим, що долучені позивачкою до клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 28.11.2023 року.
В запереченнях на звіт також зазначалося, що між сторонами немає спору щодо даних для розрахунку пенсії позивача, отриманих з листа відповідача від 05.07.2024 року №17632-14638/М-02/8-0500/24, де зазначено: дата розрахунку боргу - 10.07.2024 року; вік позивача - 90 років; стаж - 38 років 11 місяців 14 днів; коефіцієнт стажу - 0,52538. Проте у пенсіонерів, яким виповнилося 80 років та які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мають страховий стаж 25 років чоловіки та 20 років жінки, розмір пенсійної виплати не може бути нижче 3370 грн.; 543,03 грн. - доплата за 23 роки понаднормового стажу, обчислена відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 цього Закону (23% х 2361 (мінімального розміру пенсії за віком)); особам, які отримують пенсію і яким виповнилося 80 років - 570 грн.; пенсія всього: 3370 + 543,03 + 570 = 4483,03 грн.
На думку позивача, її пенсія за минулий час мала бути нарахована та виплачена у розмірі що й поточна пенсія, тобто в розмірі, що визначений відповідно до діючого законодавства станом на дату нарахування її до виплати.
Проте, пенсія позивача за минулий час розрахована за тими самими правилами, що й поточна пенсія, а саме відповідно до законодавства, чинного на момент виплати, що, на думку позивача, не відповідає вимогам статей 27, 28 та 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановам Кабінету Міністрів України в редакції, чинній на момент здійснення фактичної виплати.
Відповідачем не виплачено позивачці перераховану доплату до пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року, тоді як у відповідача відсутні причини для невиплати їй пенсії з компенсацією втрати частини доходів на визначений нею банківський рахунок, оскільки рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2024 року у справі №200/3469/24 ухвалено: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювати ОСОБА_1 виплату поточної пенсії і недоотриманої пенсії на банківський рахунок № НОМЕР_1 , який відкрито в АТ КБ «Приватбанк», з урахуванням компенсації втрат частини доходів».
Особи та представники осіб, які беруть участь у вирішенні процесуальних питань, в судове засідання не з'явилися, про час і місце їх розгляду повідомлялися належним чином. Неявка таких осіб не перешкоджає їх розгляду.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення та подані клопотання суд виходить з наступного.
Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в ст. 370 цього Кодексу, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, і врегульовано ст. 382 розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 8 ст. 382 Кодексу судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця).
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 1291 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом суду, а не обов'язком, і таке право вирішується на розсуд суду.
Це не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналогічні висновки щодо застосування норм права (що таке зобов'язання суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду, та вирішується на його розсуд) викладені в постановах Верховного Суду від 25.07.2018 року в справі №823/1265/16, від 13.05.2021 року у справі № 9901/598/19, від 30.11.2022 року в справі №360/4329/18, від 02.03.2023 року в справі №600/870/22-а.
Верховний Суд у постанові від 23.04.2020 року у справі № 560/523/19 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 та п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що застережений постановою Кабінет Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (тобто на підставі ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка підлягала застосуванню щодо цього періоду).
Предметом спору в даній адміністративній справі була протиправна бездіяльність відповідача щодо незастосування ним до пенсії позивача наведених положень нормативно-правових актів.
Щодо положень нормативно-правових актів, які підлягали застосуванню відповідачем на виконання зазначеного рішення суду в частині проведення перерахунку пенсії
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначає мінімальний розмір пенсії за віком, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
01.10.2011 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, яким розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено п. 4-1, згідно з яким для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (ч. 4 ст. 28 цього Закону).
01.01.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (Закон України від 06.12.2016 року № 1774-VIII).
Пунктом 3 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
З поданого до суду звіту про виконання рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 та п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджено рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.04.2024 року № 056650005404 та від 05.06.2024 року № 056650005404 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року згідно з рішенням суду.
