Рішення від 19.09.2024 по справі 160/8283/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 рокуСправа №160/8283/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо здійснення розрахунку заробітної плати для обрахування пенсії позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , без включення посадового окладу, надбавки на ранг та надбавки за вислугу років за січень 2024 року та без включення інших виплат (надбавки за інтенсивність праці) за грудень 2023 року, всупереч вимогам абзаців другого та шостого пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. №622;

- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити розрахунок та виплату (із врахуванням вже виплачених сум) позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , починаючи з 04 січня 2024 року по 14 січня 2024 року пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» і відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-ХІІ «Про державну службу», розмір якої обчислити з урахуванням:

надбавки за інтенсивність праці за станом на грудень 2023 року згідно довідки від 04.01.2024 року №4/23/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;

посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років за станом на січень 2024 року згідно довідки від 25.01.2024 року №4/114/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона працювала на посаді державної служби - начальником відділу підтримки сім'ї та координації надання соціальних послуг управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації, та на підставі наказу начальника управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації №27-к від 26.12.2023 р. ОСОБА_1 була звільнена з вищевказаної посади 28.12.2023 р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до пункту 7 частини 1 статті 83 Закону України «Про державну службу». Позивач зазначила, що станом на 01.05.2016 р. стаж її державної служби становив понад 10 років і станом на день 01.05.2016 р. вона працювала на посаді державної служби, пенсію не отримувала, за призначенням пенсії до 01.05.2016 р. не зверталась. 16.04.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ В Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на загальних засадах, та, починаючи з 03.05.2021 р. позивачу була призначена та виплачувалась пенсія за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З метою переходу на інший вид пенсії, тобто на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач після звільнення з роботи звернулася до управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації (за місцем державної служби) з вимогою надати їй всі три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» й 04.01.2024 р. управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації видало позивачу три форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця, а саме: довідки від 04.01.2024 р. за №4/22/0-16, за №4/21/0-16 та за №4/23/0-16. Після отримання цих довідок ОСОБА_1 звернулася до відповідача 04.01.2024 р. із заявою про переведення її на пенсію за віком на підставі Закону України “Про державну службу», долучивши до заяви всі три довідки про складові заробітної плати, видані їй 04.01.2024 р. за останнім місцем державної служби. 10.01.2024 р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення №046050009231 про переведення позивача на пенсію держслужбовця відповідно до Закону України “Про державну службу», де в розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії держслужбовця включено посадовий оклад, надбавку за ранг, та надбавку за вислугу років згідно довідки про складові заробітної плати за грудень 2023 року (довідка від 04.01.2024 р. № 4/22/0-16) на загальну суму 10550 грн. Водночас, позивач вважає, що обраний відповідачем спосіб розрахунку прямо суперечить вимогам абзаців другого та шостого пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 р., де, як наголошує позивач, в імперативній формі передбачається, що посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Відтак, перелічені показники заробітної плати, на думку позивача, мали враховуватись пенсійним органом саме за січень 2024 року, а не за грудень 2023 року. Окремо ОСОБА_1 зауважено, що у виданій за останнім місцем проходження державної служби довідці №4/114/0-16 від 25.01.2024 р., ті ж самі показники заробітної плати, але за січень 2024 року, тобто і на день звернення за призначенням пенсії державного службовця, є іншими, та їх загальна сума становить 17 785, 80 грн. Позивач стверджує, що різниця у застосуванні довідки за однією і тією ж формою, а саме довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), проте за різні періоди часу (за грудень 2023 року, з одного боку, та за січень 2024 року, з іншого боку) є очевидною та безумовно порушує право позивача на належне соціальне забезпечення. Як зауважує ОСОБА_1 , в разі розрахунку пенсії позивачу на підставі Довідки №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, а також у разі врахування у розрахунку посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років не за грудень 2023 року, а за січень 2024 року, як цього вимагає абзац другий пункту 4 Порядку, її розмір становитиме 20421,48 грн., тобто майже вдвічі перевищуватиме той розмір пенсії, який було призначено Головним управлінням ПФУ у Дніпропетровській області. Втім, відповідач своєю протиправною бездіяльністю, на думку позивача, унеможливив реалізацію ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії в бік збільшення, бездіяльно відмовившись застосувати Довідку №3 за зверненням позивача і застосувати абзаци 2 та 6 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 р. відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

