про відмову у відкритті провадження у справі
20 вересня 2024 року ЛуцькСправа № 140/9745/24
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Мачульський В.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій, скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в якому просить:
- визнати протиправними дії старшого державного виконавця Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ткаченко Д. щодо винесення постанови про арешт коштів боржника від 14.05.2024 ВП №74984845 в частині арешту коштів на рахунку № НОМЕР_1 , міжнародний банківський номер рахунку (IBAN) НОМЕР_2 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк»
- скасувати постанову про арешт коштів боржника від 14.05.2024 ВП №74984845 в частині арешту кошти що містяться на рахунку № НОМЕР_1 , міжнародний банківський номер рахунку (IBAN) НОМЕР_2 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк»;
- зобов'язати старшого державного виконавця Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ткаченко Д. зняти арешт з рахунку для зарахування пенсії: одержувач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), рахунок: НОМЕР_1 (з 01.11.2019 згідно із законодавством України у якості номера рахунку використовується тільки IBAN (єдиний платіжний реквізик) НОМЕР_2 ; банк одержувача «ПриватБанк».
Позовна заява обґрунтована наступним:
На виконанні у Бахмутському відділі державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження 74984845 щодо виконання наказу Господарського суду Донецької області № 905/782/23 про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість у розмірі 272065 грн, а також судовий збір у розмірі 4080,97 грн, загальна сума 276145,97 грн.
13.05.2024 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
14.05.2024 року державним виконавцем винесено постанову «Про арешт коштів боржника», копії якої направлено до банків - учасників обміну для виконання.
ОСОБА_1 є пенсіонером та на його ім'я відкрито в AT КБ «ПриватБанк» картку НОМЕР_4 ( НОМЕР_2 ), на яку він отримує пенсійні виплати, що підтверджується довідкою від 23.07.2024 №E3PNTHB4UP5831JG.
10.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла з заявою про визначення поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій.
Проте, листом від 15.07.2024 № 23393 старшим державним виконавцем Ткаченко Д. йому було відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 по виконавчому провадженню не є фізичною особою, а є фізичною особою - підприємцем, прийняття рішення «Визначення погонного рахунку фізичної особи боржника для здійснення видаткових операцій» неможливе (розділ XIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VІII).
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки цей рахунок має цільове призначення для виплат пенсії, а бездіяльність старшого державного виконавця Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, яка полягає у нездійсненні заходів по зняттю арешту з грошових коштів з соціального рахунку такою, що порушує його права передбачені чинним законодавством України.
Згідно із пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
У відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 19 КАС України визначено справи у публічно - правових спорах, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Так, згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Положеннями частини першої статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
За приписами частин першої - третьої статті 59 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту. У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Виконавець зобов'язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника та/або з електронних грошей, які знаходяться на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку, небанківських надавачів платіжних послуг документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом, а також у випадку, передбаченому пунктами 10, 15 частини першої статті 34 цього Закону. У разі виявлення порушення порядку накладення арешту, встановленого цим Законом, арешт з майна боржника знімається згідно з постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.
Частиною четвертою статті 59 Закону №1404-VIII визначені підстави для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини, а у частині п'ятій статті 59 цього ж Закону зазначено, що у всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.
Таким чином зняття арешту з майна здійснюється шляхом винесення виконавцем постанови. Така постанова може бути винесена на підставі постанови начальника відповідного відділу державної виконавчої служби лише у разі порушення порядку накладення арешту, в усіх інших випадках - виключно на підставі рішення суду.
Суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі №372/2904/17-ц, від 21.08.2019 у справі №911/1247/18, відповідно до яких вимоги про звільнення майна з-під арешту, що ґрунтуються на праві власності на нього, виступають способом захисту зазначеного права (різновидом негаторного позову) і виникають з цивільних правовідносин, відповідно до положень статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, статті 20 Господарського процесуального кодексу України можуть бути вирішені судом цивільної чи господарської юрисдикції.
Також відповідно до частини першої статті 74 Закону №1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 22.01.2020 у справі №340/25/19, для визначення юрисдикції спору необхідно визначити підстави позову, зміст прав, на захист яких направлено звернення до суду. Якщо підставою позову є неправомірні, на думку позивача, дії органу державної виконавчої служби при накладенні арешту на певне майно, то такий спір має розглядатися в порядку адміністративного судочинства. Якщо підставою позову є наявність спору про право та/або позивач подає його з метою захисту права власності або іншого речового права, то ці спори мають розглядатися в порядку цивільного/господарського судочинства як такі, що випливають із цивільних правовідносин.
Аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.03.2020 у справі №640/23588/19, де суд також вказав, що оскільки позивач була відповідачем у цивільній справі та є боржником у виконавчих провадженнях (за виконавчим листом у цивільній справі) з примусового виконання цього рішення, то справа щодо зняття арешту з майна боржника, який накладено під час здійснення виконавчих дій у виконавчому провадженні щодо виконання судових рішень, ухвалених в порядку цивільного судочинства, також підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить суд зняти арешт з рахунку для зарахування пенсії, накладений постановою старшого державного виконавця Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ткаченко Д. від 14.05.2024 у виконавчому провадженні №74984845, щодо виконання наказу Господарського суду Донецької області № 905/782/23 про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість у розмірі 272065 грн, а також судовий збір у розмірі 4080,97 грн, загальна сума 276145,97 грн.
Таким чином, позивач - ОСОБА_1 був відповідачем у господарській справі та боржником у виконавчому провадженні №74984845 за виконавчим документом, а саме наказу Господарського суду Донецької області № 905/782/23.
Оскільки позивач був відповідачем у господарській справі та боржником у виконавчому провадженні (за виконавчим листом у господарській справі), то справа щодо зняття арешту з майна боржника, який накладено під час здійснення виконавчих дій у виконавчому провадженні щодо виконання судового рішення, ухваленого в порядку господарській судочинства, також підлягає розгляду в порядку господарській судочинства.
Зважаючи на те, що підставою цього позову позивач визначив наявність арешту коштів боржника, внаслідок чого він позбавлений можливості в повному обсязі користуватися та розпоряджатися майном на власний розсуд, тобто порушено його цивільні права, а позов подано щодо зняття арешту з рахунку, який було накладено під час здійснення виконавчих дій у виконавчому провадженні щодо виконання наказу Господарського суду Донецької області № 905/782/23, ухваленого в порядку господарського судочинства, то цей спір також підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
З урахуванням наведеного, спір у цій справі не підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства, а тому у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 170 КАС України.
Згідно із частиною шостою статті 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Отже, позивачу необхідно роз'яснити, що для розгляду цього спору законом встановлено інший порядок судового провадження - цей спір має вирішуватися в порядку господарського судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтею 248 КАС України, суддя
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутського відділу державної виконавчої служби у Бахмутському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій, скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Мачульський