Так, в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.06.2024 року №056650005404 про перерахунок пенсії позивача за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року на підставі рішення суду, що ухвалено в даній справі, зазначено, що: страховий стаж позивача становить 34 роки 11 років 4 днів; коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, - 0,52538; розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (0,00 х 0,52538) - 0,00 грн.; розмір пенсії позивача у період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року становив:
- з 07.10.2009 року - 544,00 грн., у т.ч. 544,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.11.2009 року - 573,00 грн., у т.ч. 573,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2010 року - 695,00 грн., у т.ч. 695,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.04.2010 року - 706,00 грн., у т.ч. 706,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.07.2010 року - 709,00 грн., у т.ч. 709,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.10.2010 року - 723,00 грн., у тому числі 723,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2010 року - 734,00 грн., у т.ч. 734,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2011 року - 750,00 грн., у т.ч. 750,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.04.2011 року - 764,00 грн., у т.ч. 764,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.10.2011 року - 784,00 грн., у т.ч. 784,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2011 року - 800,00 грн., у т.ч. 800,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2012 року - 822,00 грн., у т.ч. 822,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.04.2012 року - 838,00 грн., у т.ч. 838,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.07.2012 року - 844,00 грн., у т.ч 844,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.10.2012 року - 856,00 грн., у т.ч. 856,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2012 року - 884,00 грн., у т.ч. 884,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.01.2013 року - 894,00 грн., у т.ч. 894,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2013 року - 949,00 грн., у т.ч. 949,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.09.2015 року - 1074,00 грн., у т.ч. 1074,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.05.2016 року - 1130,00 грн., у т.ч. 1130,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону;
- з 01.12.2016 року по 03.04.2017 року - 1247,00 грн., у т.ч. 1247,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону.
У зазначеному рішенні також:
- напроти слів «Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 18 років)» (тобто, перерахунок пенсії із застосуванням положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») стоять нулі;
- посилання на застосування п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутнє.
В цій частині орган Пенсійного фонду України пояснив, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 з 07.10.2009 року, становить 0,52538 (що також відображено в цьому ж рішенні відповідача). Враховуючи те, що заробіток позивача дорівнює нулю, розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (0,00 х 0,52538 - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності) також дорівнює нулю, тому доплата за понаднормативний стаж також дорівнює нулю (0,00 - розмір пенсії за віком х 18% - понаднормативний стаж 18 років). Тому при опрацюванні рішення суду, доплату за понаднормативний стаж розраховано в нульовому значенні. Перерахунок пенсії з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року здійснено в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.
Правильність визначення відповідачем розміру пенсії позивача за віком (ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») предметом спору в даній адміністративній справі не було, з огляду на що оцінці не підлягає.
Враховуючи те, що за підрахунками відповідача збільшення пенсії позивача, передбачене абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становило 0,00 грн., тому таке збільшення відповідно до п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам - також становило 0,00 грн.
Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням положень абз. 2 ч. 1 ст. 28 та п. 4-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - виконано.
Щодо положень нормативно-правових актів, які підлягали застосуванню відповідачем на виконання зазначеного рішення суду в частині проведення індексації пенсії
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Закон від 03.07.1991 року № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
У частині 5 ст. 2 вказаного Закону вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Питання індексації та перерахунку пенсій врегульовано ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 ст. 42 вказаного Закону в редакції, яка була чинною до 11.10.2017 року, було визначено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
З 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (від 03.10.2017 року № 2148-VIII), яким, зокрема:
- ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключено;
- внесені зміни до ст. 42 вказаного Закону - частину другу викладено в іншій редакції. Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Абзацом 1 ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Абзацом 1 ч. 3 ст. 42 Закону (в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII) з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Пунктом п. 3 цього Порядку в редакції, яка підлягала застосуванню щодо періоду з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року (про який йдеться в рішенні суду, що ухвалено в даній справі), визначено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Оскільки пенсія позивача обчислена з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому при виконанні рішення суду орган Пенсійного фонду України дійшов правильного висновку про те, що пенсія позивача не відноситься до об'єктів індексації.
Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії за період з 07.10.2009 року по 03.04.2017 року із застосуванням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що застережений постановою Кабінет Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (тобто на підставі ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка підлягала застосуванню щодо цього періоду) - виконано.
Отже, з поданого до суду звіту про виконання рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, повністю виконано.
Посилання позивача на те, що звіт відповідачем поданий з пропуском встановленого ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.07.2024 року тридцятиденного строку, - є неприйнятними, оскільки цією ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення цього ж суду від 28.11.2023 року в справі № 200/16323/21 протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили; ухвала суду набрала законної сили 07.08.2024 року; отже останній день подання звіту (з урахуванням правила обчислення процесуальних строків, що визначено ч. 6 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України) - 09.09.2024 року; а звіт до суду поданий 03.09.2024 року, тобто з дотриманням процесуального строку, що встановлений судом.
З огляду на наведене, правові підстави для встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу за його невиконання чи винесення щодо нього окремої ухвали - відсутні, з огляду на що відповідні клопотання з цих питань, що містяться в запереченнях проти звіту відповідача, задоволенню не підлягають.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року в справі № 200/16323/21.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 20 вересня 2024 року.
Суддя Т.В. Логойда