14.05.2024 р. до суду надійшов від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відзив на позовну заяву, в якому пенсійний орган заперечив проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та просив у задоволенні позову відмовити. Відповідач зазначив, що позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та з 04.05.2021 р. отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV. Надалі за особисто поданою позивачем заявою з 04.01.2024 р. її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) й обчислено пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» у розмірі 60 % від заробітної плати, розрахованої згідно Довідки від 04.01.2024 р. №4/22/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року та з урахуванням Довідки від 04.01.2024 р. №4/21/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). У подальшому, ОСОБА_1 знову було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплата позивачу пенсії з 15.01.2024 р. проводиться в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У березні 2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою від 13.03.2024 р. з питання обчислення пенсії державного службовця з 04.01.2024 р. по 14.01.2024 р. згідно нової Довідки від 25.01.2024 р. №4/114/0-16 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» станом на січень 2024 року. Відповідач зауважив, що довідка №4/114/0-16, яка датована 25 числом, тобто після переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у зв'язку з працевлаштуванням на державну службу), а відтак позивач фактично просить повернутися на 04.01.2024 р. (дату призначення пенсії за віком як державного службовця) та провести розрахунок пенсії державного службовця по довідці датованій від 25 січня 2024 року з новими складовими заробітної плати станом на січень 2024 року. При цьому, відповідач наголосив, що перерахунок пенсії державним службовцям за Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 р. не передбачений. Окрім того, пенсійний орган звернув увагу на положення статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за змістом якої перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначено, що з 15.01.2024 р. ОСОБА_1 переведено на пенсію за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у зв'язку з працевлаштуванням на державну службу), у зв'язку з чим відповідач стверджує, що підстави для проведення розрахунку пенсії згідно Довідки№4/114/0-16 від 25.01.2024 р. «про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» станом на січень 2024 року - відсутні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 р. суд витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пояснення з детальним розрахунком нарахованої ОСОБА_1 в період з 04.01.2024 року по 14.01.2024 року пенсії за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу" у розмірі 10484,66 грн., пояснення на підставі яких документів, довідок та складових позивачу було здійснено розрахунок пенсії за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу".

Також цією ухвалою суду зупинено провадження у справі до надання витребуваних судом доказів.

До суду надійшло від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області клопотання, до якого додану службову записку щодо виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 р. по справі №160/8283/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2024 р. провадження у справі поновлено.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та на час розгляду справи отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 р. (далі - Закон №1058).

04.05.2021 р. позивача вперше взято на пенсійний облік в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

У подальшому за особисто поданою заявою з 04.01.2024 р. ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 р. (далі - Закон №889).

Згідно із записами трудових книжок позивача та матеріалів її пенсійної справи стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорії посад державної служби станом на 01.05.2016 р. становив 10 років 11 місяців 09 днів.

До заяви про призначення пенсії позивачем були додані наступні довідки:

- Довідка від 04.01.2024 р. №4/21/0-16 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)»;

- Довідка від 04.01.2024 р. №4/22/0-16 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» станом на грудень місяць 2023 року;

- Довідка від 04.01.2024 р. №4/23/0-16 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» станом на грудень місяць 2023 року.

10.01.2024 р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення №046050009231 про переведення позивача на пенсію у відповідності до Закону №889.

У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначено, що пенсія ОСОБА_1 була обчислена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» №622 від 14.09.2016 р. у розмірі 60 % від заробітної плати, розрахованої згідно Довідки від 04.01.2024 р. №4/22/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року та з урахуванням Довідки від 04.01.2024 р. №4/21/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Надалі у зв'язку з працевлаштуванням позивача на посаді, яка дає право на призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 р. з 15.01.2024 р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області переведено ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» й зазначено, що виплата позивачу пенсії з 15.01.2024 р. проводиться в розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-ІV.

13.03.2024 р. позивач звернулася до відповідача із зверненням (вх. №13942/Т-0400-24 від 18.03.2024 р.) з питання обчислення пенсії державного службовця з 04.01.2024 р. по 14.01.2024 р. згідно нової Довідки №4/114/0-16 від 25.01.2024 р. «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» станом на січень 2024 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яка полягає у здійсненні розрахунку заробітної плати для обрахування пенсії позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , без включення посадового окладу, надбавки на ранг та надбавки за вислугу років за січень 2024 року та без включення інших виплат (надбавки за інтенсивність праці) за грудень 2023 року, всупереч вимогам абзаців другого та шостого пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, з метою захисту власних прав та інтересів ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормами статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 р., який набрав чинності з 01.01.2004 р.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 цього Закону, право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV, встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Страховий стаж, це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону №1058-IV).

Із змісту наведених правових норм Закону №1058-IV, вбачається, що:

- право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку;

- в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати як пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника;

- особі яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором;

- переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду;

- розрахунок розміру пенсійних виплат згідно із пенсією на яку було переведено особу за її заявою проводиться тільки із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, визначені Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 р., який набрав чинності 01.05.2016 р.

Відповідно до статті 90 цього Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із підпунктом 1 пункту 2 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 р., на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» №622 від 14.09.2016 р. затверджено «Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб».

Пунктом 2 Порядку №622, встановлено, що згідно із пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»:

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, відповідно до наведених правових норм Законів України №3723-XII, №889-VIII, Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» мають жінки та чоловіки, а саме:

- державні службовці та особи, за наявності не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016), займали посади державної служби (працювали на посадах державних службовців), та мають не менш як 10 років стажу на посадах державної служби у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців та на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працювали на посадах державних службовців;

- особи, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016), мали не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- державні службовці та особи, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: за наявності страхового стажу 30 років;

- особи, яким не призначали пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» за умови наявності достатнього страхового стажу, стажу державної служби та досягнення певного віку.

Судом встановлено, що у період з 04.01.2024 р. по 14.01.2024 р. (включно) ОСОБА_1 перебувала на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

Розмір відповідної пенсії обчислено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» у розмірі 60 % від заробітної плати, розрахованої згідно наданих разом заявою ОСОБА_1 від 04.01.2024 р. довідки від 04.01.2024 р. за №4/22/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року та довідки від 04.01.2024 р. за №4/21/0-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

У подальшому з огляду на працевлаштування ОСОБА_1 на державну службу, її було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», й виплата пенсії з 15.01.2024 р. проводилася в розмірі обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.

Водночас, у березні 2024 р. позивач звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із зверненням від 13.03.2024 р. (вх. No13942/Т-0400-24 від 18.03.2024) з питання обчислення пенсії державного службовця за період з 04.01.2024 р. по 14.01.2024 р. згідно нової довідки від 25.01.2024 р. №4/114/0-16 “Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» станом на січень 2024 року.

Тобто, в даному випадку позивач просить суд зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Водночас, у зв'язку із прийняттям цього Закону (Закон №889-VIII) втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та інші нормативні акти, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.

Відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII та Постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії державним службовцям відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01.05.2016 р. не передбачений, тому відповідачем обґрунтовано зазначено, що перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України "Про державну службу" не проводяться.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в межах пенсійної справи ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснювалися всі необхідні перерахунки від моменту призначення пенсії, відтак необхідності здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 04.01.2024 р. по 14.01.2024 р., з урахуванням долученої до заяви ОСОБА_1 від 13.03.2024 р. та з урахуванням доданої до неї довідки за №4/114/0-16 від 25.01.2024 р. про складові заробітної плати за січень 2024 року для перерахунку пенсії державного службовця, не передбачено чинним законодавством.

Також суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A.303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 КАС України).

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до приписів частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вищенаведених обставин суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні поданої нею позовної заяви слід відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м.Дніпро, 49000) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 19.09.2024 р.

Суддя О.М. Неклеса